Mesto Michalovce má novú kompostáreň, ktorá bude spracovávať biologicky rozložiteľný odpad (BRO). Spomínaná kompostáreň bude spracovávať predovšetkým odpad v podobe trávy, lístia, konárov, kríkov a ďalších rastlinných zvyškov v odhadovanom objeme 1 840 ton ročne.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
MICHALOVCE. Práce na projekte odštartovali v decembri 2014 po podpise zmlúv s dodávateľmi zariadení a technológií a v máji 2015 sa začali stavebné práce.
„Samospráva získala na realizáciu projektu prostriedky z Európskej únie a štátneho rozpočtu SR vo výške 2 042 637,77 eura. Mesto Michalovce spolufinancuje projekt čiastkou 102 131,89 eura,“ uviedla hovorkyňa mesta Michalovce Iveta Palečková.
Nové zariadenia i moderné technológie
Projekt zahŕňal okrem dostavby haly na manipuláciu s BRO a vybudovania spevnených plôch a inžinierskych sietí na zbernom dvore na Lastomírskej ulici aj zakúpenie nových zariadení a technológií, ktoré sa budú využívať pri triedení a zhodnocovaní bioodpadu.
„Vytriedený bioodpad sa bude spracovávať v zakúpenej fermentačnej linke. Na jeho zvoz bude slúžiť zberové vozidlo, hákový nosič kontajnerov a 25 veľkoobjemových zberných kontajnerov, ktoré sa rozmiestnia na území mesta,“ povedala Palečková.
Pri manipulácii s odpadom sa použije nadúrovňová mostová váha, nakladač s vidlami s pridržiavačom, dva veľké traktory a jeden malý traktor, vrátane prídavných zariadení, ako sú vrták na pne, dve kosačky so zberom, kosačkové rameno s dĺžkou 5 m a 7 m a pásový dopravník.
Kompost budú poskytovať aj Michalovčanom
Novovybudované centrum budú prevádzkovať Technické a záhradnícke služby mesta Michalovce (TaZS). V rámci projektu TaZS zrealizujú podľa slov Palečkovej zber vytriedeného bioodpadu, ktorý budú zberať z domácností a od podnikateľských subjektov.
Veľkú časť tohto odpadu bude tvoriť zelený odpad z verejných priestranstiev (tráva, lístie, konáre, kríky a ďalšie rastlinné zvyšky v odhadovanom objeme 1860 ton ročne).
„Vytriedený a zozbieraný odpad sa spracuje metódou aeróbnej fermentácie v kontajneri – kompostovaním. Po spracovaní bude kompost v surovom stave uskladňovaný v areáli kompostárne, aby dozrel. Potom sa naloží do veľkoobjemových kontajnerov a použije na rekultiváciu zelených plôch na území mesta. Tento produkt budeme poskytovať zadarmo aj občanom, ktorí sa budú aktívne podieľať na triedení bioodpadu,“ vysvetlila hovorkyňa.
Vyzretý kompost je vhodný na pestovanie okrasných rastlín, či už ako pôdny substrát alebo hnojivo.
Vďaka kompostovaniu ušetrí mesto finančné prostriedky, ktoré boli doteraz používané na nákup takýchto komodít od dodávateľov.
Zberné nádoby na uliciach
Kontajnery s kapacitou 20 metrov kubických budú slúžiť len na zber bioodpadu. V zónach individuálnej bytovej výstavby budú rozmiestnené zberné nádoby v objeme 120 l, ktoré budú taktiež určené špeciálne na bioodpad.
Časť týchto nádob sa už nachádza v jednotlivých domácnostiach.
„V počiatočnej fáze realizácie spomínaného projektu budú umiestňované veľkoobjemové zberné nádoby na bioodpad na týchto uliciach: J. Kollára, Letná, J. Barča-Ivana, Kapušianska, Latomírska, Partizánska, Úzka, Konečná, Gagarinova, Topolianska, Močarianska, P. Jilemnického, A. Kmeťa, Kamenárska a Samova,“ spresnila Palečková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín