Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Juraja Žadanského lákajú výzvy nepreskúmanej histórie Zemplína

Verejnosť ho pozná najmä z rokov, keď bol riaditeľom Vlastivedného múzea v Trebišove.

Juraj Žadanský. Jeho neskrývaná záľuba sú výzvy nepoznanej histórie Zemplína.Juraj Žadanský. Jeho neskrývaná záľuba sú výzvy nepoznanej histórie Zemplína. (Zdroj: Magda Haburová)

JURAJ ŽADANSKÝ (68). Verejnosť ho pozná najmä z rokov, keď bol riaditeľom (1981-2010) Vlastivedného múzea v Trebišove, ale málokto vie, že jeho neskrývanou záľubou sú výzvy nepoznanej histórie Zemplína a osobitne Vinohradníckej oblasti Tokaj. Nielen na Slovensku, ale i v Maďarsku. Aj dnes úzko spolupracuje s maďarskými historikmi, čoho dôkazom je práve vydaná monografia História a budúcnosť tokajského regiónu a tokajských vín. Ale práca tohto historika nie je zameraná iba na túto oblasť. Neodmysliteľným spolupracovníkom je jeho manželka Anna, stredoškolská učiteľka, archivárka, donedávna ešte riaditeľka štátneho okresného archívu, s ktorou sa zoznámil už počas vysokoškolského štúdia na Filozofickej fakulte UPJŠ v Prešove. Dnes sú už obaja v dôchodku. A opäť tvoria a skúmajú dejiny. V spoluautorstve vyšli ich monografie venované regionálnym dejinám viacerých južnozemplínskych obcí (Zemplínske Jastrabie, Lastovce, Slivník a iné).

Poďme na začiatok vášho bohatého účinkovania v Trebišove. Pôsobili ste ako stredoškolský učiteľ na gymnáziu. Ale takmer tridsať rokov ste pracovali vo vlastivednom múzeu ako historik a riaditeľ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

- Áno, trebišovské múzeum bolo rozhodujúcou etapou môjho života. Budoval som ho s kolektívom spolupracovníkov od základov. Podieľal som sa na rekonštrukcii kaštieľa, výstavných a depozitárnych priestorov, ako sme ich donedávna poznali. Dnes sa už opäť rekonštruujú. Riadil som tvorivú prípravu a realizáciu desiatich stálych expozícií múzea. Veľmi známa je napríklad prvá Expozícia parných oračiek John Fowler z Leedsu a Kemna Breslau, ktorú sme pripravovali s Ing. Pavlom Diladim a zamestnancami z muzeálnej dielne v exteriérovej časti múzea. Parná oračka Kemna je jednou z mála existujúcich na svete. Záujem návštevníkov pútala aj expozícia tokajského vinohradníctva a vinárstva, ktorú som tesne pred odchodom do dôchodku reinštaloval. Krajská expozícia histórie poľnohospodárstva dokumentovala vývoj tohto odvetvia na východnom Slovensku a dnes je už minulosťou. Teší ma aj expozícia ľudovej drevorezby a plastiky južného Zemplína, ktorá je v mnohých ohľadoch jedinečnou. Zo skromného materiálu bola vybudovaná aj stála výstava Andrášiovci na Trebišovsku.

SkryťVypnúť reklamu

Odbor, v ktorom pôsobíte, je vysoko špecializovaný. K nemu musí mať človek osobitný vzťah. Kto bol podnecovateľom vášho zamerania, keď ste sa rozhodovali o štúdiu?

- Moja mama. Bola učiteľkou, pochádzala z Moravy, do nášho regiónu prišla v roku 1936, vyučovala 42 rokov v Zemplínskom Jastrabí a Novosade, kde som sa aj ja narodil, tam mám korene. Bola vzdelaná, milovala dejiny a často ma upozorňovala, že vzdušnou čiarou je od nás iba niekoľko desiatok kilometrov zem zvaná Podkarpatská Rus, ale nikdy sme tam neboli a takmer nič o nej nevieme.

Mamina myšlienka vás neskôr podnietila k istému kroku. Neľutujete to?

- Isteže nie. Preto som si o niečo neskôr ako tému kandidátskej dizertačnej práce zvolil Hospodársky a sociálny vývoj Podkarpatskej Rusi v rokoch 1919-1938, keď bolo toto územie súčasťou Československej republiky. Prácu som obhájil v roku 1994 na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Do tohto času sa touto témou v takom rozsahu nikto nezaoberal. Dalo mi to veľa práce pri štúdiu archívnych dokumentov. Študoval som v Slovenskom národnom archíve v Bratislave, Štátnom okresnom archíve v Trebišove. Najzložitejšie to bolo so štúdiom v archíve Zakarpatskej oblasti Ukrajiny v Berehove.

SkryťVypnúť reklamu

Nikdy netajíte, že vás oslovujú témy, ktoré boli a sú ešte nepoznané, nepreskúmané. Ktorá z nich bola prioritná?

- Samozrejme, tokajské vinohradníctvo a vinárstvo. Tejto téme som sa venoval 18 rokov ako riaditeľ Vlastivedného múzea v Trebišove. Nešlo iba o históriu, ale aj o dokumentáciu najnovších dejín. Chodil som na výskum a hľadal dokumenty v archívoch SR a Maďarskej republiky. Žiaľ, mojím hendikepom bola neznalosť maďarského jazyka, ale s prekladom mi pomohli dobrí ľudia, rovnakí nadšenci ako ja. Prekvapilo ma, že v maďarskej historiografii sa takmer vôbec nevenujú slovenskej časti tokajskej oblasti. A ak, tak iba obci Malá Tŕňa a sporadicky Viničkám.

O slovenskom Tokaji vychádzajú rôzne publikácie, knihy, letáky, články či propagačné materiály. Nie všetky zodpovedajú prísnym kritériám objektivity narábania s historickými skutočnosťami a nestrannosťou.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným Korzar.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3UXS na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 297
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 769
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 580
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 762
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 744
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 395
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 692
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu