Povedali by ste, že zbojníci svojimi ostrými valaškami či pištoľou zbíjali v Zemplíne i v okolí mesta Michalovce a Trebišov? Priblížime vám zaujímavý príbeh zbojníkov a ich družiny, kedysi žijúcich v týchto končinách.
MICHALOVCE, TREBIŠOV. Bohu dušu a mne dukáty. Takto zbíjavali v minulosti nielen zlí, ale i dobrí zbojníci. Aké boli ich osudy?
Poddaní prešli k zbojníkom
Strach naháňali hlavne panstvu či kupcom urastení, hrdí a nebojácni zbojníci s valaškami v rukách i pištoľou.
„Kým bosorky horeli na hraniciach, pre zbojníkov mala vrchnosť pripravené niečo iné. V očiach pánov bola rozšírená mienka, že aj oni sa zaoberajú čarovaním, jednak ich upodozrievali, že podporujú zbojníkov,“ povedal Martin Molnár, historik Zemplínskeho múzea a kronikár mesta Michalovce.
Zbojníci boli vykresľovaní ako hrdinovia, ktorí bojovali proti panstvu, bezpráviu a chudobe. Dobrí bohatým brali a chudobným dávali. Skutočnosť až taká idylická nebola.
V Zemplíne malo zbojníctvo dlhú tradíciu. Prvú zbojnícku skupinu v tejto oblasti vytvoril koncom 15. storočia Fedor Hlavatý pochádzajúci z Ruskej Volovej. V družine boli aj ďalší Zemplínčania. „Zbojníci z bandy Fedora Hlavatého ulúpené poklady skrývali v dedinách Zemplína. Počas prenasledovania ozbrojenými skupinami sa zbojníci presunuli do Poľska, kde sa banda definitívne rozpadla. Samotného Fedora Hlavatého vraj chytili a popravili v Trebišove,“ poznamenal Molnár.
Jeden z kapitánov zbojníkov menom Hacalaca bol podľa legendy pôvodne kurucom. Podľa faktov po skončení povstania Františka II. Rákociho v roku 1711 sa spolu so svojou bandou skrýval v lesoch Vihorlatu.
Bolo to v okolí dnes už zaniknutej obce Valaškovce.
„Z Valaškoviec vraj Hacalaca podnikal svoje nájazdy do širokého okolia. Zaujímavosťou je, že členovia tohto zbojníckeho tovarišstva si za manželky údajne brali najmä dedinčanky z Jovsy,“ spomenul Molnár.
Začiatkom 17. storočia sa viacerí poddaní z okolia Michaloviec rozhodli ísť k zbojníkom, kvôli vtedajšej životnej situácii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín