Muzikant žijúci a pôsobiaci v Michalovciach odohral v uplynulých dňoch so svojou kapelou a speváčkou skvelý koncert pre milovníkov swingovej hudby. I keď má pomerne vysoký vek, táto hudba ho viac omladzuje.
MICHALOVCE. Koncertom spomínal na obdobie, keď sa prisťahoval do Michaloviec a postupne založil prvú swingovú kapelu v meste.
V galérii Zemplínskeho osvetového strediska Michalovce (ZOS) sa odohral v uplynulých dňoch populárno - swingový koncert Swingový klavír Otakara Krásenského – 57 rokov swingu na Zemplíne.
Jeho hlavný organizátor bol Český spolok Košice, miestny klub Michalovce, spoluorganizátor Zemplínske osvetové stredisko Michalovce, kultúrne zariadenie KSK.
Omladol o 57 rokov
Swingový koncert kedysi spríjemňoval, stále spríjemňuje život svojou hudbou a patrí do hudobného života Michaloviec.
Tento bol pre Otakara Krásenského iný ako tie predtým. Prečo to tak bolo?
„Keď som hovoril pri minulých koncertoch, že som omladol o 20 rokov, tak dnes sa cítim mladší o 57 rokov,“ povedal Otakar Krásenský, swingový klavirista.
Povedal, že o hudbe sa asi písať nedá.
„Hudba sa musí počúvať. Možno písať o s,kladbách, ktoré hrám, autoroch či interpretoch, ktorí ich uvádzajú na umelecké pódiá a poslucháčoch citlivo vnímajúcich tieto zázračné dary múz.“
Klavirista počas celého koncertu rozprával obecenstvu, ako sa postupne prepracoval k swingovej hudbe.
Odohral svojich 15 srdcoviek, skladby, ktoré hrával za starých čias spoločne so svojimi súčasnými hudobníkmi - Paľo Hujdič basová gitara, Martin Vidiševský bicie, Gabika Kozmová speváčka.
Preškolil dychovkárov
Spomínal na obdobie, keď sa prisťahoval do Michaloviec ako 24 – ročný chlapec. Už v tom čase bol skúsený a veľmi dobrý klavirista.
„V Prahe som hrával v kapelách. Vtedy bolo obdobie famózneho swingu. Keď som prišiel do Michaloviec, začal som zháňať muzikantov, ktorí by hrali swing. Chcel som dať dokopy swingovú kapelu na Zemplíne a v Michalovciach. Ľuda mi hovorili, že tu swing nikto nehral a sú tu len rómske kapely,“ zaspomínal Krásenský.
Krásenský videl, že Rómov sa nedalo preškoliť, tak skúsil osloviť dychovkárov.
„Navštívil som kapelníka dychovej hudby. Povedal som mu o svojom zámere a ten pán to prijal. Vybrali sme šiestich muzikantov, ktorých som začal zaškoľovať. Pre nich bol tento štýl úplne neznámy, nový. Bola to dosť úmorná robota, ale akosi sa nám to podarilo. Nacvičovali sme dovtedy, pokým som bol ja spokojný,“ povedal Krásenský.
Krásenský s touto kapelou mal veľké úspechy. Hral na rôznych podujatiach. Nebolo to iba v Michalovciach, ale v celom regióne a dokonca aj v kraji.
„Vtedy sme zožali veľký úspech a tešili sme sa z toho. Pridala sa k nám aj mladá speváčka, mala iba štrnásť rokov. Volala sa Valéria Čižmárová. Postupom času odišla a stala sa úspešnou speváčkou. Vyhrávala celosvetové súťaže. Môžem povedať, že s našou kapelou začínala,“ uviedol Krásenský.
Musel prestať hrať
Klaviristovi sa stala v 60. rokoch zaujímavá príhoda. Zavolal si ho tajomník pre kultúru na okresný výbor komunistickej strany a tam mu povedal, že žiadnu novú americkú hudbu nebude v tomto meste zavádzať.
Po tomto rozhovore začal hrať s kapelou českú a slovenskú hudbu a aby boli spokojní, pridal i ruské piesne. A práve po týchto piesňach ich už neotravovali.
Krásenský pracoval dlhé roky na hygienickej stanici, kde vykonával štátny zdravotný dozor. Pri tejto práci sa mu stala opäť nepríjemnosť.
„Raz ma zavolal krajský hygienik do Košíc. Tu mi povedali, že nemôžem cez deň kontrolovať podniky a večer v nich hrať koncerty. Buď budem robiť štátny dozor, alebo hrať v podnikoch. Obidve veci som robiť nesmel. Tak som prišiel ku chlapcom z kapely a povedal im, aká je situácia. Potom sme hrali naposledy v roku 1969 na Silvestra v hoteli Jalta,“ priblížil Krásenský.
Po tejto udalosti sa vrátil po roku 1989 znova k swingu. Začal organizovať programy, podobné ako v súčasnosti.
Postupne založil swingový orchester, ktorý hral určitý čas v Michalovciach.
Swing v popredí
„Teraz najviac spolupracujem s Gabikou Kozmovou, speváčkou a hudobníkmi Paľkom Hujdičom a Martinom Vidiševským. Občas si s nami zaspieva aj Ivanka Solieniková. Takže robíme takého programy a snažíme sa predstavovať dnešnému publiku swingovú hudbu z dávneho obdobia. Mám taký dojem, že je tu dosť ľudí, ktorým sa to páči. Na koncerty chodia ľudia staršieho veku, ale i mladší. Ja sa teším, že swing akosi už znovu prichádza do popredia,“ uzavrel Krásenský.
Autor: lita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín