Tradičná organová hudba odznela počas letného obdobia pre nadšencov organových koncertov.
MICHALOVCE. K tejto hudbe si našlo blízky vzťah mnoho poslucháčov. Svedčili o tom aj ich spokojnosť a hojná účasť.
Deviaty ročník Medzinárodného organového festivalu Michalovský organ sa konal v rímskokatolíckom kostole Narodenia Panny Márie v Michalovciach.
Jeho organizátori boli Mestské kultúrne stredisko Michalovce a Rímskokatolícka farnosť.
Koncert sa konal súbežne v troch mestách. Spirituálna koncertová organová hudba má v Michalovciach, ale aj v Bardejove a Humennom, už svoju tradíciu.
„Vďaka festivalu sa v týchto mestách predstavili úspešní zahraničí interpreti, ale aj svetoznámi skladatelia,“ povedal Štefan Drotár, dramaturg Medzinárodného organového festivalu.
Vystúpili významní organisti a saxafonista
Tohtoročnú trojicu organových festivalov odštartovala Ana Maria Ospina, ktorá sa narodila v Bogote v Kolumbii.
Ako sólistka doteraz spolupracovala s rôznymi zbormi v Kolumbii v rámci koncertného cyklu, v Rakúsku, Turecku, Poľsku a na Slovensku. Spolupracuje aj s Capella Albertina vo Viedni, Viedenským klasickým orchestrom či sólistmi z Latinskej Ameriky.
Od septembra 2008 študuje hru na organe na Univerzite pre hudbu a výtvarné umenie vo Viedni a od septembra 2009 aj čembalo.
„Ospina navštevovala majstrovské kurzy u prof. Pascala Marsaulta, Christiana Schmitta a iných,“ uviedli organizátori z Mestského kultúrneho strediska Michalovce (MsKS).
Na ďalšom koncerte predstavil spirituálnu organovú hudbu Wladyslaw Szymanski z Poľska. Od roku 1979 je organista v Bazilike sv. Vojtecha v Mikolove.
„Pedagogicky pôsobí na Hudobnej akadémii v Katoviciach a v súčasnosti, ako dekan vokálno-inštrumentálnej fakulty. Koncertoval vo viacerých európskych krajinách, nahral päť CD, z toho tri na historickom organe Baziliky sv. Vojtecha v Mikolove,“ spresnili organizátori z MsKS.
Augustové pokračovanie koncertného festivalu začal organista Andres Eidsten Dahl a obohatil ho aj saxafonista Vegard Landaas z Nórska. Dahl je žiadaný sólista, komorný hráč a čembalista.
„Zúčastnil sa množstva medzinárodných organový súťaži a v roku 2002 sa stal finalistom druhej medzinárodnej organovej súaže v Nemecku,“ uviedli organizátori z MsKS.
Je kantor v Bragerneskom kostole v Drammene. Vydal dve sólové nahrávky.
Landaas získal mnohé pozitívne recenzie svojich sólových koncertov. Pravidelne koncertuje s orchestrami, zbormi, kapelami a mnohými dôležitými súbormi v celom Nórsku. V auguste roku 2004 nahral saxafónový koncert spolu s Oslo filharmóniou pre Aurora Records.
Festival ukončil Angličan
Štvrtý organový koncert spríjemnil milovníkom hudby organista František Beer zo Slovenska. Získal 1. miesto v I. kategórii na Súťaži študentov konzervatórií v roku 2009 v Bratislave. V súčasnosti študuje odbor cirkevná hudba na Musikhochschule Lübeck v Nemecku, dodalo MsKS.
„Osvetovou činnosťou sa angažuje v oblasti cirkevnej hudby na Slovensku. Pôsobil ako organista Dominikánskeho kostola v Košiciach a v súčasnosti zastáva post asistenta organistu v Chráme sv. Jakuba v Lübecku,“ spresnili organizátori z MsKS.
Festival uzatvoril Greg Abrahams z Anglicka. Pravidelne koncertuje v katedrálach v západnom Anglicku a svoje umenie predviedol aj vo významných chrámoch po celom svete.
V poslednej dobe venoval čas rozvoju zboru v kostole sv. Michala, čo vyústilo do pozvania spievať na Hudobnom festivale v Bavorsku a tiež sprevádzať bohoslužby v piatich katedrálach.
Organ pochádza z Čiech
Na takýto veľký organový koncert je potrebný kvalitný organ. Bližšie Štefan Iľas, registrátor orgánu.
„Potrebný je čo najväčší nástroj, aby mal zvukové možnosti a dala sa zahrať čo najširšia monalitura. Má mať dva manuály a určite technické pomôcky, ktoré pomáhajú organistom pri hre.“
O hudobnom nástroji v rímskokatolíckom kostole na Kostolnom námestí povedal viac Iľas.
„Tu v kostole je umiestnený dvojmanuálový pneumatický organ z českej firmy Kutná hora. Mal asi štrnásť registrov, dva manuály. Čiže je taký z tých základnejších organov, aké nájdeme aj v rozličných kostoloch na Slovensku aj v okolí. Mesto môže byť rado, že práve v tomto kostole sa organizuje takýto festival.“
Autor: lita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín