Povesti i reálne historické fakty o hrade Vinné sprostredkovali návštevníkom Zemplínskej knižnice Gorazda Zvonického v Michalovciach odborníci, ktorí sa tejto téme venujú. Odznelo tiež viacero zaujímavých faktov.
MICHALOVCE. Občianske združenie Zemplínsko-užská hradná cesta pripravilo v rámci projektu „Vinobranie a Albertov stredovek na hrade nad Vinným“ prezentáciu povestí i historických faktov, spojenú s besedou, pod názvom „Hrad Vinné – povesti a realita“.
Matej Starják, stredoškolský pedagóg a regionálny historik, Jaroslav Gorás, kastelán hradu Vinné, Maroš Demko, riaditeľ Zemplínskeho múzea v Michalovciach a Martin Molnár, historik Zemplínskeho múzea a zároveň kronikár mesta Michalovce odpovedali prítomným nadšencom histórie na otázky o mýtoch, spätých s hradom Vinné a s osobou Alberta z Michaloviec.
Albert mal vysoké postavenie
Ústrednou postavou, okolo ktorej sa celé podujatie „točilo“, bol Albert z Michaloviec.
„Žil na prelome 14. a 15. storočia a ako jeden z mála Michalovčanov dosiahol veľmi významné postavenie v časoch stredoveku. Stal sa najvyšším predstaveným johanitov v rámci celého Uhorska. Ich pokračovateľom je Rád maltézskych rytierov, ktorý sa venuje prevažne charite,“ priblížil Starják.
„Johaniti boli členmi pôvodne jeruzalemského cirkevného rytierskeho Rádu svätého Jána a ich predstaviteľom v Uhorsku bol prior, sídliaci na chorvátskom hrade Vrana. Vstupom do rádu sa Albert z Michaloviec musel zriecť určitých stránok svätského života. V tom čase bol už vdovcom, pričom mal niekoľko detí,“ povedal historik Martin Molnár.
Žiadny iný príslušník rodu šľachticov z Michaloviec nedosiahol v stredoveku také významné postavenie ako prior a bán Albert. Slávu si získal najmä na bojiskách.
„Rytier Albert sa stal aj najvyšším zástupcom kráľa v Dalmácii. V stredoveku dosiahol veľmi veľa a my ho takto chceme postupne dostávať viac a viac do povedomia ľudí,“ doplnil Starják.
Akcia bola sprievodným podujatím
Hlavné podujatie s názvom „Vinobranie a Albertov stredovek na hrade nad Vinným“ sa bude konať 12. septembra 2015, v čase od 7. do 21. hodiny.
„Budú sa tam ukazovať dobové postupy pri oberačke hrozna a pri jeho spracovaní. Na svoje si prídu aj tí, ktorí obľubujú výsledný produkt, a to v rámci degustácie vín z Michalovsko-sobranskej a Tokajskej vinohradníckej oblasti. Prebiehať bude tiež ochutnávka tradičných i súčasných jedál. Navyše vystúpia členovia folklórnych súborov a rytieri v dobovom oblečení, divadelní ochotníci si pre návštevníkov hradu pripravili krátke predstavenie, späté s vinobraním, hradom a Albertom,“ priblížil Starják.
Autor: lita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín