Šperky sa vnímajú ako ozdobné a dekoračné predmety, ktoré rozžiaria oči nejednej žene. Svoje o tom vie aj Michalovčanka Marianna Chvastová (50), ktorá sa šperkami nielen rada zdobí, ale už štvrtý rok sa venuje ich tvorbe. Každý šperk z jej dielne je jedinečný a neopakovateľný originál, ktorý poteší každého, kto dokáže oceniť krásu a umenie ručnej výroby.
MICHALOVCE. Marianna Chvastová (50) pracuje ako metodička pre výtvarnú tvorbu a foto v Zemplínskom osvetovom stredisku. Prvýkrát sa k tvorbe šperkov dostala v jeseni 2011.
,,Začiatky boli ťažké a bolo aj veľa nepodarkov, keďže som neabsolvovala žiaden šperkársky kurz a inšpirovala som sa len tvorbou od svojich známych, alebo prostredníctvom internetu. Dá sa povedať, že som samoukom. Zaobstarala som si cez internet všetko, čo je k tomu potrebné. Základom je spájkovačka, cín, medený pliešok, medený drôt a samozrejme nejaké tie kamene,“ prezradila Chvastová.
Známa tiffany technika
Pri tvorivej činnosti, akou je výroba šperkov, je potrebné poznať hlavne rôzne techniky, ktoré túto prácu ozvláštňujú, robia ju zaujímavou, pestrou a jedinečnou.
Doménou Marianny sú šperky, ktoré tvorí takzvanou tiffany technikou.
„Najčastejšie sa tomu hovorí cínovanie. Je to technika, v ktorej ide o to, že sa kamienok, kov alebo sklo olepí medenou páskou a potom sa to cínom pricínuje. Táto technika, ktorej sa venujem, je vraj pre ženu nezvyčajná. Aspoň to tvrdí moje okolie. Keďže je dosť náročné vystrihnúť meď, opracovať ju do hladka a do tvaru aký potrebujem. Vtedy aj mozoľ vyskočí,“ hovorí Chvastová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín