V okrese Trebišov pôsobí Základná organizácia Slovenského zväzu včelárov už desiatky rokov. Má 132 registrovaných členov a starajú sa o takmer 2 500 včelstiev. Ako hodnotia túto sezónu?
TREBIŠOV. Včelárstvo odjakživa patrilo ku koloritu hospodára na Východoslovenskej nížine.
V starých zachovalých chalupách, ale hlavne v rôznych skanzenoch vidieť, že súčasťou gazdovstva boli i jednoduché včelnice, ktoré si dodnes pamätáme v podobe úľov upletených z rákosu či vytesaných do drevených pňov v rôznych tvaroch atď.
V dnešnej dobe poznatky o včelách a spôsoboch včelárenia pokročili. Sú modernejšie a efektívnejšie.
V okrese Trebišov pôsobí Základná organizácia Slovenského zväzu včelárov už desiatky rokov, má 132 registrovaných členov a tí sa starajú o takmer 2 500 včelstiev.
Jej predseda je Martin Puzder, skúsený a naslovovzatý odborník. Ešte nie tak dávno prednášal na Univerzite veterinárneho lekárstva v Košiciach.
Rok včelára sa začína, tak ako v školstve, prvým septembrom a končí v nasledujúcom roku koncom augusta. V závere septembra tohto roku budú vo včelniciach zratúvať počty včelstiev, ktoré zazimujú.
To znamená, že ich ošetria, prirodzene aj proti škodcovi včiel – klieštikovi. Iste sa bežný konzument pozastaví pri tomto konštatovaní z obavy, či liečivo nemá vplyv na med.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín