MICHALOVCE. Okrem tkania si vybrali kurz plstenia, paličkovania a ďalšie techniky, ktoré ich naučila Michalovčanka v Kežmarku.
V auguste anglická agentúra a slovenská spoločnosť Krajina organizovali už 14. ročník vzdelávacích programov na Slovensku pre študentov z anglických a škótskych škôl zo zameraním na textilnú tvorbu. Naučili sa deväť textilných techník.
„I keď bolo Anglicko kolískou textilného priemyslu, krásu ručných prác sa musia učiť na Slovensku, ktoré je známe svojou tvorivosťou,“ povedal Miroslav Knežo, organizátor projektu.
Vymysleli si vlastné vzory
Pobyt ôsmich študentov na Slovensku trval štyri týždne. Zaoberajú sa spracovaním textílií v rámci Európy. Kurz prevažne prebiehal v Kežmarku na Strednej umeleckej škole.
Navštívili aj Michalovce, kde sa venovali dva dni tkaniu na krosnách u Jozefíny Štefančíkovej. Chodievajú k nej už niekoľko rokov.
Práca na krosnách ich dosť zaujala.
„Najskôr som ich oboznámila s prácou, ktorú robím. Ukázala im všelijaké vzory, kombinácie farieb a samozrejme, ako treba pracovať na krosnách. Nastrihala som im bavlnené látky rôznych farieb, usporiadala, aby mali v nich lepší prehľad,“ informovala Jozefína Štefančíková, lektorka.
Vyrobili si tašky, gobelíny, koberčeky. K jednotlivým prácam si najprv urobili nákresy rôznych vzorov a tkali podľa nich.
„Sú veľmi šikovní, zruční, snaživí a kreatívni. Rýchle pochopili, ako treba obsluhovať krosná. Pracujú pilne od deviatej rána do štvrtej hodiny poobede. Veľmi dobre vedia kombinovať farby. Sami chcú pracovať. Vidieť, že ich to naozaj baví a páči sa im to, čo mi potvrdili,“ poznamenala Štefančíková.
Všetky svoje vyrobené diela si zobrali so sebou.
Ako sa tkalo študentom?
Študentka Savanah Avery (21) si vytvorila koberček s kvetinami. „Najprv som si urobila vzor a tak som začala tkať. Je potrebné zapojiť vlastnú kreativitu.“
Študentka Rachel Rosser (21) pracovala na dosť zložitom gobelíne. Nakreslila si vzor panáčika, ktorého postupne vkladala do gobelínu.
„Páči sa mi táto práca. Robí sa mi celkom ľahko. Ešte neviem, čo z toho vytvorím. Vytváram vzor taký, aký ma v danej chvíli napadá,“ vyjadril sa k svojej práci Patrick Williams (21).
„Je to už moja druhá práca od dnešného rána. Robím gobelín, ktorý si chcem zavesiť na stenu do svojej izby. Vzor som si sama vymyslela. Páči sa mi to a chcem si urobiť toho ešte viac,“ povedala Laura Jaunzems (20).
Vyskúšali si plstenie z ovčieho rúna
V Kežmarku sa im venovala Michalovčanka Emília Rudincová. Pod jej vedením študenti vytvárali diela z ovčieho rúna mokrou aj suchou cestou. Ukázala im viacero postupov a dala zopár rád ako zaobchádzať a na čo si dať pozor pri spracovaní ovčieho rúna.
Všetkých študentov zaujala rôznorodosť, neobmedzenosť a kombinovanie rôznych prírodných materiálov s ovčím rúnom.
„Robili sme šperky, brošne, dekorácie, tašky, hračky, ktoré si potom dotvárali korálkami a inými materiálmi. Poniektorí si už túto techniku mali možnosť vyskúšať doma. Ale zdokonalili sa v iných postupoch a nápadoch,“ uviedla Rudincová.
Autor: lita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín