Mestská časť Milhostov, ktorá dnes patrí k Trebišovu, bola do roku 1988 samostatnou obcou. Dnes tu žije vyše 500 obyvateľov. Geograficky je síce niekoľko kilometrov od centra, avšak majú možnosť čerpať výhody okresného sídla, ale i viesť vidiecky štýl života. Prvá zmienka o tomto osídlení je z roku 1332.
MILHOSTOV. Prednedávnom si nielen z nostalgie nechali zhotoviť erb a vlajku mestskej časti. Podľa starej, archívne zachovanej pečate, ich vytvoril heraldik Marcel Bodnár.
Okrem významnej kultúrnej pamiatky kostola reformovanej kresťanskej cirkvi, je zaujímavý pohľad na náhrobné kamene miestneho cintorína.
K nebu sa týči, žiaľ, už ošumelý, obelisk pamätníka zosnulého vojvodcu Gábora Kandóa, ktorý viedol protinapoleonovské vojská. Jeho syn bol blízky priateľ grófa Júliusa Andrássyho. A ďalší pkračovateľ rodu Kandó bol vynálezcom prvého elektrického rušňa na svete.
Jemný dážď neškodil
Tohtoročný 4. ročník Stretnutia rodákov v bývalej obci Milhostov, ktorého sa zúčastnil aj primátor mesta Trebišov Marek Čižmár, sa niesol v duchu folklórnych tradícií, vidieckeho humoru a vtipu.
Dobrú náladu nepokazil ani jemný dážď, ktorý tu už celé týždne nepadal...
Od samého začiatku vynikajúcu atmosféru navodila mužská spevácka folklórna skupina Paričovčan z Trebišova, ktorú vedie Pavol Čerep.
Humorný blok Pridany – svadobný zvyk, kedy sa so sprievodom z domu nevesty do domu ženícha pred svadobnou hostinou vybrali ostatní svadobčania - rozihral každú žilku prítomných.
Postavu „popleteného“ ľudového zabávača Pinďova stvárnil vedúci skupiny Ján Veselý z Nižného Žipova.
Ženská folklórna skupina Kyščanka z Kysty s vedúcou Helenou Borčíkovou, zase „riešila“ typické ženské pletky „Ľem žebi sme v haňbe nezostaľi“...
A na záver odpoludnia okoreneného regionálnymi folklórnymi piesňami vystúpil Ondrej Zajac, zberateľ vtipov, podfarbený rezkými tónmi súboru Milhostovčan.
Spoločná pieseň všetkých súborov a divákov Živite ľudije znela nefalšovane a zo srdca celým Milhostovom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín