Michalovčania si pripomenuli 20. výročie smrti významného kňaza, misionára, pedagóga, prekladateľa, redaktora, prozaika i básnika Gorazda Zvonického. Slávnostná udalosť sa konala za účasti príbuzných, mnohých kňazov a ďalších osobností.
MICHALOVCE. Mesto Michalovce, Matica slovenská a Občianske združenie Močarany zorganizovali „Spomienkovú slávnosť k 20. výročiu smrti Gorazda Zvonického“, vlastným menom Andreja Šándora.
Zanechal po sebe nielen básne, prózy či myšlienky, ale i dôkaz lásky k Bohu, ktorému odovzdal seba samého.
Žiaci Gorazda Zvonického
Na ekumenickom podujatí bola hojná účasť zástupcov michalovských cirkví a to rímskokatolíckej, gréckokatolíckej, pravoslávnej cirkvi a evanjelickej a. v.
„Večer sa niesol v znamení spomienok na Gorazda Zvonického. Zástupcovia všetkých cirkví sa prihovorili prítomným. Obyvatelia Močarian recitovali básne, čítali úryvky z kníh vydaných Domom Matice slovenskej v Michalovciach,“ oboznámila Mária Kušnírová, riaditeľka Domu Matice slovenskej v Michalovciach.
Prišli aj tí, ktorí poznali tohto kňaza osobne. Vzácnymi hosťami boli odchovanci a žiaci Gorazda Zvonického, ktorí študovali v Ríme.
Na svojho otca – „father“ , ako ho volali jeho žiaci, zaspomínali Michal Kaňa z Rakúska, Don Turanský, pôsobiaci v Ríme, Andrej Kuríc, bývalý predseda Matice slovenskej v Chorvátsku, Jožko Kočanda a Vlado Alexi zo Srbska.
„Tie spomienky o tom, aký bol, v čo veril, v čo dúfal, ako ho poznali jeho žiaci, ho možno Močarania ani nepoznali. A to preto, že odišiel po barbarskej noci v 50. roku a vrátil sa na Slovensko až po revolúcií. Prežili s ním viac času ako príbuzní. Spomínali na neho ako na vynikajúceho učiteľa, priateľa, spovedníka, otca a blízkeho človeka v jednej osobe, i o tom, ako ich obdarúvaval básňami,“ uviedla Kušnírová.
Po oficiálnej časti spievali žiaci Zvonického mariánske piesne. Väčšinou to boli jeho texty piesní.
Predstavili knihu
Nasledujúci deň začal v dopoludňajších hodinách svätou omšou, ktorú celebroval Don Ján Čverčko, správca Národnej baziliky Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne.
Spolucelebroval ju Don Štefan Turanský, močariansky rodák Tibor Závadský, Jozef Sokolský, rožňavský dekan, saleziánsky kňaz Don Cyril Gajdoš.
Zlatým klincom tejto slávnosti bolo predstavenie knihy „Cesta útrap a lásky“. Jej zostavovateľom bol Ernest Sirochman, predseda občianskeho združenia Močarany.
„Boli to kontemplácie na úvahu životnej cesty Gorazda Zvonického, ako emigranta pôsobiaceho celý život v zahraničí,“ povedala Kušnírová.
Knihu uviedol do života Viliam Zahorčák, primátor mesta Michalovce a symbolicky krstila kvetmi oleandra Mária Kušnírová. Boli to jeho najobľúbenejšie kvetiny.
Po krste knihy zaspievala duchovné piesne Anka Servická.
Hosťom bol i jeho synovec Ladislav Puskajler z Hatalova, Zvonického sestry syn, ktorý prečítal niekoľko úryvkov a myšlienok z listov napísaných pre jeho rodinu.
Aj on poskytol materiály k vydaniu spomínanej knihy. Najviac podkladov bolo čerpaných od jeho chovancov a študentov Slovenského gymnázia pri Slovenskom ústave sv. Cyrila a Metoda v Ríme, od Jozefa Tomšíka a Zlatka Kuvanoviča.
Mariánsky básnik
Zvonický bol členom mariánskej organizácie v Turíne, členom slovenských umelcov a spisovateľov. Zomrel 82 ročný v deň svojho patróna sv. Gorazda.
Pochovali ho v hrobke Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme. Jeho pozostatky previezli na Slovensko a uložili na Národný cintorín v Martine.
Knihu uviedol do života Viliam Zahorčák, primátor mesta Michalovce. Symbolicky sa krstila kvetmi oleandra, ktoré boli jeho najobľúbenejšie kvetiny. Foto: lita
Autor: lita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín