Dobrovoľníci na Senianskych rybníkoch nezaháľali. Počas ornitologického tábora si vyhrnuli rukávy a pracovali jedna radosť. Pomohli tak nielen vtáčím obyvateľom lúk a mokradí, ale i návštevníkom chráneného vtáčieho územia.
MICHALOVCE. V uplynulých dňoch si počas tradičného Letného ornitologického tábora na Sennom dobrovoľníci a brigádnici ani na chvíľu neoddýchli.
Práce v Chránenom vtáčom území Senianske rybníky (CHVÚ) bolo neúrekom. Viac sa pracovalo, ako oddychovalo.
Tento tábor, ktorý trvá 6 dní, organizuje Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko (SOS/BirdLife) a to každoročne na prelome mesiaca júl a august.
V tomto roku sa prihlásilo až 33 dobrovoľníkov z celého Slovenska.
Skrášlili a vylepšili vtáčí raj
Urobili údržbu v celom CHVÚ.
„Vo vtáčom raji je cieľom vždy niečo vylepšiť, skrášliť a obnoviť. Každoročne je taká tradičná činnosť na náučnom chodníku, ktorý vždy potrebuje nejakú údržbu. V tomto roku sme kosili okolo pozorovacích veží, altánkov, mostíkov, informačných tabúľ a opravovali ich. Taktiež rozobrali jednu drevenú lávku cez močiar. Pripravili sme na ňu drevo a teraz ju obnovíme. Znova ju treba postaviť,“ priblížil Matej Repel, ornitológ SOS/Birdlife Slovensko.
Nechýbali práce okolo vtáčkarského domčeka - Avescentra v Sennom.
„Maľovala sa brána, kosilo sa a rúbalo drevo,“ povedal Repel.
Farma, ktorá sa otvorila pred rokom, tiež potrebovala svoju údržbu. „Na farme chováme kozy, ovce, maďarský stepný rohatý dobytok, ale i včely,“ uviedol.
Tu vyčistili, vykosili celý pozemok, pripravili elektrické ohradníky a zvážali seno z lúky.
Krúžkovali vtáctvo
Okrem namáhavej roboty už zavčas rána rozťahovali siete na vtákov. Ornitológovia sa pustili aj do krúžkovania vtáctva.
„Už od piatej hodiny ráno sme chytali do sietí vtáky a krúžkovali ich. Trvalo nám to dve až tri hodiny. Nespali sme skoro vôbec,“ poznamenal Repel.
„Krúžkovali sme najmä spevavce, niektoré stále hniezdia. Boli to napríklad pŕhľaviare červenkasté, strnádky trstinové. Okrúžkovali sme ich hniezdiace samice, alebo mláďatá. Odchytené druhy trsteniarikov, peníc alebo strakoše obyčajné v tomto čase už migrujú na zimoviská. Chytili sa aj bahniaky, napríklad močiarnica mekotavá, kalužiak močiarny, ktoré už tiež migrujú na juh.“
Aby nebola na pláne iba práca, pre nováčikov tábora ornitológovia usporiadali exkurziu pozorovania vtáctva, po náučnom chodníku po prírodnej rezervácii a na lúku Ostrovik.
Repel dodal, že „vďaka táboru vznikli nové kontakty, priateľstvá. Boli to zaujímavé stretnutia s ľuďmi z celého Slovenska.“
Autor: lita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín