OTAKAR KRÁSENSKÝ (80) je swingový klavirista. Pochádza z Českej republiky a študoval na Vysokej škole chemicko-technologickej v Prahe, odbor potraviny. Po ukončení štúdia sa presťahoval do Michaloviec, kde pôsobí. Doteraz usporadúva koncerty pre michalovských milovníkov swingu. Pýta sa sám seba, či je v tomto veku ešte správne pripravovať koncerty.
Čo pre vás znamená swing?
„Ja som odchovancom swingu. Pre mňa znamená vzrušujúcu, iritujúcu hudbu. Taktiež chuť do života, príjemnú náladu, ale aj mladosť. Takže znamená pre mňa veľmi veľa.“
Čo vás na ňom nadchlo a prečo ste tak túžili ísť za swingom?
„Po 2. svetovej vojne to bola taká novinka. Dnešná mládež napríklad obdivuje rap, popovú hudbu. To prináša doba. Možno keby som bol teraz mladý, tiež by som asi mal rád takúto hudbu. Swing je veľmi melodická a nie je príliš hlučná muzika. No nie je zase taká tichá. Ale zďaleka nie je taká, že si človek musí zapchávať uši. Takže pre mňa swingová muzika je ľúbivá, ľúbezná, príjemná a taká povzbudzujúca do života. Sú to krásne melódie. Pravda je, že vo swingu sa speváci a speváčky obliekali do krásnych šiat. Muži mali košeľu a motýlika, ženy nádherné šaty. Terajší speváci sú ináč oblečení.“
Študovali ste hudbu?
„Chcel som študovať hudbu. Maturoval som na gymnáziu v Kolíne a už vtedy som bol známy, ako swingový klavirista. Aj som sa prihlásil na Akadémiu múzických umení do Prahy, kde som chcel študovať hudbu. Nedostal som sa tam, pretože bolo veľa uchádzačov a prijali iba šiestich. Potom som sa rozhodol študovať potravinársku chémiu. Počas štúdia som hrával v českých swingových kapelách a zoznámil sa s viacerými muzikantmi. Pri hudbe som sa spoznal i s budúcou manželkou, tá bola Michalovčanka. Kvôli nej som sa tu prisťahoval.“
Spomínate si na vašu prvú pieseň, ktorú ste hrali?
„V 40. rokoch letela skladba „In the mood“, v slovenskom preklade „“V nálade “ Hral ju vtedy slávny americký swingový orchester Glenna Millera. To bola možno prvá, ktorú som zahral s kapelou. Zahrám ju teraz, aj vám na klavíri. Vidíte, aj vy ju poznáte. V súčasnosti koncertujem počas víkendov na Zemplínskej šírave v reštaurácii. Stalo sa mi, že hrám jednu starú skladbu zo swingovej éry Lady be good od Gershwina a mladí ľudia tlieskajú, čo ma veľmi potešilo, ale i prekvapilo. Idem k nim a pýtam sa, či ju poznajú. Oni vravia, že nie, ale veľmi sa im páči, tak zatlieskali. Z toho možno usudzovať, že swing je naozaj ľubivá hudba.“
S kým ste začínali hrať koncerty?
„Mám veľmi dobrého kamaráta, volá sa Jirka Drobný. Spolu sme aj študovali, no on v odbore gumárenská technológia. Spoločne sme hrávali v Pražskom vysokoškolskom jazzovom orchestri, kde sme sa zoznámili. On hral na kontrabas a ja na klavíri. Dokonca sme nahrávali nejaké skladby na gramofónové platne. Boli sme dobrí kamaráti. Naše cesty sa rozišli, keď som prišiel do Michaloviec a on emigroval na západ a nakoniec sa usadil v USA, kde žije doteraz. Ale dá sa povedať, že najväčšie priateľstvo vzniká pri muzike. “
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín