Dlhodobým problémom viacerých miest je nezákonné uložený odpad, takzvané čierne skládky. Nájdeme ich aj v korytách potokov, lesoch, či priamo v obciach. V problémových lokalitách osadila michalovská mestská polícia fotopasce, ktoré sú nápomocné.
MICHALOVCE. Odstránenie čiernych skládok stojí nemalé prostriedky, avšak všeobecným javom je, že v krátkom čase po vyčistení územia a odvezení neporiadku sa skládky vytvoria znova.
Odhalenie tvorcov takého odpadu je podľa príslušníkov mestskej polície (MsP) dosť obtiažne. Preto kúpili fotopascu, ktorá sa im osvedčila a snímajú s ňou problémové miesta.
Zachytáva priestor a zároveň vysiela informáciu na stálu službu MsP, ktorá na miesto okamžite vyšle hliadku.
„V lokalitách, ktoré nás najviac zaťažovali a bol najväčší problém splnila, aj plní, svoj účel fotopasca. V značnej miere došlo k poklesu tvorby skládok. Miesta máme označené a operatívne, podľa potreby, fotopascu presúvame,“ povedal náčelník MsP Dušan Šanta.
K problémovým lokalitám podľa jeho slov patria tie, kde zvyknú byť na jar a jeseň umiestnené veľkoobjemové kontajnery, ako napríklad pod Hrádkom, pri mestskom cintoríne na Ulici J. Kollára, ale aj pri kláštore.
Z veľkých smetísk ilegálne ukladaných odpadov môžu unikať škodlivé látky do ovzdušia a pôdy.
„V radoch mestskej polície máme pracovníka, ktorý sa venuje tejto problematike – ekológii, obieha pravidelne lokality a sledujeme to,“ hovorí Šanta.
Pri odhalení vinníka polícia vyzýva i pokutuje. „Za vyhodenie odpadu a vytvorenie čiernej skládky hrozí v blokovom konaní pokuta 33 eur,“ ozrejmil náčelník MsP.
Problémová Biela hora
Pre mnohých ľudí je jednoduchšie vyvážať tradičný i netradičný odpad za mesto a vyhodiť ho vedľa cesty alebo v lese, než vyviezť ho na špeciálnu skládku, prípadne len do kontajnera.
„Je smutné, že ľudia chodia do lesa vyhadzovať stavebný odpad, plasty, papier i rôzne iné smeti. V priebehu dvoch rokoch som nahlásil približne šesť veľkých skládok a poslednú som oznámil mestskej polícii v uplynulých dňoch. Išlo o stavebný materiál, jeden deň tu nebolo nič a na ďalší už tu niekto navozil odpad,“ uviedol spoluvlastník lesa Biela hora Peter Pekara.
V bývalom lesoparku Biela hora rieši mestská polícia pravidelne problém s čiernymi skládkami a navozeným odpadom.
„Táto lokalita je najčastejšie znečistená. Najhoršia situácia je však po zime,“ dodal Šanta.
Časť spomínanej lokality patrí pod správu obce Vinné, s ktorou mestská polícia mesta Michalovce spolupracuje.
Les Biela hora. Mestská polícia v tejto lokalite pravidelne rieši problém s čiernymi skládkami. Foto: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín