Streda, 18. september, 2019 | Meniny má Eugénia

V historickej premiére smoliarska prehra MFK Zemplín

Futbalisti MFK Zemplín Michalovce boli od historického bodu vzdialení iba niečo vyše šesť minút.

Michalovčania sa favorita nezľakli. V súboji Dominik Kunca s Lukášom Skovajsom.Michalovčania sa favorita nezľakli. V súboji Dominik Kunca s Lukášom Skovajsom.(Zdroj: Štefan Madaras)

V prvom kole Fortuna ligy totiž na vlastnom štadióne pred skoro do posledného miesta zaplneným hľadiskom držali krok s aktuálnym majstrom AS Trenčín, ktorý o svojom víťazstve 1:0 rozhodol gólom v 84. minúte. Michalovčania si tak na historické body musia ešte počkať, no keď budú podávať také výkony ako v sobotu, určite čakať dlho nebudú.

MICHALOVCE. Michalovskí fanúšikovia sa dočkali. Konečne si mohli pozrieť na vlastné oči, na vlastnom štadióne zápas ich miláčikov v najvyššej súťaži.

V 103–ročnej histórii michalovského futbalu sa totiž až teraz stalo, že ich klub odohral zápas v prvej lige.

Na úvod si nemohli priať lepšieho súpera. Hráči MFK Zemplín privítali na vlastnom štadióne, kde ste asi ani nenašli voľné miesto, aktuálneho majstra s držiteľa Slovenského pohára AS Trenčín.

Chýbal aj kúsok šťastia

Úvod súboja patril majstrovi, ktorý v priebehu prvých 120 sekúnd zahrával až tri rohové kopy, z ktorých však nič nevyťažil.

Postupne sa začali osmeľovať aj Michalovčania, mali v prvom dejstve gólovejšie šance ako Trenčania.

Dvakrát dokonca trafili spojnicu brány hostí.

Najskôr sa to v pätnástej minúte podarilo Jozefovi Šimonovi Turíkovi, ktorého gólovú strelu spoza šestnástky vytlačil brankár Šemrinec na pravú žrď a následne rohový kop, no a minútu pred koncom prvého dejstva opečiatkoval brvno hlavou Jakub Grič.

„Odohrať prvý majstrovský ligový zápas a hneď proti takémuto tímu ako je Trenčín bolo pre nás česť,“ rozhovoril sa na pozápasovej tlačovej konferencii tréner MFK Zemplín Michalovce František Šturma.

Český lodivod, ktorého základná zostava mala vekový priemer iba niečo nad dvadsať rokov, následne pokračoval v hodnotení pre jeho zverencov smoliarskeho duelu.

„Trenčín sme mali dobre prečítaný. Takticky sme jeho hráčov dobre pokrývali. Chlapcov musím za výkon a prístup k zápasu pochváliť. Vedeli sme, že Trenčín je kvalitatívne niekde inde ako my. Oni sú majstri Slovenska, my zbierame skúsenosti. Aj teraz sa v základnej zostave objavilo až osem hráčov, ktorí predtým nikdy nehrali najvyššiu súťaž. Po taktickej stránke hráči splnili všetko, čo som od nich chcel. Síce som nebol spokojný s úvodom, keď nás súper zatlačil, no potom to už išlo. V prvom polčase sme mali viac gólových šancí ako súper. Nastrelili sme žrď, nastrelili sme brvno, chýbal nám teda aj kúsok šťastia. Chlapcom sa musím poďakovať a verím, že ich výkony budú mať stúpajúcu tendenciu. Ako som povedal, mali sme v zostave viacero hráčov, ktorí ligu ešte nehrali, takže momentálne zbierame potrebné skúsenosti,“ podotkol ešte k zápasu František Šturma.

Spokojný iba s víťazstvom

V polčasovej prestávke bolo zrejme v kabíne aktuálneho majstra veľmi horúco, keďže do druhého dejstva vstúpilo úplne iné mužstvo hostí.

Trénerský tandem Vrabec - Ševela urobil dve zmeny, keď Rabia a Gubu nahradili Moraes s Koolwijkom.

Spomenutá dvojica hru majstra oživila a hneď v úvode to po ich spolupráci horelo v michalovskej šestnástke.

Trenčania postupne začali preberať iniciatívu a v 84. minúte ich spasila po Čogleyovom centri gólová hlavička Koolwijka.

„Dnes môžeme byť spokojní akurát s víťazstvom a troma bodmi,“ poznamenal na úvod hodnotenia duelu tréner AS Ivan Vrabec.

„Zápas sme neodohrali v nejakej oslnivej forme. Nepristúpili sme k nemu tak, ako sme chceli. V našej hre chýbalo nasadenie, hrali sme príliš profesorsky. Niektorí hráči nieže nepodali priemerné výkony, ale boli podpriemerní. Určite sa takto so značkou AS Trenčín nehazarduje. Ešte raz, z našej strany to bol chladný, profesorský výkon,“ zakončil kritické hodnotenie tréner aktuálneho slovenského majstra.

FAKTY

MFK Zemplín Michalovce - AS Trenčín 0:1 (0:0)

Gól: 84. Koolwijk, rozhodovali: Marhefka - Chládek, Hrdlička. Žlté karty: Pérez, Sedlák - Skovajsa, divákov: 4 408.

MFK ZEMPLÍN: Kira - Pérez (76. Leško), Gallo, Podhorin, Šimčák - Grič, Sedlák - Kunca, Turík (63. Morlacchi), Koscelník (73. Regáli) - Nworah.

FK AS: Šemrinec - Čogley, Ramon, Rundič, Skovajsa - Lobotka (90.+ Kleščík) - Van Kessel, Rabiu (46. Koolwijk), Bero, Guba (46. Moraes) - Jairo da Silva.

Zaplnená tribúna. Veľký záujem o najvyššiu ligu v Michalovciach. Foto: Štefan Madaras