Tradičným poľnohospodárskym plodinám, ktoré sa už stáročia pestujú na poliach Východoslovenskej nížiny, môžu už o pár rokov konkurovať také, ktoré donedávna rástli napríklad iba v Južnej Amerike. Viacero alternatívnych teplomilných plodín testujú v Experimentálnom pracovisku Milhostov pri Trebišove, ktoré patrí pod Výskumný ústav agroekológie (VÚA) v Michalovciach.
TREBIŠOV/MICHALOVCE. Globálne klimatické zmeny nútia poľnohospodárov a vedeckých pracovníkov zaoberať sa pestovaním plodín, ktoré doteraz na Slovensku bežne nerástli.
Na poliach pri Trebišove testujú v Experimentálnom pracovisku Milhostov plodiny, ktorým sa darí aj v podmienkach globálneho otepľovania. Vedeckí pracovníci tu skúmajú aj rastliny, ktoré nájdu uplatnenie v energetickom priemysle.
Niektoré testované plodiny budú možno už o pár rokov konkurovať napríklad tradičnej pšenici. Na poliach skúšobne pestujú pohánku siatu, cirok zrnový, proso siate či amarant, ktorý pochádza južnej Ameriky.
Výskumníci aj poľnohospodári ubezpečujú, že hoci sa alternatívnym plodinám darí, tie tradičné úplne nenahradia.
Unikátne a špeciálne pracovisko
Experimentálne pracovisko Milhostov je jediné svojho druhu na východe Slovenska. Patrí pod Výskumný ústav agroekológie (VÚA) Michalovce, ktorý sa venuje poľnohospodárskemu výskumu na Východoslovenskej nížine už 50 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín