Korzár logo Korzár Dolný Zemplín
Utorok, 29. september, 2020 | Meniny má Michal, MichaelaKrížovkyKrížovky

Mladšie dorastenky Iuventy sú na česko-slovenskom výslní

Ani jedno družstvo Iuventy ešte nedosiahlo v jednej sezóne také úspechy ako táto generácia mladších „doriek“.

Maroš Vikartovský. Tréner úspešného družstva.Maroš Vikartovský. Tréner úspešného družstva. (Zdroj: Peter Brendza)MICHALOVCE. Ani jedno mládežnícke družstvo v histórii Iuventy Michalovce ešte nedosiahlo v súťažnom ročníku to, čo sa podarilo v sezóne 2014/15 mladším dorastenkám.

Zverenky trénera Maroša Vikartovského „šľapali“ svojou súťažou bez prehry dlhých 21 zápasov a prvýkrát body stratili až v poslednom kole, kedy na domácej pôde podľahli Trenčínu.

Aj napriek tomu sa im na krkoch po sezóne trblietali zlaté medaily za zisk slovenského titulu.

To ale nebolo všetko. Mladé Michalovčanky excelovali aj na výberovom turnaji Česko-slovenského pohára, kde štartovali po dva najlepšie tímy z oboch krajín bývalej spoločnej republiky. Po troch výhrach získali aj česko-slovenský primát.

Z 25 majstrovských zápasoch tak iba raz prehrali, v ostatných dueloch sa pred nimi súperky museli skloniť.

Aj preto sa po vzore žien Iuventy aj oni momentálne vyhrievajú na česko-slovenskom hádzanárskom výslní.

Strieľali dosť gólov

Takáto úspešná sezóna sa nehodnotila zle ani trénerovi mladších dorasteniek Marošovi Vikartovskému. „To určite nie,“ zasmial sa na úvod hodnotenia tréner mladších „doriek“, ktorý následne pokračoval.

„Prakticky počas celej sezóny podávali dievčatá očakávané výkony. Mali sme v priemere dosť strelených gólov na zápas, no na druhej strane sme v niektorých zápasoch aj dosť inkasovali, s čím som bol samozrejme nespokojný. V priemere sme mali pätnásťgólový rozdiel na zápas v náš prospech, takže to o niečom hovorí. Možno aj o vizitke súťaže, no aj o našej kvalite. Určite boli aj ťažšie stretnutia. Tých so Stupavou či Trenčínom by som určite privítal viac,“ zdôraznil Vikartovský, ktorý sa po zisku bronzovej medaily v jeho úvodnej sezóne pri michalovských dorastenkách tešil zo zisku zlata.

Jeho zverenky napodobnili generáciu Marianny Nemčíkovej (za slobodna Cinovej) či Anny Obšatníkovej (za slobodna Dittelovej), ktorá sa pod vedením trénera Michala Lukačína stala pred štrnástimi rokmi (sezóna 2000/01) ako dosiaľ jediná majsterkami Slovenska v kategórii mladšie dorastenky.

Škoda jedinej prehry

Mladé Michalovčanky v lige ťahali 21 zápasovú víťaznú sériu, o ktorú prišli až v poslednom kole po domácej prehre 25:29 s Trenčínom. Nemrzí ho teda spätne to, že dievčatá mohli prejsť celou súťažou bez straty bodu?

„Mrzí – nemrzí, už to nevrátime. Dvadsaťjeden zápasov sme ťahali víťaznú sériu a chceli sme to samozrejme zakončiť bez prehry. Trenčín sa však na nás veľmi dobre pripravil a ukázal, že nie nadarmo ma v tíme osem kadetských reprezentantiek Slovenska. Keby táto prehra prišla v polovici ligy, nikto by si na ňu nespomenul. Udiala sa v poslednom kole, takže ani tie majstrovské oslavy a šampanské nechutilo tak, ako by malo. Boli sme veľmi blízko k unikátu, no žiaľ, nepodarilo sa nám to ukončiť víťazne,“ podotkol Maroš Vikartovský na margo prehry z posledného kola ligovej súťaže, ktorá obrala jeho tím o zisk majstrovského titulu bez straty bodu.

Bývalý extraligový hádzanár a slovenský juniorský reprezentant pred sezónou hovoril o medailovom umiestnení či zlepšení minulosezónneho tretieho miesta. Vyšlo to teda ešte lepšie, ako si prial...

„Išli sme od zápasu k zápasu. Pred sezónou som naozaj nečakal, že sa nám môže takto dariť. Tie chyby, čo sme robili, sme však postupne odstraňovali a sezóna dopadla tak, ako dopadla. Myslím si však, že družstvo si zlatú medailu zaslúžilo.“

Veľký kolektív

S honorom slovenského majstra cestovali mladšie dorastenky premiérovo do Hodonína, kde sa uskutočnil tretí ročník Česko-slovenského pohára.

Na ňom, ako je známe, štartuje iba elita oboch súťaži, keď si vzájomne merajú sily majstri a vicemajstri oboch krajín, ktoré v minulosti spolu tvorili jeden štát. Michalovčanky sa nestratili ani tam.

Po výhrach 28:18 nad vicemajstrom Česka DHC Sokol Poruba vrátili prehru z posledného ligového kola Trenčínu (27:25), no a keď v záverečnom súboji zdolali českého majstra Slaviu Praha (26:24), mohli sa tešiť z neoficiálneho titulu federálneho majstra.

„Na Česko-slovenský pohár sme išli s rešpektom k súperom. Poznali sme silu Trenčína, Slavie Praha aj Poruby, pretože so všetkými týmito družstvami sme mali tú česť počas sezóny sa stretnúť. O našej výhre rozhodlo to, že dievčatá v každom zápase zabojovali, ukázali jeden veľký kolektív a nakoniec sa dostavila podľa mňa zaslúžená výhra,“ podotkol tréner mladších dorasteniek, ktorého zverenky počas sezóny zbierali jeden úspech za druhým.

Od nového roka postupne triumfovali na turnaji v Prešove, stali sa víťazkami kvalitne obsadeného turnaja v českej Porube, no a v apríli, počas Veľkonočných sviatkov, siahali na víťazstvo na turnaji Prague Handball Cup, ktorý patrí medzi najkvalitnejšie v Európe.

Prvé miesto na ňom im ušlo iba o krôčik, keďže o ňom rozhodla ich finálová prehra s Ajaxom Kodaň (12:14).

Prvenstvo bolo naozaj veľmi blízko, keďže michalovské „dorky“ viedli ešte päť minút pred koncom rozdielom dvoch gólov...

Hrali so srdiečkom

Práve slovo kolektív sa objavilo vo Vikartovkého hodnotení aj ďalej.

„Aj keď sme mali v tíme viacero individualít, vyzdvihovať nechcem nikoho. Na tričkách máme napísane „Sme jeden tím“ a to hovorí za všetko. Vychádzala nám komunikácia tréner – hráčky, čo je najdôležitejšie. Môže byť nejaká obrovská individualita, no keď družstvo nehrá srdiečkom, tak sa úspech určite nedostaví,“ uviedol Maroš Vikartovský.

Ten síce nechcel vydvihovať nikoho z tímu, no my sme to urobili za neho. Stredná spojka Vladimíra Bajčiová sa počas sezóny z mladšieho dorastu nielenže prepracovala do staršieho, ale dokonca do prvého tímu žien a tréner František Urban s ňou dokonca počíta aj v príprave na novú sezónu.

„Vladka patrí k tým väčším talentom. Hádzanú však hrá na ihrisku okrem nej aj ďalších šesť dievčat a ďalšie sú na lavičke. Bez dobrého kolektívu by sa určite ďalej nepohla. Keď bude na sebe pracovať, má určite pred sebou svetlú budúcnosť,“ zdôraznil tréner slovenského aj česko-slovenského majstra.

Kvalita bude aj naďalej

Apropo, budúcnosť. Akú vidí budúcnosť mladšieho dorastu jeho tréner?

„Odchádza nám veľmi silný ročník narodenia 1998, ktorý je dobre pripravený pre nového trénera staršieho dorastu. Na druhej strane ostáva ďalší silný ročník 1999, v ktorom je strelkyňa Adriana Holejová, ďalej Karin Bačíková, Lenka Holubová, či Katarína Ondová. Navyše pribudnú aj talentované žiačky, ktoré sa nedávno tešili na majstrovstvách Slovenska zo zisku bronzových medailí. Kvalita teda bude aj na budúcu sezónu a keď zapracujeme na tom, aby bol kolektív taký dobrý, ako teraz, obavu o družstvo určite nemám,“ dodal na záver Vikartovský, ktorý by mal pri družstve pokračovať aj v budúcej sezóne.

Výsledky Iuventy v sezóne

Liga

Jesenná časť

1.kolo: Michalovce - Stupava 28:19 (18:9). 2.kolo: Prešov - Michalovce 23:38 (11:15). 3.kolo: Michalovce - Šaľa 34:19 (17:9). 4.kolo: Partizánske - Michalovce 17:33 (10:10). 5.kolo: Michalovce - Bernolákova Košice 34:9 (20:7). 6.kolo: Michalovce - Bytča 33:17 (15:8). 7.kolo: UDHK Nitra - Michalovce 25:33 (10:15).8.kolo: Michalovce - Močenok 49:21 (24:10). 9.kolo: ŠKP Bratislava - Michalovce 30:42 (10:20). 10.kolo: Michalovce - Bardejov 42:26 (21:12). 11.kolo: Trenčín - Michalovce 24:30 (13:16).

Jarná časť

12.kolo: Stupava - Michalovce 26:30 (14:11). 13.kolo: Michalovce - Prešov 41:19 (19:7). 14.kolo: Šaľa -Michalovce 28:39 (13:14). 15.kolo: Michalovce - Partizánske 44:33 (23:10). 16.kolo: Bernolákova Košice - Michalovce 17:39 (8:21). 17.kolo: Bytča - Michalovce 13:41 (5:19). 18.kolo: Michalovce - UDHK Nitra 23:21 (11:13). 19.kolo: Močenok - Michalovce 19:49 (10:23). 20.kolo: Michalovce - ŠKP Bratislava 44:29 (17:14). 21.kolo: Bardejov - Michalovce 26:43 (13:24).22.kolo: Michalovce - Trenčín 25:29 (9:14).

Česko-slovenský pohár

Michalovce - Poruba 28:18 (15:13). Michalovce - Trenčín 27:25 (11:10). Michalovce - Slavia Praha 26:24 (11:12)

pbr

ZASLÚŽILI SA O ÚSPEŠNÚ SEZÓNU

Hráčky:

Brankárky: Katarína Mulíková, Lenka Brhlíková, Lenka Babincová
Pivotky: Ľubica Nemčíková, Daniela Kaločayová, Natália Hasáková, Diana Mažová,
Krídla: Karin Bačíková, Kristína Dilíková, Lenka Holubová, Terézia Bodnárová, Monika Urbanová
Spojky: Adriana Holejová, Mária Kocanová, Vladimíra Bajčiová, Františka Solárová, Katarína Ondová, Bibiana Štefaniková, Dominika Vancová, Martina Pustá, Simona Valkovičová

Realizačný tím:

Tréner: Maroš Vikartovský,
Asistenti: František Urban a Marcel Cibere
Vedúca družstva: Viktória Vikartovská

pbr


dievcata_res.jpg

Mladšie dorastenky Iuventy so zlatými medailami za slovenský titul. Počas celého priebehu ligovej súťaže zaknihovali Zemplínčanky len jednu prehru. Peter Brendza

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 2. Home (ale aj) Office
 3. To treba vidieť. Blíži sa Deň otvorených dverí v Kolískach
 4. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)
 5. Päť najlepších doplnkov výživy na naberanie svalovej hmoty.
 6. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali
 7. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 8. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 9. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 10. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 1. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 2. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 3. Tu sú najčastejšie signály nesprávneho zateplenia. Vyhnite sa im
 4. Digitalizácia prinesie zmeny v doručovaní dobierok
 5. Silnú imunitu bez týchto troch látok nedosiahnete
 6. Každý komín potrebuje svoj domov!
 7. To treba vidieť. Blíži sa Deň otvorených dverí v Kolískach
 8. Jeseň je ideálny čas pre začatie diéty
 9. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)
 10. Mobilný zdvihák pre pacienta
 1. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 22 052
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 18 138
 3. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy 18 029
 4. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali 12 098
 5. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 12 009
 6. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy 9 845
 7. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu? 9 484
 8. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 9 321
 9. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 9 195
 10. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 9 148
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Políciu zalarmovala streľba na ťahanovskom sídlisku, chytili poľovníka

Kočan: Kričali, aby som odhodil zbraň a ruky držal za hlavou. Väčší stres som nezažil.

Diviačia črieda prišla po zásahu poľovníkov o dvoch členov. Povolenie na mimoriadny lov stratí platnosť v stredu.

Dopravný expert kritizuje značenie na diaľnici pri Budimíre

Pre vodičov je zmätočné, neprehľadné a môže byť aj nebezpečné.

Problematický výjazd z diaľnice D1 na Košice.
Mestský úrad v Prešove zažíva veľké personálne výmeny.

Poprad sa súdi s opozičným poslancom, pýta peniaze za viceprimátorský mandát

Verdikt v kauze, v ktorej ide o 40-tisíc eur, ešte nepadol.

Igor Wzoš.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Projekt na Šancovej ulici, ktorý insolventnej skupine Arca pomáha predať obvinený podnikateľ Peter Horváth.
Podcast Dobré Ráno.
Kostoly pre sa pre veriacich zrejme opäť zatvoria.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop