Korzár logo Korzár Dolný Zemplín
Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky

Mladšie dorastenky Iuventy sú na česko-slovenskom výslní

Ani jedno družstvo Iuventy ešte nedosiahlo v jednej sezóne také úspechy ako táto generácia mladších „doriek“.

Maroš Vikartovský. Tréner úspešného družstva.Maroš Vikartovský. Tréner úspešného družstva. (Zdroj: Peter Brendza)MICHALOVCE. Ani jedno mládežnícke družstvo v histórii Iuventy Michalovce ešte nedosiahlo v súťažnom ročníku to, čo sa podarilo v sezóne 2014/15 mladším dorastenkám.

Zverenky trénera Maroša Vikartovského „šľapali“ svojou súťažou bez prehry dlhých 21 zápasov a prvýkrát body stratili až v poslednom kole, kedy na domácej pôde podľahli Trenčínu.

Aj napriek tomu sa im na krkoch po sezóne trblietali zlaté medaily za zisk slovenského titulu.

To ale nebolo všetko. Mladé Michalovčanky excelovali aj na výberovom turnaji Česko-slovenského pohára, kde štartovali po dva najlepšie tímy z oboch krajín bývalej spoločnej republiky. Po troch výhrach získali aj česko-slovenský primát.

Z 25 majstrovských zápasoch tak iba raz prehrali, v ostatných dueloch sa pred nimi súperky museli skloniť.

Aj preto sa po vzore žien Iuventy aj oni momentálne vyhrievajú na česko-slovenskom hádzanárskom výslní.

Strieľali dosť gólov

Takáto úspešná sezóna sa nehodnotila zle ani trénerovi mladších dorasteniek Marošovi Vikartovskému. „To určite nie,“ zasmial sa na úvod hodnotenia tréner mladších „doriek“, ktorý následne pokračoval.

„Prakticky počas celej sezóny podávali dievčatá očakávané výkony. Mali sme v priemere dosť strelených gólov na zápas, no na druhej strane sme v niektorých zápasoch aj dosť inkasovali, s čím som bol samozrejme nespokojný. V priemere sme mali pätnásťgólový rozdiel na zápas v náš prospech, takže to o niečom hovorí. Možno aj o vizitke súťaže, no aj o našej kvalite. Určite boli aj ťažšie stretnutia. Tých so Stupavou či Trenčínom by som určite privítal viac,“ zdôraznil Vikartovský, ktorý sa po zisku bronzovej medaily v jeho úvodnej sezóne pri michalovských dorastenkách tešil zo zisku zlata.

Jeho zverenky napodobnili generáciu Marianny Nemčíkovej (za slobodna Cinovej) či Anny Obšatníkovej (za slobodna Dittelovej), ktorá sa pod vedením trénera Michala Lukačína stala pred štrnástimi rokmi (sezóna 2000/01) ako dosiaľ jediná majsterkami Slovenska v kategórii mladšie dorastenky.

Škoda jedinej prehry

Mladé Michalovčanky v lige ťahali 21 zápasovú víťaznú sériu, o ktorú prišli až v poslednom kole po domácej prehre 25:29 s Trenčínom. Nemrzí ho teda spätne to, že dievčatá mohli prejsť celou súťažou bez straty bodu?

„Mrzí – nemrzí, už to nevrátime. Dvadsaťjeden zápasov sme ťahali víťaznú sériu a chceli sme to samozrejme zakončiť bez prehry. Trenčín sa však na nás veľmi dobre pripravil a ukázal, že nie nadarmo ma v tíme osem kadetských reprezentantiek Slovenska. Keby táto prehra prišla v polovici ligy, nikto by si na ňu nespomenul. Udiala sa v poslednom kole, takže ani tie majstrovské oslavy a šampanské nechutilo tak, ako by malo. Boli sme veľmi blízko k unikátu, no žiaľ, nepodarilo sa nám to ukončiť víťazne,“ podotkol Maroš Vikartovský na margo prehry z posledného kola ligovej súťaže, ktorá obrala jeho tím o zisk majstrovského titulu bez straty bodu.

Bývalý extraligový hádzanár a slovenský juniorský reprezentant pred sezónou hovoril o medailovom umiestnení či zlepšení minulosezónneho tretieho miesta. Vyšlo to teda ešte lepšie, ako si prial...

„Išli sme od zápasu k zápasu. Pred sezónou som naozaj nečakal, že sa nám môže takto dariť. Tie chyby, čo sme robili, sme však postupne odstraňovali a sezóna dopadla tak, ako dopadla. Myslím si však, že družstvo si zlatú medailu zaslúžilo.“

Veľký kolektív

S honorom slovenského majstra cestovali mladšie dorastenky premiérovo do Hodonína, kde sa uskutočnil tretí ročník Česko-slovenského pohára.

Na ňom, ako je známe, štartuje iba elita oboch súťaži, keď si vzájomne merajú sily majstri a vicemajstri oboch krajín, ktoré v minulosti spolu tvorili jeden štát. Michalovčanky sa nestratili ani tam.

Po výhrach 28:18 nad vicemajstrom Česka DHC Sokol Poruba vrátili prehru z posledného ligového kola Trenčínu (27:25), no a keď v záverečnom súboji zdolali českého majstra Slaviu Praha (26:24), mohli sa tešiť z neoficiálneho titulu federálneho majstra.

„Na Česko-slovenský pohár sme išli s rešpektom k súperom. Poznali sme silu Trenčína, Slavie Praha aj Poruby, pretože so všetkými týmito družstvami sme mali tú česť počas sezóny sa stretnúť. O našej výhre rozhodlo to, že dievčatá v každom zápase zabojovali, ukázali jeden veľký kolektív a nakoniec sa dostavila podľa mňa zaslúžená výhra,“ podotkol tréner mladších dorasteniek, ktorého zverenky počas sezóny zbierali jeden úspech za druhým.

Od nového roka postupne triumfovali na turnaji v Prešove, stali sa víťazkami kvalitne obsadeného turnaja v českej Porube, no a v apríli, počas Veľkonočných sviatkov, siahali na víťazstvo na turnaji Prague Handball Cup, ktorý patrí medzi najkvalitnejšie v Európe.

Prvé miesto na ňom im ušlo iba o krôčik, keďže o ňom rozhodla ich finálová prehra s Ajaxom Kodaň (12:14).

Prvenstvo bolo naozaj veľmi blízko, keďže michalovské „dorky“ viedli ešte päť minút pred koncom rozdielom dvoch gólov...

Hrali so srdiečkom

Práve slovo kolektív sa objavilo vo Vikartovkého hodnotení aj ďalej.

„Aj keď sme mali v tíme viacero individualít, vyzdvihovať nechcem nikoho. Na tričkách máme napísane „Sme jeden tím“ a to hovorí za všetko. Vychádzala nám komunikácia tréner – hráčky, čo je najdôležitejšie. Môže byť nejaká obrovská individualita, no keď družstvo nehrá srdiečkom, tak sa úspech určite nedostaví,“ uviedol Maroš Vikartovský.

Ten síce nechcel vydvihovať nikoho z tímu, no my sme to urobili za neho. Stredná spojka Vladimíra Bajčiová sa počas sezóny z mladšieho dorastu nielenže prepracovala do staršieho, ale dokonca do prvého tímu žien a tréner František Urban s ňou dokonca počíta aj v príprave na novú sezónu.

„Vladka patrí k tým väčším talentom. Hádzanú však hrá na ihrisku okrem nej aj ďalších šesť dievčat a ďalšie sú na lavičke. Bez dobrého kolektívu by sa určite ďalej nepohla. Keď bude na sebe pracovať, má určite pred sebou svetlú budúcnosť,“ zdôraznil tréner slovenského aj česko-slovenského majstra.

Kvalita bude aj naďalej

Apropo, budúcnosť. Akú vidí budúcnosť mladšieho dorastu jeho tréner?

„Odchádza nám veľmi silný ročník narodenia 1998, ktorý je dobre pripravený pre nového trénera staršieho dorastu. Na druhej strane ostáva ďalší silný ročník 1999, v ktorom je strelkyňa Adriana Holejová, ďalej Karin Bačíková, Lenka Holubová, či Katarína Ondová. Navyše pribudnú aj talentované žiačky, ktoré sa nedávno tešili na majstrovstvách Slovenska zo zisku bronzových medailí. Kvalita teda bude aj na budúcu sezónu a keď zapracujeme na tom, aby bol kolektív taký dobrý, ako teraz, obavu o družstvo určite nemám,“ dodal na záver Vikartovský, ktorý by mal pri družstve pokračovať aj v budúcej sezóne.

Výsledky Iuventy v sezóne

Liga

Jesenná časť

1.kolo: Michalovce - Stupava 28:19 (18:9). 2.kolo: Prešov - Michalovce 23:38 (11:15). 3.kolo: Michalovce - Šaľa 34:19 (17:9). 4.kolo: Partizánske - Michalovce 17:33 (10:10). 5.kolo: Michalovce - Bernolákova Košice 34:9 (20:7). 6.kolo: Michalovce - Bytča 33:17 (15:8). 7.kolo: UDHK Nitra - Michalovce 25:33 (10:15).8.kolo: Michalovce - Močenok 49:21 (24:10). 9.kolo: ŠKP Bratislava - Michalovce 30:42 (10:20). 10.kolo: Michalovce - Bardejov 42:26 (21:12). 11.kolo: Trenčín - Michalovce 24:30 (13:16).

Jarná časť

12.kolo: Stupava - Michalovce 26:30 (14:11). 13.kolo: Michalovce - Prešov 41:19 (19:7). 14.kolo: Šaľa -Michalovce 28:39 (13:14). 15.kolo: Michalovce - Partizánske 44:33 (23:10). 16.kolo: Bernolákova Košice - Michalovce 17:39 (8:21). 17.kolo: Bytča - Michalovce 13:41 (5:19). 18.kolo: Michalovce - UDHK Nitra 23:21 (11:13). 19.kolo: Močenok - Michalovce 19:49 (10:23). 20.kolo: Michalovce - ŠKP Bratislava 44:29 (17:14). 21.kolo: Bardejov - Michalovce 26:43 (13:24).22.kolo: Michalovce - Trenčín 25:29 (9:14).

Česko-slovenský pohár

Michalovce - Poruba 28:18 (15:13). Michalovce - Trenčín 27:25 (11:10). Michalovce - Slavia Praha 26:24 (11:12)

pbr

ZASLÚŽILI SA O ÚSPEŠNÚ SEZÓNU

Hráčky:

Brankárky: Katarína Mulíková, Lenka Brhlíková, Lenka Babincová
Pivotky: Ľubica Nemčíková, Daniela Kaločayová, Natália Hasáková, Diana Mažová,
Krídla: Karin Bačíková, Kristína Dilíková, Lenka Holubová, Terézia Bodnárová, Monika Urbanová
Spojky: Adriana Holejová, Mária Kocanová, Vladimíra Bajčiová, Františka Solárová, Katarína Ondová, Bibiana Štefaniková, Dominika Vancová, Martina Pustá, Simona Valkovičová

Realizačný tím:

Tréner: Maroš Vikartovský,
Asistenti: František Urban a Marcel Cibere
Vedúca družstva: Viktória Vikartovská

pbr


dievcata_res.jpg

Mladšie dorastenky Iuventy so zlatými medailami za slovenský titul. Počas celého priebehu ligovej súťaže zaknihovali Zemplínčanky len jednu prehru. Peter Brendza

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 3. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 5. Crème de la crème po slovensky
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 27 712
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 741
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 9 085
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 591
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 7 141
 6. Po Slovensku na motorke 6 284
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 288
 8. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 4 955
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 4 868
 10. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 4 113
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Irena Matová počas pojednávania.

V kauze ostala jedna obžalovaná obeť.


5 h
Premiér Eduard Heger.

Najvyšší súd roztrhal verdikt Sabovej senátu na márne franforce.


17. jún
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


4 h
Znížiť regionálne rozdiely v očkovaní môže aj otvorenie čakárne pre deti nad 12 rokov. Čaká ich v nej už vyše desaťtisíc.

Rozdiely spôsobuje dostupnosť vakcín.


16. jún

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop