Okresný súd v Trebišove v utorok vyniesol verdikt v prípade smrti 40-ročného profesionálneho vojaka Ivana Koliščáka, ktorý zomrel pred dvomi rokmi počas policajného zásahu v trebišovskej reštaurácii. Podľa súdu je obžalovaný policajt Tomáš P. nevinný. Rozsudok ešte nie je právoplatný. Prokurátor sa voči rozhodnutiu súdu na mieste odvolal.
TREBIŠOV. Profesionálny vojak Ivan Koliščák, ktorý pôsobil aj na zahraničných vojenských misiách v Afganistane a Kosove, zomrel počas policajného zatýkania v apríli 2013 v reštaurácii Berehovo v Trebišove.
Vojak sa mal podľa personálu reštaurácie správať agresívne a preto na neho čašníčka privolala policajnú hliadku.
Policajti mužovi nasadili putá, ale ten sa mal naďalej správať agresívne a tak ho spacifikovali na zemi.
Obžalovaný policajt Tomáš P. mal vojaka kolenom tlačiť na krku.
Ivan Koliščák počas zásahu a pred príchodom zdravotných záchranárov zomrel.
Napriek tomu, že sa vojak pred smrťou správal agresívne, súdna pitva potvrdila, že nebol pod vplyvom drog alebo alkoholu.
Súd v Trebišove tvrdí, že pod vojakovu smrť sa podpísalo viacero faktorov.
Vo svojom rozhodnutí sa opiera o tvrdenia a odborné stanoviská znalcov, ktorí vypracovali posudky, o výpovede svedkov, ktorí boli v čase incidentu v reštaurácii, a zdravotných záchranárov a lekárov, ktorí sa snažili vojaka oživiť.
Július Koliščák je s verdiktom súdu nespokojný. „Policajti ho udusili pred mojimi očami,“ povedal otec nebohého muža. Foto: Milan Potocký
Vojak trpel na syndróm excitovaného delíria
Súd bral pri rozhodovaní do úvahy stanoviská troch súdnych znalcov.
Súdny znalec Dalibor Kalaj tvrdil, že počas zásahu došlo k neočakávanému úmrtiu vojaka, pretože mu zlyhalo srdce.
Druhý súdny znalec Daniel Farkaš ktorý zároveň zabezpečoval pitvu nebohého, tvrdí, že Ivan Koliščák zomrel následkom udusenia.
Tretí súdny znalec František Novomeský z Ústavu súdneho lekárstva a medicínskych expertíz v Martine spresnil, že na smrti vojaka mal podiel syndróm excitovaného delíria, ktorým vojak trpel po návrate z misie v Afganistane a preto sa správal agresívne.
Týmto syndróm trpia niektorí vojaci, ktoré majú za sebou náročné a vypäté situácie vo vojenských operáciách.
Podľa znalca počas zásahu došlo len ku krátkemu priduseniu.
„Krátkodobé pridusenie bolo jedným z faktorov, ktoré privodili nečakanú a náhlu smrť Ivana Koliščáka,“ povedal samosudca trebišovského súdu Jozef Nadzam.
Zasahujúci policajt podľa sudcu nemohol tušiť, že vojak trpí syndrómom excitovaného delíria.
Hoci prokurátor požadoval pre policajta Tomáša P. 6 mesiacov odňatia slobody s podmienečným odkladom na 18 mesiacov, súd policajta oslobodil.
Policajt: Je mi to ľúto, ale som nevinný
Tomáš P. v záverečnej reči uviedol, že sa cíti byť nevinný.
„Je mi ľúto, že na základe tohto zákroku došlo k takýmto následkom, ale cítim sa nevinný, lebo som postupoval v zmysle zákona,“ povedal policajt.
Jeho obhajkyňa Helena Knopová doplnila, že počas zákroku dodržal policajné postupy.
„Môj klient postupoval v zmysle zákona presne podľa metodickej príručky. Zákrok bol mierny a absolútne oprávnený. Môj klient nemohol tušiť, že nebohý trpí syndrómom excitovaného delíria,“ povedala obhajkyňa.
Otec vojaka: Syna mi zabili pred očami
Otec nebohého policajta Július Koliščák je presvedčený, že policajti počas zásahu pochybili. V čase policajného zákroku bol v reštaurácii a žiadal policajtov, aby jeho syna nedusili, lebo nemôže dýchať.
„Policajti ho udusili pred mojimi očami,“ povedal Július Koliščák.
Právny zástupca rodiny nebohého vojaka Juraj Kus zdôraznil, že policajti boli uzrozumení a upozornení, že muž sa dusí a napriek tomu pokračovali v tvrdom zásahu.
Kus navyše namieta, že bol obvinený a obžalovaný len jeden policajt.
Zodpovednosť mali podľa neho niesť všetci štyria policajti, ktorí zasahovali na mieste.
Dodal, že od začiatku procesu namieta aj nesprávnu právnu kvalifikáciu skutku. Policajti mali byť podľa neho obvinení z vraždy, usmrtenia, krivej výpovede, zneužitia právomoci verejného činiteľa a neposkytnutia prvej pomoci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín