Výtvarníčka Mária Piatničková z Michaloviec sa už 6 rokov venuje starému japonskému umeniu skladania papiera - origami. Prehýbaním papiera a vzájomným kombinovaním vytvára veľmi zložité tvary, na konci ktorých sú nádherné papierové postavičky, zvieratá, kvety a rôzne náročné moduly. Vďaka Márii Piatničkovej môžu Michalovčana obdivovať v galérii Zemplínskeho osvetového strediska (ZOS) prvú výstavu origami v regióne Zemplína.
MICHALOVCE. šesťdesiatjedenročná Mária Piatničková vystavuje v galérii ZOS viac ako 150 rôznych modelov origami.
Výtvarníčka vysvetlila, že k tradičnému japonskému umeniu, ktoré siaha až do 9. storočia, ju priviedla náhoda.
Presnejšie, menšie zdravotné problémy. Výtvarníčka mala problémy s kĺbmi na rukách a origami malo byť malou terapiou na rozcvičenie rúk.
„Chcela som trochu rozcvičiť prsty. Keď som zistila, že mi to pomáha, tak už sa to stalo mojou vášňou,“ povedala s úsmevom Piatničková.
Dodala, že origami sa venuje 6 rokov. „Na origamistu je to dosť málo,“ poznamenala skromne.
V Michalovciach má v týchto dňoch premiérovú samostatnú výstavu. „Menšie práce som už mala na výstavách v Prahe. Tu na Slovensku a u nás v Michalovciach je to prvá výstava,“ potvrdila.
Inšpiruje sa najmä japonskými majstrami
Pri skladaní origami sa kladie dôraz predovšetkým na jednoduchosť a estetickú vyváženosť výsledného modelu.
Piatničková vysvetlila, že inšpiráciu, námety a návody pre svoje papierové skladačky hľadá na internete, ale aj v knihách, ktoré vydali slávni origamisti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín