Výtvarníčka Ľudmila Lakomá-Krausová preslávila svojou tvorbou región Zemplína nielen na Slovensku, ale po celom svete. V jej dielach dominuje folklór, zemplínski parobci, ženy v krojoch tancujúce karičku, ale aj ikonopisecká tvorba, viera v Boha a sakrálne stavby. Námety a inšpiráciu pre svoju tvorbu čerpá prevažne v regióne Zemplína. V galérii Zemplínskeho osvetového strediska v Michalovciach sa prezentuje výstavou s názvom Dedičstvo otcov.
MICHALOVCE. Výtvarníčka Ľudmila Lakomá-Krausová má od roku 1975 až doteraz na svojom konte viac ako 60 samostatných a vyše 150 kolektívnych výstav.
Jej diela mohli obdivovať milovníci výtvarného umenia nielen na Slovensku, ale aj v Maďarsku, na Ukrajine, v Českej republike, Nemecku, Poľsku a Rakúsku.
Lakomá sa pravidelne zúčastňuje a je spoluorganizátorkou mnohých medzinárodných maliarskych plenérov a sympózií.
Po krátkej prestávke opäť vystavuje na domácej pôde v galérii Zemplínskeho osvetového strediska v Michalovciach.
Napriek mnohým úspechom a oceneniam výtvarníčka stále prekypuje úprimnou skromnosťou.
„Neviem veľa rozprávať o sebe a o svojej práci. Za mňa rozprávajú moje obrazy,“ povedala Lakomá-Krausová.
Aj preto sa slova ujal kurátor výstavy Juraj Žadanský, ktorý pozná Lakomej tvorbu dokonale.
Žadanský vysvetlil, že napriek moderným trendom v umení a dominantnej abstrakcii si výtvarníčka zachovala svoj štýl, ktorý je jedinečný.
Dodal, že právom jej patrí titul maliarka Zemplína, pretože vo svojej tvorbe sa zameriava na zemplínsky folklór, krajinu, figurálne kompozície, jej rodisko a stavby so zvyškami starej ľudovej architektúry.
Z jej obrazov vyžaruje láska k tradíciám, k rodine, domovu, vidieku, k rodnej obci, Michalovciam a prírode. Žadanský vysvetlil, že jej diela sú preniknuté kresťanskými hodnotami.
Zameriava sa aj na pôsobenie vierozvestov – svätého Cyrila a Metoda, ktoré súvisí so zrodom kultúry a kresťanstva na Slovensku.
Na jej obrazoch sú znázornené drevené kostolíky na východnom Slovensku, ktoré sú zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Autorka sa venuje aj ikonopiseckej tvorbe.
Dedičstvo otcov prináša radosť a pokoj
Žadanský vysvetlil, že návštevníci výstavy objavujú na jej olejomaľbách poetickú krásu ľudovej architektúry, stvárnenú voľným rukopisom a expresívnou farebnou kompozíciou.
„Autorka chce zasiať duchovné posolstvo do ľudských sŕdc, priniesť radosť i pokoj, 'pofúkať' bolestné rany minulosti a vzdať hold kresťanským tradíciám,“ uviedol kurátor výstavy.
Dodal, že Lakomá zachytáva na plátne zvyky, tradície, ale aj budovy, ktoré sa z našich miest a obcí postupne vytrácajú, ale aj vďaka Lakomej tvorbe prežívajú.
Napriek tomu, že v marci oslávila výtvarníčka už svoje 75. narodeniny, stále prekypuje energiou, vitalitou a je plná nápadov a tvorivosti.
Jej olejomaľby môžu návštevníci v galérii ZOS obdivovať do konca júna.
Folklór a tradície. V jej dielach prevládajú kresťanské hodnoty, zemplínsky folklór, rodisko a stavby so zvyškami starej ľudovej architektúry.
Vernisáž. Na snímke s kurátorom výstavy Jurajom Žadanským. Foto k článku: Milan Potocký
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín