Korzár logo Korzár Dolný Zemplín
Streda, 5. október, 2022 | Meniny má Viera

Talentovaný šesťročný chlapček prekvapuje lekárov aj učiteľov

Odborníci mu nedávali optimistické prognózy. A teraz? Prijali ho do triedy pre intelektovo nadané deti.

Šesťročný Peťko prekvapil lekárov aj pedagógov. Napriek mnohým operáciám a závažným diagnózam, s ktorými zápasí od detstva, rastie z chlapca nadané dieťa.Šesťročný Peťko prekvapil lekárov aj pedagógov. Napriek mnohým operáciám a závažným diagnózam, s ktorými zápasí od detstva, rastie z chlapca nadané dieťa. (Zdroj: Milan Potocký)

Peťko Ivaničko z Michaloviec už od narodenia prekvapuje lekárov, pedagógov, rodičov, ale aj celé okolie nielen svojou bojovnosťou a húževnatosťou, ale aj talentom. Chlapčeka, ktorému odborníci pre jeho závažné diagnózy a zdravotné problémy nedávali optimistické prognózy, prijali nedávno do triedy pre intelektovo nadané deti.

MICHALOVCE. Je krátko po ôsmej hodine ráno a do materskej školy na Ulici Jána Švermu v Michalovciach prichádza s klobúčikom na hlave v sprievode rodičov šesťročný Peťko Ivaničko.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Už na prvý pohľad je vidieť, že sa teší viac ako iné bežné deti a veselo si poskakuje.

V šatni mu mamička Mariana pomôže obuť si papučky a dá mu dole klobúčik. Pod krátkymi vláskami vidieť obrovskú jazvu cez celú hlavičku.

„Hlávku mu operovali v pražskej nemocnici v Motole, keď mal ešte len rok a pol,“ povzdychne mamička, ešte ho stihne pobozkať a chlapec rýchlo uteká medzi ostatné deti do triedy.

To, čo vyzerá ako obyčajné vyprevadenie do škôlky, je pre rodičov Marianu a Patrika Ivaničkovcov každodenný zázrak a vzácnosť, ktorú si vážia.

To, že ich syna v septembri 2013 integrovali medzi bežné deti do materskej školy, dnes oceňujú nielen rodičia, ale aj pedagógovia a lekári. V chlapcovi objavili a prebudili nesmierny talent a intelekt.

SkryťVypnúť reklamu

Malý odborník prevažne na informačno-komunikačné technológie už v septembri 2015 nastúpi do VI. základnej školy na Okružnej ulici v Michalovciach, do triedy pre intelektovo nadané deti.

Šesťročný chlapček po niekoľkých rokoch strávených v nemocničných zariadeniach prekvapuje svojou výnimočnosťou a bojovnosťou celé okolie.

Takmer celé detstvo strávil v nemocnici

Hoci má Petrík len 6 rokov, už za tento krátky čas stihol zviesť toľko ťažkých životných zápasov, ktoré by vyčerpali, ak nie rovno položili, nie jedného bežného smrteľníka.

Druhé vytúžené dieťa manželského páru z Michaloviec začalo svoj boj o život už hneď po narodení.

„Petrík sa narodil s ťažkými vrodenými vadami. Prvá bola srdcová chyba, ktorá priamo ohrozovala jeho život. Pri takýchto vážnych diagnózach sa nepredpokladá, že takéto deti budú, takpovediac, funkčné,“ začala rozprávanie mladá mamička.

SkryťVypnúť reklamu

„Je tam veľmi vysoká úmrtnosť,“ poznamenal otec Patrik.

Peťko má choré srdiečko, diagnostikovali mu DORV, t. j. dvojvýtokovú pravú komoru s malpozičným postavením veľkých ciev a pľúcnou stenózou. Prvú operáciu srdca absolvoval, keď mal šesť týždňov.

„Po pôrode bol Petrík prevezený vrtuľníkom do Detského kardiocentra v Bratislave,“ spomenula si mamička na krušné chvíle, ktoré odštartovali kolotoč operácií, vyšetrení a mesiacov strávených pri chorom synovi na lôžku v nemocnici.

„Keď mal 9 mesiacov, tak v bratislavskom DKC podstúpil veľmi ťažkú operáciu srdiečka, kde tím lekárov komplexne rekonštruovali jeho srdiečko. Vtedy vážil len päť kíl,“ dodala.

„Prežil toho veľa. Má za sebou štyri vážne operácie a nespočetné množstvo menších zákrokov, ktoré už ani nerátam,“ doplnila Mariana.

Dvakrát mu operovali srdiečko v detskom kardiocentre v Bratislave, kde strávili takmer celý rok.

Po úspešnej druhej operácii srdca sa nemocničný kolotoč neskončil.

Do pol roka Petrík musel podstúpiť ďalšiu ťažkú operáciu v pražskom Motole.

Po diagnostikovaní kraniosynostosy mu hrozilo, že mozog nebude mať dostatok miesta pre ďalší rast, tak na neurochirurgickej klinike podstúpil rekonštrukciu lebky a remodeláciu čela.

Ďalšia veľká rana prišla od ortopédov DFNsP v Bratislave, kde mu klinicky diagnostikovali Klippel-Feilov syndróm s obmedzenou hybnosťou krčnej chrbtice, ľavého ramena a deformitu ľavej lopatky.

„Tento syndróm je málo známy a nikto nevie, ako sa bude Petrík do budúcna vyvíjať. Vzhľadom na to, že sú zdeformované krčné stavce, nevieme predpokladať, ako bude ďalej rásť,“ povedala Mariana.

V roku 2013 tento veľký bojovník Petrík podstúpil ďalšiu zložitú operáciu na Detskej ortopedickej klinike v Bratislave.

Po týchto zákrokoch sú potrebné pravidelná kúpeľná liečba a odborné rehabilitácie.

„Aj keď už máme spomínané operácie za sebou, stále chodíme na pravidelné kontroly do Prahy a Bratislavy, lebo už teraz vieme, že Petrík bude potrebovať ďalšie operácie, čo bude závisieť od toho, ako bude rásť. Je to stále dookola,“ povedala sympatická východniarka, ktorá je spolu s manželom synčekovi najväčšou životnou oporou.

Nadané dieťa

Napriek vážnym zdravotným problém Peťko vyniká svojou inteligenciou, ktorou príjemne prekvapil nielen rodičov, ale aj lekárov, pedagógov a psychológov.

„Súvisle číta, píše, počíta, robí prezentácie na počítači v programe PowerPoint a momentálne píše knihu. Sú to príbehy zo škôlky. Všetko sa naučil sám. Je to aj tým, že veľa času trávil v nemocnici, tak si pozeral a potom už aj čítal rôzne knihy a časopisy,“ dodala nadšene Mariana.

„Raz, keď Petríka prevážali z anesteticko-resuscitačného oddelenia na izbu, tak na výťahu bol nápis Rozvoz prádla. On to ako štvorročný bez problémov prečítal. Pamätám sa, ako sa lekár udivene spýtal : On vie čítať?,“ usmiala sa mamička.

Rodičom pomáha s Peťkom aj ich 14-ročný syn Patrik. „Všetci sa snažíme,“ poťažkali si rodičia. „Berieme ho, ako keby nebol choré dieťa a musíme ísť ďalej. Je pravda, že je citlivý a ľútostivý, ale kto by nebol, ak by prežil už ako dieťa to, čo prežil on,“ povedala mamička.

Priznáva, že hoci si už odskákali veľa, stále nastanú chvíle, ako keď: „Na Vianoce napísal Ježiškovi zoznam, v ktorom bolo desať prianí. Hovorila som mu, že je to veľa, že toľko mu toho asi Ježiško neprinesie. On povedal, že tých deväť vecí v zozname nemusí Ježiško doniesť, ale desiate želanie chce, aby sa splnilo. Bolo tam napísané, že chce byť ešte dlho na Zemi,“ povedala trasľavým hlasom Mariana.

Dodáva, že Peťkovi veľmi pomohlo, že ho integrovali do normálnej materskej školy medzi zdravé deti, hoci to spočiatku nemali jednoduché.

„Deti sa ho najprv pýtali, prečo má jazvičky a podobne. On si navyše plne uvedomuje, že je iný. Veľmi nám pomohli pani riaditeľka školy Emília Koribaničová a pani učiteľky Daniela Blašková a Mária Gaľová, za čo im budeme stále vďační. Dali Petríkovi tú šancu a možnosť začleniť sa do kolektívu bežných detí. Svojou prácou dokázali, že ochota a ľudskosť sú v pedagogickom procese veľmi dôležité,“ vysvetlila Mariana.

Peťko sa rýchlo integroval aj vďaka tomu, že má nadpriemerný intelekt. V septembri nastúpi do VI. Základnej školy na Okružnej ulici, do triedy určenej pre intelektovo nadané deti.

„Je zvláštne, že na základe týchto všetkých prevažne negatívnych prognóz sa Petrík mentálne vyvíja ináč, ako sa to predpokladalo,“ povedala spokojným hlasom Mariana.

V informačno-komunikačných technológiách je doma

Riaditeľka materskej školy Emília Koribaničová uviedla, že nikdy neľutuje, že chlapcovi dali šancu rozvíjať sa medzi ostatnými deťmi, hoci to spočiatku nebolo úplne jednoduché.

„Podujali sme sa Peťka integrovať v bežnej triede našej materskej školy. Máme s tým viacročné skúsenosti. Tohto roku máme až tri integrované deti, ale každé je v inej triede. Petrík bol zo začiatku vyplašený, ale myslím si, že na základe skúseností bola veľmi dobrá spolupráca. V rozumovej oblasti je perfektný, informačno-komunikačné technológie zvláda na jednotku. Aj niektoré pani učiteľky s ním mali problém komunikovať v tejto oblasti, lebo je vedomostne ďaleko dopredu. Môžem povedať, klobúk dole pred všetkými, ktorí sa mu venovali,“ rozhovorila sa riaditeľka školy Emília Koribaničová.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 3. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 4. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 5. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 6. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 7. Dôležitosť duševnej pohody
 8. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 1. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 2. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 3. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 4. Nivy oslávili prvé narodeniny a takmer 13 miliónov návštevníkov
 5. Zuzana Bednárová: V Prešove je ešte veľa vecí na zlepšovanie
 6. Dni nezábudiek prispejú na zachovanie prevádzky Linky dôvery
 7. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 8. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 14 328
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 326
 3. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 247
 4. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 947
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 5 942
 6. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 5 465
 7. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 085
 8. Dôležitosť duševnej pohody 4 856

Blogy SME

 1. Ľuboš Vodička: Maličkosti z Malých Karpát: Deravá skala, Tmavá skala
 2. Peter Kuchár: Moja cesta do pekla... (II.) Stretnutie s mamou...
 3. Miroslav Sopko: Rodičia, nehádžme učiteľom polená pod nohy
 4. Andrea Raceková: Populizmus verzus slovenské médiá optikou Emily Maitlis
 5. Martina Paulenová: Sama na samote
 6. Robert Puk: Komu ukradol parkovaciu politiku v Bratislave kandidát na primátora Bratislavy Rudolf Kusý?
 7. Ján Marton: Vlčanova politická tragédia sa dokonala na technickom oleji v PL krmivách.
 8. Denisa Tomíková: Nie je vodič ako vodič
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 6 330
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 6 213
 3. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 059
 4. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 035
 5. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 3 977
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 774
 7. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 758
 8. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 2 650
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Traja poslanci zo strany Život nehlasovali za Matovičovo odvolanie.

Po hlasovaní o Matovičovi tarabovcom prešli tri návrhy.


a 1 ďalší 12 h
Peter Tkačenko

Čo nevyšlo pri Matovičovi, mohlo by sa podariť s Hegerom.


16 h
Reťazec Nay dlhé roky kraľuje rebríčkom najväčších nepotravinových reťazcov u nás.

Na prvých miestach sú známe mená.


13 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Odvolávanie Matoviča spečatilo zrodenie novej koalície s fašistami.


a 2 ďalší 1 h

Blogy SME

 1. Ľuboš Vodička: Maličkosti z Malých Karpát: Deravá skala, Tmavá skala
 2. Peter Kuchár: Moja cesta do pekla... (II.) Stretnutie s mamou...
 3. Miroslav Sopko: Rodičia, nehádžme učiteľom polená pod nohy
 4. Andrea Raceková: Populizmus verzus slovenské médiá optikou Emily Maitlis
 5. Martina Paulenová: Sama na samote
 6. Robert Puk: Komu ukradol parkovaciu politiku v Bratislave kandidát na primátora Bratislavy Rudolf Kusý?
 7. Ján Marton: Vlčanova politická tragédia sa dokonala na technickom oleji v PL krmivách.
 8. Denisa Tomíková: Nie je vodič ako vodič
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 6 330
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 6 213
 3. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 059
 4. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 035
 5. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 3 977
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 774
 7. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 758
 8. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 2 650
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu