Uhorský stepný dobytok asistuje už druhú sezónu ornitológom zo Zemplína pri starostlivosti o chránené vtáčie územie.
ZEMPLÍN. "Úlohu týchto zvierat pri spásaní totiž nedokážeme nahradiť žiadnymi mechanizmami. Aj skúsenosti zo zahraničia potvrdzujú, že najlepšou alternatívou pre ochranu prírody a vytvorenie vhodných biotopov pre vtáky je spásanie lúk hovädzím dobytkom," uviedol Matej Repel z ornitologickej spoločnosti SOS/BirdLife Slovensko.
Základné stádo 26 jalovíc vedie päťročná krava.
Ich pastvina obohnaná elektrickým oplôtkom leží v Chránenom vtáčom území Senianske rybníky, konkrétne na lúke Ostrovik. Počas roka tu budú spásať približne 100-hektárovú plochu.
Ornitológovia hovoria o nezastupiteľnom prínose dobytka pre uvedenú lokalitu.
"Na základe skúseností za uplynulý rok môžeme konštatovať, že naše kravičky si plnia svoju úlohu do bodky a najmä na miestach, kde sme sa s mechanizmami dostať nikdy nevedeli," podotkol Repel.
Najznámejšia je Ostrovik
V okolí Senianskych rybníkov sa nachádzajú rôzne typy lúk od sezónne zaplavovaných až po suché a fragmenty malých močiarov.
Najznámejšou lúkou je už spomínaný Ostrovik, kde sa pred časom realizovali opatrenia pre udržanie vody v krajine a oprava starých stavidiel.
Lokalitu využívajú vzácne volavky purpurové, rôzne druhy bahniakov a hniezdi tu niekoľko druhov kačíc.
Časť lúky Ostrovik s rozlohou približne 85 hektárov vykúpila pred časom ornitologická spoločnosť SOS/BirdLife Slovensko vďaka podpore svojich členov a donorov.
Cieľom je zabezpečiť vhodný vodný režim pre tunajšie vtáky, ďalej chcú vytvoriť adekvátne podmienky pre návrat vtáčích druhov, ktoré na Ostroviku kedysi hniezdili.
Ide napríklad o breháre čiernochvosté, kalužiaky červenonohé, cíbiky a iné.
Začnú s chovom dobytka
"Ďalším prirodzeným krokom zameraným na zlepšenie starostlivosti o lúku a vytváranie vhodných biotopov, najmä pre bahniaky, má byť realizovaný extenzívny chov uhorského stepného dobytka," doplnil Repel.
Chránené vtáčie územie pri Sennom patrí k najvýznamnejším ornitologickým lokalitám na Slovensku.
Z pohľadu migrácie či hniezdenia vodných vtákov má dokonca celoeurópsky význam.
Je to hniezdisko pre viac ako 120 druhov a migračná zastávka pre ďalších viac ako 165 druhov vtákov.
Aj preto je táto oblasť nazývaná vtáčím rajom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín