Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Iuventa nenechala nič na náhodu. Po titule tieklo šampanské potokom

Pozrite si, aká bola cesta Michalovčaniek za ôsmym titulom.

Michalovská radosť z ôsmeho majstrovského titulu. Po roku sa im na domácej scéne podarilo vyhrať všetko, čo sa dalo a opäť majú triple.Michalovská radosť z ôsmeho majstrovského titulu. Po roku sa im na domácej scéne podarilo vyhrať všetko, čo sa dalo a opäť majú triple. (Zdroj: TASR)

Hádzanárky Iuventy Michalovce nenechali nič na náhodu a v najkratšom možnom čase sa stali po ôsmykrát majsterkami Slovenska. Zverenky trénerskej dvojice František Urban - Katarína Dlugošová totiž zvíťazili po dvoch domácich výhrach vo finálovej sérii s tímom HK Slávia Partizánske v treťom stretnutí aj na jeho pôde, kde triumfovali po výsledku 27:23 (12:13) a po piatykrát v rade, a ôsmykrát vôbec, zdvihli nad svoje hlavy majstrovský pohár.

PARTIZÁNSKE/BOŠANY. Aj napriek zisku už ôsmeho titulu stále nie sú Zemplínčanky historicky najúspešnejším klubov v slovenskej histórii. Tým je naďalej s deviatimi titulmi HK Slovan Duslo Šaľa, ktorý však Michalovčanky míľovými krokmi doháňajú a už v budúcom roku ich môžu čo sa týka počtu získaných titulov dobehnúť.

Čím to je, že ich dominancia sa v posledných rokoch čoraz viac zväčšuje?

„Je to hlavne tým, že klub pracuje na vysoko profesionálnej úrovni a to sa prejavuje či už pri seniorskom družstve, ako aj pri mládeži. Iuvente k ôsmemu titulu srdečne gratulujem,“ zdôraznil prezident Slovenského hádzanárskeho zväzu Jaroslav Holeša, z ktorého rúk si hráčky Iuventy prevzali víťazný pohár piaty rok po sebe.

Zo všetkých piatich sa tešila pätica Lucia Gubiková, Dominika Horňáková, Tatiana Trehubová, Patrícia Wollingerová a Marianna Rebičová.

„Vážim si určite každý jeden z týchto titulov, ale aj ďalšie trofeje, ktoré sme získali tento alebo minulý rok. Opäť sme získali ligovú trofej, Slovenský pohár aj majstrovský titul, takže musíme byť spokojné,“ podotkla jedna zo služobne najstarších hráčok Iuventy Tatiana Trehubová a na jej slová nadviazala aj ďalšia hráčka s piatimi titulmi, brankárka Lucia Gubíková.

„Už je to trošku obohrané, ale každý titul poteší. Možno by to chcelo dosiahnuť ešte niečo viac,“ poznamenala brankárka Iuventy aj slovenskej reprezentácie.

Zlom nastal na konci prvého polčasu

Tretí finálový duel najskôr nepripomínal, že na jeho konci príde radosť Michalovčaniek. Tie síce v úvode rýchlo viedli 3:0, no potom prišlo päť gólov Partizánskeho v rade a jeho hráčky až do konca úvodného dejstva vedenie z rúk nepustili.

Michalovčankám robila problémy hlavne brankárka HK Slávia Simona Súlovská, ktorá zlikvidovala možno až sedem čistých gólových šancí.

„Chytala fakt veľmi dobre. Mala možno aj šťastie pri niektorých strelách, no treba povedať, že dosť sme ju aj potriafali,“ zdôraznila Tatiana Trehubová, ktorá so spoluhráčkami privodila zvrat v závere prvého polčasu.

Ešte tri minúty pred koncom totiž prehrávali rozdielom štyroch gólov 9:13, no po ich troch góloch v rade sa prvý polčas skončil iba minimálnym rozdielom v prospech domácich - 13:12.

„Podľa mňa to bol jeden z dvoch rozhodujúcich úsekov zápasu. Tým druhým bola naša zahodená sedmička za stavu 22:24,“ uviedol po treťom finálovom súboji tréner HK Slávia Partizánske Peter Olšavský, ktorý následne k zápasu dodal.

„Svojim dievčatám nechcem nič vyčítať. Lucka Gubiková v michalovskej bráne začala chytať, čo súperkám pomohlo. My sme nekoncentrovanosťou či možno prílišným chcením chceli čím skôr skórovať, čo bola voda na mlyn pre súperovu hru. Michalovčanky v závere prvého dejstva stiahli na jeden gól a to do výraznej miery ovplyvnilo druhý polčas. Vo finálovej sérii sme prehrali a Michalovčankám k titulu od srdca gratulujem.“

Obhajoba triple

To, že dôležitý moment tretieho finálového zápasu aj celej série sa odohral na konci prvého polčasu, jasne pomenoval aj lodivod Iuventy František Urban.

„Prvý polčas nám príliš nevyšiel. Domáce hráčky hrali dobre, držala ich aj brankárka Súlovská. Na druhej strane to nebolo iba o Partizánskom. My sme urobili za prvých tridsať minút dvanásť technických chýb. V druhom polčase sme to spresnili, vysunuli obranu a zápas sa pretočil na našu stranu. Som rád, že finálová séria priniesla aj takýto kvalitný súboj, o ktorý sme sa nepričinili iba my,“ poznamenal tréner, ktorý sa ujal kormidla v Iuvente začiatkom februára tohto roka, kedy vymenil Borysa Petrovského a v sezóne sa tešil z troch trofejí.

„Určite to bola ťažká sezóna. V interlige sme sa do posledného kola bili o prvenstvo, nakoniec sme ho získali. Mali sme viackrát nôž na krku, no takmer vždy to bolo našou zásluhou. Slovenský pohár bol z našej strany herne asi najkvalitnejší, hlavne ten finálový duel so Šaľou zniesol aj najprísnejšie kritéria. No a to finále? Tri kvalitné zápasy. Najťažší bol asi prvý polčas z tohto tretieho súboja. Partizánskeho hralo fakt dobre. Som aj preto rád, že sme to dotiahli, v najrýchlejšom možnom čase a môžeme sa teda tešiť z piateho titulu v rade a takisto aj z obhajoby triple,“ dodal na záver svojho hodnotenia tréner Iuventy, ešte ani nie tridsaťročný František Urban.

Nútená zmena dejstva osláv

Tak, ako po minulé roky, aj tentoraz boli oslavy bujaré a šampanské tieklo potokom. Jedinou zmenou oproti predchádzajúcim titulom bolo dejisko osláv.

Tá sa udiala zákonite, keďže doteraz šesťkrát sa „Iuvenťáčky“ vonku tešili v Šali, kde sa stal prechodným domovom ich osláv penzión Európa v Diakovciach.

Tentoraz sa Michalovčanky zabávali v hoteli Dávid, ktorý sa nachádzal zhruba dvadsať kilometrov od Partizánskeho, v Bošanoch.

Aj tu sa vedenie hotela o hráčky, realizačný tím či priateľov klubu dôkladne staralo, a tak nečudo, že zábava sa pretiahla až do polnoci. Po nej sa osemnásobné majsterky Slovenska pobrali domov.

Oslavy však prebiehali aj na ceste domov, kde sa družstvo zastavilo na viacerých čerpacích staniciach, a Michalovčanky tak dorazili do metropoly Zemplína až o pol ôsmej ráno.

Fakty z finálovej série

Prvý zápas

Michalovce - Partizánske 31:17 (15:9)

Pok. hody: 5/3 - 3/2, vylúčené: 5 - 1. Rozhodovali: Haščík a R. Sivák - 600 divákov.

IUVENTA: Gubiková, Zykovová, Krebsová - Kucher 4, M. Holešová 5, Rebičová, Geričová 1, Horňáková 6, Nagyová 3, Wollingerová, Dziurová 1, Krasková 3, Bačíková 1, Trehubová 3/2, Levčenková 2/1, Geci 2.

HK SLÁVIA: Súlovská, Škvareninová - Vasičová 4, Kubáňová, Kankulová, Radovanovičová 2, Michnová 7/1, Bettáková 1/1, Gajdošová 1, Krajčovičová 1, Hollá 1, Šimáková.

Druhý zápas

Michalovce - Partizánske 29:22 (16:8)

Pok. hody: 7/5 - 4/3, vylúčené: 7 - 3, navyše ČK: 52. Bettáková (Partizánske) za hrubý faul). Rozhodovali: Rudinský a Mandák - 500 divákov.

IUVENTA: Gubiková, Krebsová - Kucher 3/1, M. Holešová, Rebičová 7, Geričová 2/1, Horňáková 3, Nagyová 1, Wollingerová 1, Dziurová, Krasková 1, Bačíková, Trehubová 9/3, Levčenková, Geci 2.

HK SLÁVIA: Súlovská, Škvareninová - Vasičová 6, Kubáňová, Kankulová 1, Radovanovičová, Michnová 6/1, Bettáková 3/2, Gajdošová 4, Krajčovičová 1, Hollá 1, Šimáková.

Tretí zápas

Partizánske - Michalovce 23:27 (13:12)
Pok. hody: 3/2 - 5/5, vylúčené: 3 - 4, rozhodovali: Oťapka a M. Sivák - 800 divákov.
HK SLÁVIA: Súlovská, Škvareninová - Vasičová 9, Blažeková, Szokeová, Kubáňová, Kankulová, Radovanovičová 3, Michnová 3/2, Bettáková 1, Gajdošová 3, Krajčovičová 1, Hollá 3, Šimáková.

IUVENTA: Gubiková, Zykovová, Krebsová - Kucher 1, M. Holešová 2, Rebičová, Geričová, Habánková 1, Horňáková 7, Nagyová 1, Wollingerová 1, Dziurová, Krasková 4, Trehubová 9/5, Levčenková 1, Geci.