Vášnivý potápač Lukáš Juštík z Michaloviec má za sebou viac ako dvesto ponorov a tejto neobyčajnej záľube sa venuje už šestnásť rokov. Brázdi vody krížom krážom, avšak jeho srdcovka je Zemplínska šírava.
MICHALOVCE. Dvadsaťdeväťročný Michalovčan Lukáš Juštík absolvoval svoj prvý ponor ešte ako dieťa. Všetko sa to začalo dovolenkovým šnorchlovaním a časom sa z rekreačného potápača stal profesionálny.
Má za sebou množstvo školení, kurzov a ako nám prezradil, stále sa má čo učiť. Okrem slovenských vôd Zemplínskej šíravy, Domaše a Štrbského plesa okúsil už aj vody v Egypte, Chorvátsku, Poľsku, Maďarsku a Česku.
Aké predpoklady by mal mať budúci potápač?
„Mal by byť zdravotné zdatnejší, vedieť dobre plávať, zanoriť sa pod vodu a dôležitá je aj teória, čo sa týka vyváženia pod vodou, ovládania výstroja a podobne. Dôležité je potápať sa v páre pre prípad, že by sa niečo stalo.
Čo je pod vodou najdôležitejšie?
„Je dôležité nestresovať, byť kľudný a rozmýšľať pod vodou rozvážne.“
A čo je na tejto záľube najnáročnejšie?
„Najťažšie je vyjsť hore. Ak idem z väčšej hĺbky, sú potrebné dekompresné zastávky. Treba si dávať pozor na výstup, vyrovnávanie tlaku v ušiach a zahmlievanie skiel.“
Ako dlho vydržíte pod vodou?
„S pätnástimi litrami vzduchu sa dá vo vodách Šíravy vydržať približne hodinu a pod hĺbku desiatich metrov nejdem.“
Potápate sa aj v zime?
„Áno, voda je vtedy čistejšia, priezračnejšia a dá sa vidieť množstvo rýb. Problém môže byť, ak je ľad. Najhorší scenár je, ak sa človek zostresuje, je dezorientovaný a nemôže nájsť východ.“
Čo vás priťahuje na dne Zemplínskej šíravy?
„Dno Zemplínskej šíravy som začal mapovať v posledných rokoch intenzívnejšie. Staré babky rozprávali, že niekde tam sú kameňolom, kostolík i cesta. Začali sme tam s potápačmi chodiť častejšie a našli sme najprv popadané pilóty, neskôr cestu, betónové plató i kompletnú dvojpodlažnú budovu starého kameňolomu. Budova sa nachádza v zátoke Medvedej hory, približne v hĺbke siedmich metrov.“
Ako vníma vašu záľubu priateľka?
„Na potápanie som presvedčil aj svoju priateľku Veroniku. Tú som aj poriadne prekvapil pod vodou a trocha netradičným spôsobom ju požiadal o ruku.“
Ako to prebiehalo?
„Zásnuby sme mali pod vodou v Egypte. Mal som takú tabličku s textom, či si ma vezme a, samozrejme, súhlasila.“
Čo všetko pre vás potápanie znamená?
„Hoci je to len hoby, ktorému sa venujem počas voľných chvíľ, je to aj poriadny oddych a tiež adrenalín.“
Spomeniete si, koľko ponorov už máte za sebou?
„Absolvoval som približne dvesto ponorov a každý z nich bol niečím zaujímavý.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín