SEČOVCE. Spomienka na básnika a učiteľa Mikuláša Kasardu, ktorý formoval mladú generáciu na gymnáziu v Sečovciach, zostane zachovaná aj pre ďalšie generácie.
V roku 2003 o ňom vznikol dokumentárny film - Podvečerné poľné cesty alebo Mikuláš Kasarda - básnik nehy a nostalgických nepokojov.
Jeho tvorcovia sa snažili zaznamenať a zdokumentovať miesta, ktoré mal ich pán profesor najradšej.
S týmto dokumentárnym filmom vyhrala škola súťaž v tvorivosti učiteľov Chalúpkovo Brezno.
Kto bol Mikuláš Kasarda
Mikuláš Kasarda sa narodil sa 26. júla 1925 v neďalekom Sačurove. Vyštudoval slovenský jazyk, filozofiu a neskôr aj nemecký jazyk. Pôsobil ako redaktor literárneho oddelenia v Československom rozhlase v Košiciach.
Po tom, ako sa v roku 1954 otvorila v Sečovciach stredná škola, prijal miesto stredoškolského učiteľa.
"Pamätám si, keď som ako žiačka vošla do triedy a pán učiteľ Kasarda zarovnával knihy v poličkách, upratoval porozhadzované papieriky a školské potreby, aj keď to robiť nemusel, pretože mal prestávku," hovorí jeho bývalá žiačka Darina Horňáková.
Spomína si na časy, keď ju Kasarda učil latinčinu a hoci to bolo len jeden rok, veľmi si ho obľúbila a stal sa jej veľkým vzorom. Po skončení štúdia sa zúčastňoval všetkých pomaturitných stretávok a večierkov bývalých absolventov.
"Keď som ho spoznala, mala som za sebou desaťročnú prax ako učiteľka. Od prvej chvíle bol pre mňa autoritou a vzbudzoval veľký rešpekt. Vždy bol však ústretový, veľmi nám pomáhal. Jedna z mojich bývalých tried si nevedela rady s básňou na stužkovú a on im ju rád napísal. Dodnes máme rukopis tejto básne a starostlivo ho uchovávame," povedala bývalá kolegyňa Oľga Ščerbová.
Všetko riešil s humorom
Zdôraznila, že Kasarda bol veľmi skromný človek s ľudským prístup ku kolegom i študentom. Vraj sa rád zasmial na dobrom vtipe.
Učiteľka konštatovala, že ona alebo jej kolegovia sa zlostili, keď niečo študenti vyparatili. Básnik - profesor však všetko vedel vyriešiť s humorom.
Kasarda je aj autorom textu hymny sečovského gymnázia.
Kasarda sa vo svojich dielach venoval najmä prírode, zemplínskemu kraju, spoločenským problémom a práci roľníkov. Vydal 11 diel, z toho jedno pre deti s názvom Lopta na oblohe.
Debutoval v roku 1953 zbierkou Širokými ulicami a neskôr pribudli: Kohútí spev, Pre teba, Krajinské dažde, Cesta búrkou, Zápočet, Podvečerné poľné cesty.
Uznávaný profesor a zemplínsky básnik Mikuláš Kasarda zomrel v roku 2013.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín