Časť bývalého lesoparku Biela hora v Michalovciach sa možno zmení na stavebné pozemky, na ktorých bude stáť vyše stovka rodinných domov. Vlastníci pozemkov žiadajú v územnom pláne mesta zmenu lesných pozemkov na výstavbu rodinných domov a prístupových komunikácií. Definitívne rozhodnutie bude na pleciach mestských poslancov.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
MICHALOVCE. Michalovskí mestskí poslanci sa opäť zaoberali budúcnosťou bývalého lesoparku Biela hora, ktorý je známy ako pľúca Michaloviec.
Súkromní vlastníci lesa chcú prostredníctvom zmien a doplnkov v územnom pláne mesta dosiahnuť zmenu lesných pozemkov na stavebné parcely.
Poslanci na poslednom rokovaní už odobrili návrh na obstaranie zmien a doplnkov územného plánu, ktorého súčasťou sú aj požiadavky vlastníkov lesa.
To, či poslanci schvália aj zmenu územného plánu a podporia výstavbu domov, je stále otázne.
Viceprimátor Benjamím Bančej (Smer) navrhol, aby o budúcnosti Bielej hory rozhodli Michalovčania v referende.
Poslanci referendum nepodporili
Zástupca primátora Benjamín Bančej uviedol, že budúcnosť lesa sa dotýka všetkých Michalovčanov nielen ľudí bývajúcich v susedných lokalitách.
„Tretina lesa by odišla. Bola by to nenávratná strata,“ povedal Bančej na margo možnej výstavby domov.
Navrhol preto, aby o budúcej podobe Bielej hory rozhodli Michalovčania v referende.
Možný plebiscit však rozdelil poslancov aj vedenie mesta. Kým poslanec Michal Stričík (nez.) sa domnieva, že by sa mali vyjadriť všetci občania, zástupca prednostu Gabriel Dorič je presvedčený, že pri nízkych volebných účastiach by bolo referendum neúspešné.
Doteraz sa v Michalovciach nekonalo žiadne referendum a podľa Doriča je málo pravdepodobné, že by bolo úspešné.
Rovnaký názor má aj poslanec Ján Ďurovčík (Smer). „Je jasné, že referendum nebude účinné a poslancom sa to opäť vráti na stôl,“ vysvetlil Ďurovčík.
Hoci nikto z poslancov nebol zásadne proti referendu, návrh viceprimátora neprešiel. Ôsmi poslanci boli za, ale 14 sa hlasovania zdržali.
Mesto: Michalovčania sa môžu vyjadriť
Samospráva tvrdí, že názory Michalovčanov na budúcnosť lesa si vypočuje.
„Každý občan, ktorý sa chce k tomu vyjadriť môže prísť a vyjadriť svoj názor. Bude aj verejné prerokovanie tohto návrhu. Bude aj zvolané verejné prerokovanie vo veľkej miestnosti, kde môžu občania prísť a môžu dať svoje písomné alebo ústne návrhy a my ich zaznamenáme,“ povedala Helena Francúzová z odboru výstavby, ŽP a miestneho rozvoja michalovského magistrátu.
Primátor Viliam Zahorčák (Smer) spresnil, že schválenie návrhu na obstaranie zmien a doplnkov územného plánu je len čiastočným krokom.
„Schválili sme iba to, aby sa kompetentní mohli zaoberať predmetnými možnými zmenami nášho územného plánu. Vytvorili sme priestor na to, aby sa o týchto bodoch rokovalo na kompetentnej úrovni a keď budeme schvaľovať zmeny územného plánu, čo môže byť v rôznom čase, tak potom sa budeme môcť k týmto bodom definitívne a záväzne vyjadriť. Zopakujem, že dnes sme vytvorili iba priestor, aby sa o nich mohlo nanovo diskutovať,“ povedal primátor.
Rokovania sa ťahajú už roky
Bývalý lesopark využívali Michalovčania na relax, šport a oddych, keď sa tam ešte nachádzali altánky, lavičky, upravené ohniská, detské hojdačky, náučné chodníky a ďalšie atrakcie.
Biela hora je od roku 2010 hospodárskym lesom, v ktorom prebieha výrub stromov. Les s rozlohou 60 hektárov vlastnia štyria majitelia.
Vlastníci pozemkov majú v pláne približne 20 hektárov lesa zmeniť na individuálnu bytovú výstavbu s rodinnými domami.
Rokovania s mestom sa ťahajú už niekoľko rokov. Hoci mesto nie je úplne proti tomu, aby sa časť lesa zmenila na individuálnu bytovú výstavbu, k dohode nedošlo.
Samospráva chce, aby sa na výstavbu domov vyhradila podstatne menšia časť lesa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín