Žiť na vonkajšej hranici schengenského priestoru a Európskej únie neznamená podľa obyvateľov slovensko-ukrajinského pohraničia byť na okraji záujmu Bruselu. Slováci pri hraniciach s Ukrajinou tvrdia, že dvanásťročné členstvo v Únii prinieslo pozitíva aj pre nich.
VEĽKÉ SLEMENCE. Vstup Slovenska do EÚ v roku 2004 priniesol pozitíva aj pre obec Veľké Slemence v okrese Michalovce, ktorá bola ešte v roku 1946 rozdelená medzi bývalé Československo a Ukrajinu.
Časť obce Malé Slemence (Mali Selmenci) ostala za hraničnou čiarou na ukrajinskej strane.
Starosta obce Ľudovít Tóth (SMK) hovorí, že rozdelené obce po viac ako polstoročí spojil nový hraničný priechod, ktorý postavili rok po vstupe Slovenska do EÚ.
„Pre nás to prinieslo pozitíva. Práve v roku 2005, rok po vstupe Slovenska do Európskej únie, sa u nás otvoril hraničný priechod, ktorý opäť spojil rodiny žijúce na slovenskej a ukrajinskej strane,“ povedal starosta.
V decembri 2005 bol v obci postavený a otvorený hraničný priechod Veľké Slemence – Mali Selmenci, ktorý je určený pre peších a cyklistov.
„Bola to pre nás veľká zmena. V obci žije vyše 600 obyvateľov a takmer každá rodina má na Ukrajine príbuzných. Opäť sa mohli navštevovať a stretávať,“ povedal starosta.
Z eurofondov zrekonštruovali školu aj chodníky
Tóth hovorí, že život obyvateľov obce sa po vstupe do únie zlepšil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín