Cintorín Červenej armády v Michalovciach patrí medzi najväčšie na Slovensku. Je tu pochovaných vyše 17-tisíc vojakov, ktorí padli počas II. svetovej vojny. Aj 70 rokov od ukončenia vojny stále prichádzajú do Michaloviec pozostalí mŕtvych vojakov, aby si uctili ich pamiatku.
MICHALOVCE. Martin Greša z Klubu vojenskej histórie spresnil, že na vojenskom cintoríne sú pochovaní prevažne sovietski vojaci, ktorí padli na území od dnešnej slovensko-ukrajinskej hranice až po Dargovský priesmyk.
Podľa regionálneho historika Mateja Starjaka sa medzi pochovanými vojakmi nachádza aj niekoľko Nemcov. Zo 17-tisíc vojakov má náhrobný kameň s menom iba 193 obetí.
Greša vysvetlil, že viacero vojakov bolo najprv v roku 1945 pochovaných v katastri obcí, kde padli.
Na základe rozhodnutí miestnych národných výborov sa telá vojakov pochovávali na miestnych cintorínoch a v blízkosti kostolov. Až v roku 1946 boli exhumované a pochované na cintoríne Červenej armády v Michalovciach.
Pozostalí stále pátrajú po padlých vojakoch
Martin Greša vysvetlil, že aj 70 rokov od ukončenia II. svetovej vojny stále prichádzajú na Slovensko pozostalí padlých vojakov, ktorí pátrajú po ich hroboch.
Klub vojenskej histórie sa na základe ich žiadostí venuje pátraniu vojnových hrobov a padlých vojakov. Pri hľadaní spolupracujú aj s ruskými pátračmi a Centrálnym archívom Ministerstva obrany Ruskej republiky.
„Za tri roky sme vybavili až 120 žiadostí,“ spresnil Greša.
Rus našiel hrob svojho deda
Na cintoríne Červenej armády v Michalovciach našiel hrob svojho deda aj 43-ročný Rus Alexander Kuchtarov.
Na jeho pamiatku, aj ostatných padlých vojakov, nechal vlani na cintoríne postaviť poklonný kríž a priviezol im kúsok hliny z rodnej krajiny.
Dedo Alexandra Kuchtarova bol počas II. svetovej vojny veliteľom delostreleckej batérie. Padol 9. decembra 1944.
Kuchtarova najprv pochovali na cintoríne v Sečovciach, ale v roku 1946 jeho telo exhumovali a pochovali na cintoríne v Michalovciach. Alexander Kuchtarov našiel hrob svojho deda pred 4 rokmi.
„Mne bolo ťažko. Mal som pocit viny, že som mu to bol dlžný a mal som to urobiť už skôr. Môj otec zomrel pred ôsmimi rokmi. Aj on veľmi túžil prísť na Slovensko a nájsť hrob svojho otca a môjho deda,“ povedal Kuchtarov, ktorého sme v decembri zastihli na cintoríne.
Jeho dedo bol inžinier - konštruktér a pracoval vo vedeckom inštitúte. Keď odišiel na front, Alexandrov otec mal vtedy len dva roky.
„Otec si pamätal len to, ako sa s ním rozlúčili,“ povedal Kuchtarov.
Hovorí, že pri príchode k hrobu je vždy plný emócií. „Myslím aj na tých, ktorí ho chceli vidieť zaživa, ktorí ho milovali a túžili, aby sa z vojny vrátil domov, ale nestalo sa to,“ povedal.
Alexander Kuchtarov dal na cintoríne Červenej armády postaviť poklonný kríž, ktorý nechal vyrobiť v Rusku. „Je to symbolické, je tu kúsok Ruska medzi našimi vojakmi,“ uzavrel.
Cintorín prešiel rekonštrukciou
O vojenský cintorín sa stará mesto Michalovce prostredníctvom Technických a záhradníckych služieb, ktoré zabezpečujú jeho kosenie a údržbu.
V roku 2005 prešiel cintorín výraznou rekonštrukciou, ktorú financovalo Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku v spolupráci s ministerstvom vnútra.
Rekonštrukciu podporili sumou viac ako 43-tisíc eur. Na cintoríne zrenovovali náhrobné kamene a upravili hrobové miesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín