Vo vzorkách vody z obecného vodovodu hygienici objavili nadlimitné množstvá arzénu a dusičnanov. Starosta sa formou dotazníka pýta obyvateľov, či chcú, aby vodovod zostal tak ako je, alebo aby obec zabezpečila filtráciu vody, alebo aby sa obec napojila na trebišovský vodovod.
TREBIŠOV. Do obce Brehov v okrese Trebišov, ktorá má približne 650 obyvateľov, dnes dorazila cisterna s pitnou vodou.
Ako uviedol starosta Ján Balog, cisterna dopoludnia priviezla jedenásťtisíc litrov pitnej vody, no obyvatelia odobrali len okolo tritisíc litrov.
Podľa starostu len málo ľudí prejavilo záujem.
Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trebišove zakázal používať vodu z verejného vodovodu obce Brehov, pretože nie je zdravotne bezpečná.
Ako sa uvádza v rozhodnutí RÚVZ Trebišov, voda nie je vhodná na pitie, varenie ani na prípravu potravín, pretože vzorky vody vykazovali nadlimitné množstvá arzénu a dusičnanov.
Pre poruchu na vodovodnom potrubí bude odstavená dodávka vody v celej obci.
Informácie je zverejnená aj na stránke obce.
Nikto zatiaľ neochorel
"Nemám informácie, že by niekto ochorel, alebo nebodaj zomrel v dôsledku pitia vody z vodovodu," hovorí starosta Balog.
Doložil, že ľudia požadujú, aby ostal fungovať obecný vodovod. Ľudia tu za vodu platia len 35 centov za 1 000 litrov a podľa starostu vedia, že voda je úžitková.
Pre deti kupujú balenú vodu a škôlka má filtre, dodal.
"Dal som dotazník obyvateľom, či chcú, aby vodovod zostal tak ako je, alebo aby obec zabezpečila filtráciu vody, alebo aby sa obec napojila na vodovod Východoslovenských vodárenskej spoločnosti (VVS). Ja to sám nerozhodnem," povedal Balog.
Hľadajú najlacnejšie riešenie
"Brehov je typický príklad obecných vodovodov na Slovensku. Starosta a obecné zastupiteľstvo, vzhľadom na volebné ambície, hľadajú najlacnejšie riešenie prevádzkovania vodovodu, ktoré však hraničí s ohrozovaním zdravia obyvateľov. Sú schopní sami prevádzkovať vodovody bez akýchkoľvek zákonných noriem a hygienických pravidiel, bez uvedomovania si dôsledkov, len aby voda v obci bola čo najlacnejšia. To, že voda vôbec nespĺňa normy pitnej vody však vidieť nechcú," tvrdí generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti Stanislav Hreha.
Pýta sa, či sa tento postoj bude tolerovať do momentu, kým neprídu prvé vážne ochorenia.
"Za tisíc litrov kvalitnej pitnej vody zaplatíte 1,572 eura. Je to 0,001572 eura za jeden liter. Na východnom Slovensku je priemerný odber 65 litrov na osobu a deň, to znamená 10 centov na jeden deň. Za jeden mesiac je to 3,16 eura, ročne pri rovnakej spotrebe na osobu 38 eur. Kvalitná voda z vodu je lacnejšia ako voda balená," tvrdí Hreha.
Ako uviedol, balenú vodu používajú dnes obyvatelia dotknutej obce len na pitie.
Človek denne potrebuje na pitie cca 3 litre vody denne, čo za balenú vodu predstavuje cca 1,6 eura. Voda z vodovodu stojí len 0,0047 eura za tri litre.
Podľa Hrehu je situácia v obci Brehov dôsledkom nezodpovednosti starostu, ktorý ohrozil zdravie obyvateľov.
Vodovod sa im zdal drahý
Vodárenská spoločnosť vybudovala vodovodnú prípojku s dĺžkou 3 700 metrov aj k obci Brehov.
"Bola vybudovaná aj čerpacia stanica a celé dielo v hodnote 640-tisíc eur bolo v roku 2010 skolaudované.
"Keď malo dôjsť k napojeniu sa obyvateľov, starosta Brehova oznámil, že považujú vodu z vodovodu za drahú, preto sa obyvatelia nenapoja. Celá veľká investícia bola zrazu zbytočná," uviedol Hreha.
Doplnil, že starosta, volený zástupca obce, doteraz takmer rozdával vodu obyvateľom, prevádzkuje vlastný zdroj, nestará sa o údržbu, neriešil zo zákona povinné hygienické normy či požiadavky.
"Ak by ako prevádzkovateľ spĺňal všetky nariadenia príslušných zákonov a noriem, nemohol by cenu znížiť pod ponuku VVS," tvrdí Hreha.
Podľa jeho vyjadrenia v cene vody sa odzrkadľujú všetky ekonomicky oprávnené náklady na výrobu a distribúciu vody, ktoré sú kontrolované Úradom pre reguláciu sieťových odvetví.
V Brehove zakázali piť vodu z vodovodu, obsahuje arzénČítajte
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín