Colníci zo slovensko-ukrajinskej hranice si po skončení pracovnej doby vodia psov, ktorí sú vycvičení na vyhľadávanie drog a pašovaných cigariet, domov. Colná správa tvrdí, že to pozitívne vplýva na správanie psov a zároveň vytvára lepší vzťah medzi psovodom a jeho zverencom. Psy údajne potom podávajú aj lepšie výkony.
VYŠNÉ NEMECKÉ. Pri odhaľovaní nelegálnej trestnej činnosti využívajú colníci na slovensko-ukrajinskej hranici psov rôznych plemien, prevažne nemeckých a belgických ovčiakov a ich krížencov.
Kým policajti nechávajú svojich služobných psov v kotercoch na oddeleniach hraničnej kontroly, colníci si psov vodia domov.
Hovorkyňa Colného úradu Michalovce Klára Baloghová tvrdí, že tento spôsob starostlivosti o služobných psov sa colníkom osvedčil a neplánujú na tom nič meniť.
Psy majú vraj s colníkmi lepší vzťah
V súčasnosti má Colný úrad Michalovce 15 služobných psov, ktoré prešli základným kynologickým kurzom a pravidelne sa zúčastňujú kondičných kynologických kurzov.
Baloghová vysvetlila, že psy sú špeciálne vycvičené na vyhľadávanie tabaku a tabakových výrobkov, drog, ale aj detekciu chránených druhov živočíchov a mäsových výrobkov, pre ktoré platia pri dovoze zákazy a obmedzenia.
Drogové psy sa využívajú kombinovane tiež na vyhľadávanie niektorých liekových prípravkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín