Tisícky migrujúcich husí a žeriavov popolavých sú aktuálne nezvratným dôkazom príchodu jari na územie Východoslovenskej nížiny. Prílet sťahovavých vtákov na ich nocoviská a ranný rozlet týchto operencov je momentálne v centre záujmu milovníkov prírody či priaznivcov čoraz populárnejšieho "birdwatchingu".
SENNÉ. Nerušene je možné pozorovať v tomto období žeriavy na ich nocoviskách napríklad v okrese Michalovce, a to priamo z náučného chodníka Vtáčím rajom pri obci Senné alebo pri Národnej prírodnej rezervácii Senianske rybníky neďaleko Iňačoviec.
Chodník je voľne prístupný pre širokú verejnosť a vybavený pozorovacími vežami.
"Väčšina husí a kačíc prezimovala v Európe južnejšie od nás, žeriavy zimovali v južnej Európe, severnej Afrike a na Blízkom východe. Po zime sa vydali na svoju púť k severským hniezdiskám v Škandinávii, Pobaltí, v európskej, dokonca až v sibírskej časti Ruska. Ich tradičná jarná migrácia bude vrcholiť na prelome marca a apríla," informoval hovorca ornitologickej spoločnosti SOS/BirdLife Slovensko Ján Gúgh.
Tisícové kŕdle
Uvedená "vtáčia" lokalita na Zemplíne je z pohľadu výskytu vodných vtákov či žeriavov najvýznamnejšou na území Slovenska.
"V priebehu marca tu na lúkach a poliach odpočívajú a nocujú veľké kŕdle žeriavov v počte aj päťtisíc jedincov. Menšie kŕdle nocujú v oblasti CHVÚ Medzibodrožie, napríklad pri obciach Beša a Zatín," doplnil Gúgh.
Spoločnosť žeriavom robia podľa jeho slov migrujúce husi, ktorých počty sú ešte vyššie a prekračujú 15-tisíc jedincov. Dominujú im v tomto období husi bieločelé, v menšom počte husi siatinné a husi divé.
"Podarilo sa nám zdokumentovať výskyt dvoch jedincov vzácnej bernikly červenokrkej (Branta ruficollis) a jednej bernikly bielolícej (Branta leucopsis)," zdôraznil Gúgh.
Budú vítať žeriavy
Milovníci prírody sa môžu vydať na pozorovanie vtáctva v týchto dňoch individuálne, ale aj počas tradičnej akcie s názvom Vítanie žeriavov, ktorá sa uskutoční pri Senianskych rybníkoch počas najbližšej soboty (28.3.).
Pre účastníkov akcie, ktorá sa začne o 14.00 h, pripravili organizátori pestrý program.
Jeho súčasťou bude okrem pozorovania migrujúcich operencov prechádzka náučným chodníkom Vtáčí raj, lukostreľba z historických zbraní, razenie kovových medailónikov, maľovanie erbov, ukážka kováčskeho remesla či výroba kožených náramkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín