Kým bociany ešte spokojne oddychujú v Afrike, ochranári spolu s elektrikármi im v Zemplíne premiestňujú hniezda zo „živých“ stĺpov elektrického vedenia na nové bezpečné hniezdiská.
MICHALOVCE. Už dva mesiace premiestňujú ochranári v spolupráci so zamestnancami Východoslovenskej distribučnej a.s. (VSD) hniezda bocianov, ktoré sú umiestnené na stĺpoch elektrického vedenia.
Zoologička Zuzana Argalášová zo Správy chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat vysvetlila že bocianie hniezda mohli premiestňovať iba teraz.
„Od 15. marca do 15. augusta sa podľa zákona o ochrane prírody a krajiny nesmie s hniezdom manipulovať. Počas tohto obdobia bociany vychovávajú svoje mláďatka,“ objasnila zoologička.
Na nebezpečných stĺpoch, kde mali bociany hniezda, namontovali zábrany, ktoré znemožnia bocianom opätovné stavanie hniezd a ich zosadanie na podperné body.
Zabránia tak poraneniam a úhynu bocianov po zásahu elektrinou.
Zároveň postavili nové hniezdne podložky na samostatne stojacich stĺpoch.
Bocianom sa na stĺpoch páči viac ako na stromoch
Bocian biely je chráneným druhom živočícha a podľa zákona o ochrane prírody a krajiny je zakázané úmyselne poškodzovať, ničiť alebo odstraňovať jeho hniezda.
Zoologička Zuzana Argalášová vysvetlila, v minulosti si bocian biely staval hniezda na solitérnych, mohutných stromoch v inundačných územiach dolných tokov riek.
„Postupným klčovaním takýchto stromov, reguláciou tokov, melioráciou a zúrodňovaním zamokreného územia sa začal sťahovať do blízkosti človeka,“ vysvetlila zoologička.
Dodala, že tradičným hniezdnym stanovišťom bocianov boli spočiatku strechy na hospodárskych budovách a domoch na nížine, neskôr komíny domov.
„Prvé hniezdo na stĺpe elektrického vedenia je známe z roku 1958 v okrese Rimavská Sobota. Od tohto roku sa začali bociany hromadne presídľovať na stĺpy elektrického vedenia a v roku 1984 tvorili až 54 percent všetkých hniezd,“ upozornila zoologička.
Ochranári a energetici spolupracujú už 10 rokov
Argalášová vysvetlila, že problematiku ochrany bociana bieleho a jeho hniezd na stĺpoch elektrických vedení začali v roku 2004 riešiť Štátna ochrana prírody SR a Východoslovenská distribučná a.s. (VSD) na základe dohody o spolupráci.
„Keďže väčšina bocianích hniezd sa nachádza na stĺpoch elektrického vedenia, dohodlo sa na premiestňovaní hniezd bocianov z podperných bodov siete nízkeho napätia na podložky alebo samostatne stojace stĺpy s podložkami. V rokoch 2009 – 2014 sa takto preložilo celkovo 87 hniezd na samostatne stojace stĺpy s podložkou a 7 hniezd na náhradné podložky,“ informovala zoologička.
Doplnila že v poslednej dobe sú na stĺpy elektrického vedenia, z ktorých boli zhodené hniezda inštalované sériovo vyrábané kovové konštrukcie pyramidálneho tvaru na vystupujúcej tyči.
„Takýchto zábran sa v rokoch 2009 – 2014 na východnom Slovensku vyložilo 240 kusov. VSD realizuje všetky tieto prekládky na samostatne stojace stĺpy v prevažnej väčšine na vlastné náklady,“ poznamenala Argalášová.
Hniezda spôsobujú skraty
Bezpečnosť bocianov nie je jediným dôvodom, prečo hniezda z elektrických stĺpov premiestňujú.
„Spôsobujú totiž skraty a prerušenia distribúcie elektriny, okrem toho tiež svojou hmotnosťou zaťažujú stĺpy a vedenia. Bocianie hniezdo má aj stovky kilogramov a je tiež zdrojom exkrementov. Tie spôsobujú výraznú koróziu vodičov, čoho dôsledkom môže byť pretrhnutie sa vodiča pod jeho vlastnou váhou. Spadnutý vodič predstavuje zasa riziko na zemi, hrozí úraz elektrickým prúdom. Zároveň spadnutý hniezdny materiál a exkrementy znečisťujú bezprostredné okolie pod hniezdom a počas roka sa mnoho ľudí sťažuje, že im bocian znečisťuje dvor, garáž, špiní strechu,“ ozrejmila zoologička.
Prekládky hniezd sa počas posledných rokov osvedčili a mnoho bocianích párov nové hniezda prijalo a bez výhrad každoročne obsadzuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín