Počas zimnej prestávky opustilo káder druholigového Slavoja Trebišov viacero hráčov, medzi nimi aj pätica opôr Milan a Emil Lukáčovci, Emil Sudimák mladší, Tomáš Krochta a Igor Dragula. Prví traja sú kmeňoví hráči klubu, zvyšným dvom sa skončilo hosťovanie. Všetci mohli pokračovať v žlto-modrom drese, ale odmietli. Nie sú spokojní s vedením klubu a rozhodli sa prehovoriť o dôvodoch svojho konca v Slavoji.
TREBIŠOV. „Cítime morálnu povinnosť informovať ľudí, ako to v trebišovskom klube momentálne funguje. Pretože práve občania mesta sú tí, ktorí prostredníctvom mestskej pokladnice dotujú klub,“ povedali.
Veľa problémov
Najväčší problém je podľa nich neustále nedodržiavanie ústnych dohôd zo strany vedenia klubu.
„A to už dlhodobo. Čo nám určite veľmi chýbalo, bol ľudský prístup a hlavne, aby slovo, ktoré sa dá, platilo. Treba zdôrazniť, že – keďže neexistujú žiadne zmluvy, resp. dohody o vykonaní športovej činnosti – dodržiavanie ústnych dohôd je ešte citlivejšie,“ uviedla pätica futbalistov, ktorá má aj odlišné názory na filozofiu klubu.
„Prichádzajú sem hráči zo zahraničia namiesto toho, aby sa presadzovali vlastní odchovanci. Dôsledkom toho je v mnohých prípadoch odchod našich hráčov na dediny do nižších súťaží. Týmto sa potiera všetka dlhoročná práca mládežníckych trénerov. Sme za to, aby sa práca s chlapcami nekončila už v doraste, ale pokračovala aj po prechode do A tímu.“
Ďalší problém je podľa nich starostlivosť o trávnaté plochy a materiálne zabezpečenie.
„Máme určite najhoršie pripravované trávnaté ihriská v lige. Je to tým, že v klube nie je hospodár, ktorý by sa o ne staral. V zime niet kde trénovať. Kluby z nižších súťaží si vedia zabezpečiť umelú trávu, ale my nie.“
Ďalší dôvod ich odchodu je postoj vedenia v otázkach prestupov alebo hosťovaní. Ak sa už aj niektorý z hráčov rozhodne odísť z klubu, vedenie robí hráčom problémy. Príkladom je Milan Lukáč.
„Chcel som už pred rokom odísť zo Slavoja a hrať v inom klube. Nebolo mi to umožnené so slovami, že buď budem hrať v Trebišove alebo nikde. Rovnaký problém mám aj teraz, keď som sa rozhodol odísť, ale klub mi to nechce dovoliť,“ vyjadril sa M. Lukáč.
Pätica odchovancov klubu ďalej pokračovala: „Smutné je, že existujú ľudia, ktorí by aj chceli pomôcť futbalu v Trebišove, ale kvôli súčasnému vedeniu to neurobia. Súvisí to predovšetkým s tým, že v klube, ktorý je občianskym združením (OZ), nie sú žiadna diskusia, transparentnosť a kontrola nakladania s finančnými prostriedkami. OZ nemá členov, a nieto ešte aktívnych. Aj tí, ktorí kedysi členmi boli, už pár rokov jednak neplatia svoje členské príspevky, ale čo je smutnejšie, vôbec sa nestretávajú na prípadných valných zhromaždeniach. OZ má v súčasnosti troch aktívnych členov, ktorí predstavujú aj samotné vedenie klubu. Sme preto zvedaví, ako sa postaví vedenie k občanom, ktorí v polovici februára podali prihlášku o členstvo v združení.“
Extrebišovčania na záver dodali: „Tieto skutočnosti pretrvávajú v klube už dlhšiu dobu, preto sme sa rozhodli za takýchto podmienok v klube nepokračovať. Zároveň chceme vyzvať všetkých bývalých členov OZ Slavoj, tiež mesto Trebišov ako hlavného garanta futbalu, všetkých priaznivcov tohto športu, aby zamerali väčšiu pozornosť na dianie vo futbale. Veríme, že rozhodnutie, akým smerom sa bude futbal v meste ďalej uberať, už nezostane na troch ľuďoch.“
Stanovisko klubu
„Túto problematiku sme prediskutovali na stretnutí na úrovni klubu za účasti vedenia mesta pred niekoľkými týždňami. Verili sme, že sme tam našli spoločnú reč so všetkými hráčmi,“ uviedla v stanovisku na vyjadrenia hráčov správna rada Slavoja.
„Hráčom, ktorým sa skončilo hosťovanie k 31. decembru 2014 (Krochta, Dragula – pozn. red.), prajeme v novom pôsobisku veľa úspechov. Verím, že naši kmeňoví hráči ešte prehodnotia svoje stanoviská. Momentálnou prioritou klubu je dobehnúť vzniknuté tréningové manko a zabojovať o záchranu v druhej lige.“
ra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín