Pondelok, 16. júl, 2018 | Meniny má Drahomír

Michalovčania prehrali na pôde poslednej Rožňavy

Mužský celok prehral o dvanásť bodov, ženský o jedenásť.

Na domácom ihrisku sa ženám nedarilo. Basketbalistky 1. BKD Michalovce podľahli Casovii Košice o jedenásť bodov.(Zdroj: Róbert Andrejov)

MICHALOVCE. Uplynulý víkend bol pre basketbalové tímy 1. BKD Michalovce nešťastný. Prehry zaknihovali ženy aj muži – ženské družstvo podľahlo na domácom ihrisku košickej Cassovii, ktorá v metropole Zemplína triumfovala 61:50 a mužský celok prehral na palubovke Rožňavy 62:74.

Bolo to veľké prekvapenie, pretože rožňavský tím figuruje v tabuľke na poslednom, desiatom mieste a do zápasu s 1. BKD mal na svojom konte iba jediné víťazstvo.

Naopak, Michalovčanom patrilo prvé miesto a sobotňajšia porážka v Gemeri bola len ich druhá v prebiehajúcom ročníku.

Počas najbližšieho víkendu budú obe michalovské družstvá oddychovať, pretože v ich súťažiach bude prestávka. V akcii budú až 7. – 8. marca, keď obe vycestujú na ihriská súperov.

Mužov čaká duel o vedúcu priečku na pôde Dastetu Krompachy a ženy súboj v Starej Ľubovni, ktorej patrí posledné miesto v tabuľke.

Ženy

1.BKD Michalovce – BK SOUŽ Cassovia Košice 50:61 (19:33)

Štvrtiny: 10:15, 9:18, 11:15, 20:13.

Najviac bodov 1. BKD: Gazdová 15, Fiedlerová 10, Sabovčíková 8, Priščáková 6, V. Vargová 4, Hujdičová 4.

Favorit bol v tomto prípade jasný, lebo druhé družstvo tabuľky Cassovia Košice podáva v tejto sezóne dobré výkony a naopak, michalovské basketbalistky nemajú minuloročnú formu. Keďže nemohli nastúpiť Andrejčíková, Jurašková ani P. Vargová, bolo zrejmé, že družstvo 1. BKD v tomto stretnutí bude mať problém a nedokáže vydržať tempo.

Zápas ukázal, že súper sa na Zemplínčanky dobre pripravil a skoro počas celého duelu tesnou osobnou obranou po celom ihrisku ich nútil k chybám v rozohrávke, ktoré potom dokázali hostky využiť na ľahké koše.

Tento náročný spôsob hry vydržali hráčky Cassovie uplatňovať počas troch štvrtín zápasu a to im stačilo na vcelku pohodlné a jasné víťazstvo, aj keď poslednú štvrtinu domáce dokázali vyhrať.

Kladom zápasu z michalovskej strany bolo to, že znova dobre zahrali mladé hráčky Gazdová, Sabovčíková a Hujdičová, ktoré v tejto sezóne naberajú skúsenosti v družstve dospelých.

Muži

BK ŠPD Rožňava – 1. BKD Michalovce 74:62 (29:34)

Štvrtiny: 16:21, 13:13, 27:10, 18:18.

Najviac bodov 1. BKD: Mižák 15, V. Mitterpák 12, T. Mitterpák 12.

Do Rožňavy nemohli pre chorobu cestovať na zápas Holda, ani Janošov st. a Janošov ml., takže bolo zrejmé, že zápas v Rožňave nebude jednoduchý. Napriek tomu Michalovčania nezačali zle, prvú štvrtinu vyhrali o päť bodov a aj polčasový výsledok 29:34 vyznel v ich prospech.

Domáci však v tomto zápase zvolili veľmi umnú a dobrú taktiku, keď rotovali desať hráčov každé štyri minúty a udržiavali počas celého stretnutia vysoké tempo hry. Toto zdecimované družstvo hostí nemohlo vydržať a naplno sa to prejavilo v tretej štvrtine, keď nedokázalo udržať rozbehnutých a nabudených domácich hráčov, ktorým padalo doslova všetko možné aj nemožné.

Výsledkom bolo to, že túto časť hry Rožňavčania vyhrali vysokým rozdielom, čo rozhodlo aj o výsledku celého zápasu.

Basketbalisti 1. BKD urobili v tejto štvrtine niekoľko zbytočných hráčskych chýb, na tejto úrovni neprijateľných, a to hlavne porušením pravidiel o krokoch či prešľapoch na bočnej čiare, čo však malo za následok nielen ich straty, ale aj navyšovanie skóre v prospech domácich.

V tejto časti hry sa hosťom absolútne nedarila streľba, chceli často zakončiť rýchlo a z nepripravených pozícií, pričom dokázali dať iba jeden trojkový kôš, čo bolo oproti šiestim, ktoré dali domáci, málo. Keďže navyše nedokázali premeniť aj trinásť trestných hodov, konečný výsledok nebol preto prekvapujúci.