V Zemplíne sa rozšírili agresívne invázne rastliny, ktoré vytláčajú nielen pôvodné druhy, ale môžu ohroziť aj zdravie ľudí. Rastliny sa rozšírili aj v okolí Michaloviec. Mesto už vyzvalo vlastníkov pozemkov, aby do konca januára zabezpečili ich odstránenie a zamedzili ich šíreniu.
MICHALOVCE. V regióne Zemplína sa nekontrolovateľne rozšírili invázne rastliny, ktoré ohrozujú pôvodné biotopy a majú aj negatívny vplyv na zdravie človeka.
Botanik Ladislav Palko zo Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat potvrdil, že okrem známeho boľševníka obrovského sa rozšírila aj ďalšia nebezpečná rastlina glejovka americká.
V katastrálnom území Michaloviec sa v posledných mesiacoch rozšírila aj zlatobyľ kanadská, zlatobyľ obrovská a ambrózia palinolistá. Posledne menovaná rastlina môže spôsobiť problémy hlavne alergikom. Dokáže u nich vyvolať veľmi ťažké reakcie ako slzenie očí a bolesti.
Dotyk môže spôsobiť alergickú reakciu kože s nepríjemným až bolestivým svrbením, pálením a sčervenením kože.
Mesto vyzvalo vlastníkov pozemkov k likvidácii rastlín
Na premnožené invázne rastliny v okolí Michaloviec upozornilo samosprávu Občianske združenie Tatry.
Odbor výstavby, životného prostredia a miestneho rozvoja Mestského úradu v Michalovciach už koncom novembra písomne vyzval vlastníkov, správcov a užívateľov pozemkov, aby zabezpečili likvidáciu rastlín.
Okrem súkromných vlastníkov mesto oslovilo aj Slovenský pozemkový fond a vodohospodárov.
Zlatobyľ obrovská, zlatobyľ kanadská a ambrózia palinolistá sa objavili v katastrálnom území mestských časti Močarany, Stráňany a Vrbovec.
Vlastníci pozemkov majú zabezpečiť likvidáciu inváznych burín do konca januára.
Botanik: Tieto rastliny škodia
Botanik Ladislav Palko spresnil, že najnebezpečnejšou inváznou burinou je boľševník obrovský, ktorý vyrastá až do výšky 2,5 metra. Rastlina obsahuje fotosenzibilné látky, ktoré pri styku s pokožkou spôsobia za slnečného žiarenia pľuzgierikovité vyrážky.
Palko dodal, že kolónie boľševníka sa vyskytujú v okolí riek Uh, Latorica a Laborec.
Nebezpečná je aj glejovka americká, ktorú môže náhodne spásť hovädzí dobytok, kozy a iné zvieratá.
Príznakmi priotrávených jedincov sú potom nechutenstvo, hnačky a sťažené dýchanie. Požitie rastliny sa prejavuje aj kývavou chôdzou a kŕčami. Glejovka je tiež nositeľom hubových ochorení.
Palko vysvetlil, že rastliny je najlepšie kosiť pred ich rozkvitnutím, aby sa zabránilo tvorbe kvetov a semien. Pri väčších plochách je vhodnejší chemický postrek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín