Michalovská samospráva pripravila pri príležitosti 70.výročia oslobodenia Michaloviec viacero zaujímavých podujatí. Na cintoríne Červenej armády, kde je pochovaných vyše 17-tisíc vojakov sa odohrávala pietna spomienka, v centre mesta prebiehali ukážky bojov a výstava vojenskej techniky a výzbroje.
MICHALOVCE. Mesto Michalovce oslobodila Červená armáda presne 26. novembra 1944. Sedemdesiate výročie tejto udalosti oslávili Michalovčania viacerými akciami.
Spomienkové podujatie začalo na Cintoríne Červenej armády na Hrádku pietnym aktom kladenia vencov k pomníku padlých vojakov.
Súčasťou spomienkovej slávnosti bola aj posviacka poklonného kríža. Regionálny historik Matej Starják vysvetlil, že kríž daroval vnuk ruského vojaka, ktorý padol v bojoch o Dargovský priesmyk.
Tak ako ďalší vojaci, ktorí zahynuli počas oslobodzovacích bojov na území celého Zemplína, aj on bol pochovaný na cintoríne v Michalovciach.
Kríž daroval a inštaloval Alexander Kuchtarov, ktorý pochádza z Moskvy. Už niekoľko rokov žije v USA, ale často prichádza do Michaloviec na cintorín k hrobu svojho deda.
„Chce, aby toto miesto bolo krajším a pietnejším,“ povedal historik.
Kríž slávnostne posvätil arcibiskup Michalovsko-košickej pravoslávnej eparchie Juraj. Starják spresnil, že na cintoríne je pochovaných viac ako 17 tisíc vojakov. Z toho vyše tisíc bolo identifikovaných.
Oslobodiť Michalovce nebolo jednoduché
Oslobodzovanie Michaloviec bolo súčasťou východoslovenskej užhorodsko-ondavskej operácie, na ktorej sa v novembri a decembri 1944 podieľali vojská štvrtého ukrajinského frontu.
Už 23. novembra sovietske vojská bombardovali strategické ciele v meste. Nemci počas ústupu zničili v Michalovciach Stráňanský most. Vojská preto museli prekonať rozvodnený a studený Laborec.
„Neviem si ani predstaviť, s akými ťažkosťami sa v chladných novembrových dňoch predierali od hraníc a zdolávali odpor nepriateľa, jeho nástrahy rovnako ako nástrahy prírody. Laborec i Čierna voda, neskôr Ondava i Topľa neboli žiadnymi veľtokmi, no v novembri 1944 podľa zápisov historikov boli po mnohých dažďoch prekážkou veľmi ťažko zdolateľnou rovnako ako rozbahnený terén v podloží. Kvôli tomu všetkému nebolo oslobodzovanie Michaloviec a Zemplína jednouché, i preto si vyžiadalo toľko obetí,“ povedal primátor Viliam Zahorčák (Smer).
Dodal, že Michalovce boli obsadené bez pouličných bojov v centre mesta.
„Straty na ľudských životoch, ktoré utrpeli príslušníci sovietskej armády a civilné obyvateľstvo pri prechode frontu, boli spôsobené hlavne výbuchmi mín. Čo hrdinstvo všetkých padlých nijako neznižuje,“ uviedol primátor.
Historické boje aj výstava modernej techniky
Program osláv oslobodenia Michaloviec pokračoval v popoludňajších hodinách ukážkou rekonštrukcie bojov v podaní Klubu vojenskej histórie – Krasnoarmejci.
V Parku študentov bola pre širokú verejnosť pripravená aj výstava ťažkej vojenskej techniky Ozbrojených síl SR.
Najmä najmenší Michalovčania si mohli pozrieť obrnené bojové vozidlá, samopale a ďalšie zbrane.
„V podvečer si významné výročie v histórii mesta pripomenuli aj športovci už tradičným behom O štít mesta Michalovce. Celodenný program zavŕšila slávnostná akadémia vo veľkej sále mestského kultúrneho strediska. V programe sa predstavili žiaci michalovských základných škôl, Základnej umeleckej školy a súkromných umeleckých škôl Jurošík a Talent-Um,“ doplnila hovorkyňa mesta Iveta Palečková.
Ukážky bojov. V Parku študentov si Michalovčania pozreli rekonštrukcie bojov v podaní Klubu vojenskej histórie – Krasnoarmejci. Foto: Milan Potocký
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín