Sledovali výlov rýb a pozorovali aj vtáky.
MICHALOVCE. Senianske rybníky predstavujú mimoriadne cenné a významné územie z dôvodu výskytu vodného a pri vode žijúceho vtáctva. Sú významnou a jedinečnou oddychovou lokalitou na jarnom a jesennom migračnom ťahu vtákov.
Lokalita rezervácie má rozlohu 1 440 hektárov. Podľa ornitológov je územie vtáčím rajom. Senianska mokraď leží na rozsiahlej terénnej nížine v povodí riečky Čierna Voda, ktorá pomaly tečie medzi povodiami Laborca a Uhu na východnom Slovensku.
Rybníky sú obklopené lúkami a mokraďami a majú nenahraditeľný význam pre zachovanie biodiverzity a prežívanie mnohých ohrozených druhov rastlín a živočíchov.
Celkovo tu bolo zistených až 283 vtáčích druhov. Rybníky sú domovom mnohých vzácnych vodných vtákov.
Počas migrácie využívajú lokalitu tisícové kŕdle bahniakov, kačíc, husí a žeriavov popolavých.
Je to celoeurópsky významné územie. Rôznorodosť vtáčích druhov na relatívne malom území zaraďuje lokalitu medzi najvýznamnejšie v strednej Európe.
„Zaujímavosťou je aj kultúrna pamiatka Iňačovská studňa. V každom ročnom období vás toto územie očarí svojou krásou a rozmanitosťou prírody. Pozorovať let vtákov, husí, žeriavov v kŕdľoch je úžasný zážitok,“ uviedla Ingrid Hrubá z Klubu slovenských turistov (KST) Turista Michalovce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín