Plamienka driemavá patrí medzi najkrajšie druhy sov. Široká verejnosť pozná tieto sovy so srdiečkom v tvári najmä z rozprávok. V regióne Zemplína došlo v posledných rokoch k ich úbytku. Ochranári im preto začali stavať búdky.
MICHALOVCE. Plamienka driemavá patrí k tým druhom sov, pri ktorých sa za posledné roky zistil nápadný pokles početnosti populácie.
Zoologička Zuzana Argalášová zo Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat hovorí, že ako hlavný negatívny faktor sa javí úbytok bezpečných hniezdisk, kde plamienky strácajú možnosť hniezdenia najmä v dôsledku uzatvárania povál kostolov, kostolných veží a modernizáciou poľnohospodárskych objektov.
„Táto sovička patrí k našim najkrajším. Najcharakteristickejším znakom plamienky je výrazný srdcovitý závoj na prednej strane hlavy, podľa ktorého plamienku pozná mnoho ľudí a známa je aj z rozprávok,“ uviedla zoologička.
Sovám pripravili búdky
Argalášová vysvetlila, že plamienka je typický synantropný druh, vyskytujúci sa v blízkosti človeka. V minulosti hniezdila hlavne vo vežiach kostolov, ale aj na povalách starých budov, družstiev.
„Pretože v posledných rokoch dochádza k rekonštrukciám kostolov spojených s uzavretím, strácajú plamienky možnosť hniezdenia a presúvajú sa najmä do hospodárskych budov. S pomocou dobrovoľníkov sme sa rozhodli vyrobiť drevené búdky zabezpečené proti vstupu kuny a inštalovať ich do vybraných poľnohospodárskych objektov,“ objasnila Argalášová.
Spresnila, že táto sova rada obsadzuje vhodné hniezdne búdky umiestnené vo vnútri hospodárskych budov.
„Sme radi, že mnoho majiteľov poľnohospodárskych objektov nám vyšlo v ústrety a dovolilo inštalovať búdky. Podmienkou pre jej prežitie je blízkosť ľudských obydlí, najmä tých s poľnohospodárskymi dvormi s množstvom zvierat, kde nájde potravu. Hniezdo si plamienka nestavia, samica znáša v apríli až v máji biele vajíčka priamo na podklad. Počet mláďat závisí od dostatku potravy, najčastejšie je ich tri až päť. Ak je „hraboší rok“, môže zahniezdiť aj druhýkrát,“ vysvetlila Argalášová.
Ohrozujú ich kuny, ale aj autá
V jedálničku plamienok prevažujú hlodavce, občas aj drobné vtáky. Loví výlučne v noci. Úkryt opúšťa až po zotmení. Pri love sa orientujú najmä sluchom a zrakom, prispôsobeným na tmavé prostredie.
Lietajú nízko pri zemi a vďaka hustému mäkkému páperiu aj veľmi potichu. Náhradné miesta na povalových priestoroch v poľnohospodárskych objektoch sú ľahko prístupné pre predátorov.
„Početnosť druhu ohrozujú najmä predátori, napríklad kuny dokážu zničiť znášku a mláďatá. Tento prirodzený faktor dokáže pri slabej lokálnej populácii skutočne ohroziť početnosť druhu. Plamienka sa taktiež veľmi často stáva obeťou cestnej premávky a nepriaznivo na ne vplývajú tuhé zimy s vysokou vrstvou snehu,“ uzavrela Argalášová.
Plamienka driemavá. Široká verejnosť pozná tieto sovy so srdiečkom v tvári najmä z rozprávok. Foto: arg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín