Obyvatelia obcí na východe Slovenska v okrese Sobrance cestovanie vlakmi zadarmo nepocítia. V Sobranskom okrese nemajú ani meter koľajníc.
SOBRANCE/ MICHALOVCE. V okrese Sobrance, kde žije vyše 22-tisíc ľudí, má vládny Smer dlhodobo výraznú podporu.
Cestovanie vlakmi zadarmo, ktoré má pomôcť rodinám študentov a dôchodcom v tomto regióne, ľuďom nepomôže.
V okrese, kde je 24–percentná nezamestnanosť, nie je vlaková doprava.
Starostovia: Z vlakov nič nemáme
Starosta obce Záhor Milan Šabak (Smer) vysvetlil, že bezplatné cestovanie vlakmi obyvatelia obce neriešia.
„Z vlakov nič nemáme. Ľudia jazdia autami a autobusmi. Študenti, ktorí idú do škôl do Košíc, idú autobusom,“ potvrdil Šabak.
Odchádzajúci starosta obce Podhoroď Jaroslav Mihaľov (Smer) dodal, že obyvatelia regiónu sa o cestovanie vlakmi zadarmo v týchto dňoch nezaujímajú tak intenzívne, ako zvyšok Slovenska.
„Ľudia túto tému u nás nekritizujú ani nerozoberajú, pretože sa ich veľmi netýka. Ak by chceli pomôcť nášmu regiónu, mali dať zľavy na cestovanie autobusmi,“ povedal Mihaľov.
Bezplatné cestovanie vlakmi nie je téma číslo jeden ani v okresnom meste Sobrance.
„Sobrančania to neriešia, lebo sa ich to priamo nedotýka. Bolo by spravodlivé, aby regióny, kde nie je vlaková doprava, mali na cestovanie autobusom iné tarify,“ uviedol Sobrančan Ján Semka.
Študentka: Prvé cestovanie zadarmo bola katastrofa
Na rozdiel od Sobraniec si študenti a dôchodcovia v Michalovskom okrese vybavujú preukazy na bezplatné cestovanie vlakmi vo veľkom.
Vysokoškolská študentka Anna Činčárová z Michaloviec hovorí, že jej prvá bezplatná jazda vlakom sa skončila katastrofálne. Počas cesty vlakom z Košíc do Michaloviec sa pokazil rušeň.
„Prejsť 60–kilometrový úsek Košice - Michalovce vlakom za 3 hodiny je možné naozaj asi len na Slovensku. Ďakujem našim pánom poslancom za geniálny nápad vlakov zadarmo, ale radšej by som si tie trápne dve eurá za lístok zaplatila, ako takéto meškania, tlačenie vo vozňoch a nekonečné rady na staniciach. Keby radšej rozmýšľali nad tým, ako zrýchliť vlakové spojenia, ako po 20 rokoch zelektrifikovať celú trať až do Humenného, aby sme nemuseli zakaždým v Trebišove ďalších 15 minút čakať na prepájanie rušňov, keby radšej zakúpili nové a moderné vlaky a opravili storočné koľaje,“ povedala študentka.
Toto opatrenie je podľa nej len populistický krok.
„Tetušky na staniciach a aj železničiari sa už niekoľko dní, odkedy začali vybavovať preukazy na cestovanie zadarmo, nezastavia. Všade je maximálny chaos, nikto nevie, ako bude teraz cestovať. Už len kým každému osobitne všetko vysvetlia a vybavia mu potrebné doklady, tak to trvá,“ vysvetlila Činčárová.
Podobný názor má aj študent Martin Tokár. „Vlaky sú teraz preplnené, na zakúpenie cestovného lístka sa čaká dlhšie. Čo sa týka komfortu cestovania a vybavovania, je to teraz horšie,“ povedal.

Dôchodcovia majú zmiešané pocity
Šesťdesiatdeväťročná dôchodkyňa Anna Janíková cestuje vlakom pravidelne z Bánoviec nad Ondavou do Michaloviec. Hovorí, že preukaz na bezplatné cestovanie si neplánuje vybaviť.
„Mám senior preukážku. To mi stačí. Mnohí starší ľudia, čo stoja v rade, ani cestovať vlakom nebudú, ale preto, že na to majú nárok, tak si to vybavujú. Ja nemám nič proti cestovaniu zadarmo, ale neviem, či sme taká bohatá krajina, že si môžem dovoliť vlaky úplne zadarmo. Čakám, kedy to zrušia,“ povedala Anna Janíková.
Naopak, dôchodkyňa Emília Nemcová je s bezplatným cestovaním spokojná. Často cestuje vlakom za vnúčatami do Trenčína. Cesta z Michaloviec do Trenčína a späť ju vyšla na 22 eur. Teraz jazdí zadarmo.
„Je to dobré. Nám dôchodcom pomôže, keď ušetríme každé euro,“ poznamenala.
Nával pri pokladniciach. Odkedy sú vlaky pre študentov a dôchodcov zadarmo, na Železničnej stanici v Michalovciach sa pri pokladniciach tvoria rady. Foto: Milan Potocký
Cestovanie. Študenti sa sťažujú na zaplnené vlaky. Bezplatná vlaková preprava podľa nich znižuje komfort cestovania. Foto: Milan Potocký
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín