Na takmer dvojkilometrovej trase obdivujú vzácne dreviny, obrovské sochy zvierat, ale aj miestnu príšeru, ktorá sa vynára z mokradí.
SOBRANCE. Lesnícky náučný chodník sa nachádza len dva kilometre od Sobraniec. Je na ňom 17 zastávok, na ktorých čakajú turistov rôzne prírodovedné, ochranárske, ale aj historické zaujímavosti spojené so zašlou slávou Sobraneckých kúpeľov.
Chodník má dĺžku 1,8 kilometra a dá sa pohodlne prejsť pešo za pol hodiny. Trasa približuje aj život v lese a prácu lesníkov.
Počas putovania sa môžete zastaviť pri kaplnke sv. Huberta, kaplnke sv. Petra a Pavla, Váradyho vilke, na poľovníckom posede, ktorý zároveň slúži ako vyhliadková plošina pre deti, alebo aj sa napiť liečivej minerálnej vody z miestneho prameňa.
Popri chodníku sa nachádza 22 druhov drevín, ktoré sú označené stĺpikmi so slovenským aj latinským názvom.
Súčasťou chodníka je aj detské ihrisko s altánkom a ohniskom s dreveným posedením. Pred pár týždňami pribudli na chodníku aj obrovské vyše dvojmetrové sochy zvierat, ktorých autorom je humenský rezbár Vladimír Kužma.
Chodník priťahuje turistov
Lesnícky náučný chodník vybudovali Lesy SR, š. p., Odštepný závod Sobrance v spolupráci s mestom, miestnou farnosťou, sponzormi a obyvateľmi v roku 2011. Odvtedy je vyhľadávanou atrakciou, ktorú navštevujú turisti nielen z blízkeho okolia.
„Je navštevovaný každý deň, nielen cez víkendy. Chodia sem prevažne rodiny s deťmi. Trasa je nenáročná, často ju absolvujú aj mamičky s kočíkmi, alebo starí rodičia s vnúčikmi. Niektorí návštevníci prechádzajú na bicykloch,“ uviedla lesná pedagogička a autorka náučného chodníka Lucia Hanková zo štátneho podniku Lesy SR, Odštepný závod Sobrance.
Potvrdila, že najnovšou atrakciou sú aj vyše dvojmetrové drevené sochy medveďa, sovy, hada a anjela, ktoré slávnostne inštalovali pred pár týždňami počas osláv sviatku svätého Huberta. Pozornosť turistov púta aj drevená príšera Eliška, ktorá sa vynára z mokradí.
Vyučovanie priamo v prírode
Hanková vysvetlila, že náučný chodník zároveň slúži na lesnú pedagogiku a zážitkové vyučovanie priamo v prírode pre školy z okresov Sobrance a Michalovce.
Učenie priamo v prírode mimo školských lavíc pomáha žiakom lepšie pochopiť preberané učivo. Žiakom sú k dispozícii stojany s informačnými tabuľami. Pre väčšie skupiny študentov, návštevníkov aj pre laickú verejnosť zabezpečujú lesníci sprievodcu alebo lesného pedagóga.
Lesnícky náučný chodník. Nachádza sa v Sobraneckých kúpeľoch. Je dlhý 1,8 kilometra a je na ňom 17 zastávok. Foto: Milan Potocký
Ako v rozprávke. Pri kaplnke sv. Petra a Pavla to vyzerá ako v čarovanej krajine. Okolie kaplnky obklopujú plastové figúrky zajacov, srniek, vlkov a ďalších zvierat. Foto: Milan Potocký
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín