Defibrilátor dokáže obsluhovať aj laik.
MICHALOVCE. Defibrilátor sa nachádza na pešej zóne v centre mesta na Námestí osloboditeľov v blízkosti lekárne Tília.
Automatický externý defibrilátor sa používa na poskytovanie prvej pomoci pri náhlom zastavení krvného obehu spojeného so zástavou dýchania. Môže zachrániť život človeka do príchodu záchrannej zdravotnej služby.
Externé defibrilátory sa nachádzajú na verejne prístupných miestach známych európskych veľkomiest.
Michalovce patria na Slovensku medzi prvé mestá, ktoré majú na pešej zóne prístroj. V prípade ohrozenia života ho môže obsluhovať aj okoloidúci človek.
Defibrilátor dáva hlasové pokyny
Prístroj zabezpečilo Občianske združenie ISEO – Inštitút sociálno-ekonomických otázok. Člen OZ ISEO Ľubomír Richvalský objasnil, že manipulácia s prístrojom je jednoduchá. Dokáže ho obslúžiť aj bežný človek, ktorý nemá zdravotnícke vzdelanie.
Richvalský spresnil, že elektródy sa správnym spôsobom umiestnia na odhalenú hruď postihnutého. Prístroj má hlasovú navigáciu a dokáže posúdiť srdcovú činnosť a adekvátne na ňu v spolupráci s obsluhou zareagovať udelením vhodného výboja.
„Je to jednoducho riešené. Po zapnutí prístroja bude defibrilátor sám hovoriť pokyny pre toho, kto bude vykonávať ten úkon, ktorý by mal viesť k záchrane ľudského života,“ povedal Richvalský.
Dodal, že defibrilátor má zabudované také ochranné funkcie, že by nemala nastať situácia, že dá šok takému pacientovi, ktorý to nepotrebuje.
Obsluha musí navyše po zapnutí defibrilátora zavolať záchrannú zdravotnú službu. Cena prístroja je 2-tisíc eur.
Defibrilátor je inštalovaný v špeciálne označenej skrinke na verejnom mieste tak, aby bol dostupný v centre mesta na pešej zóne.
Schránka, v ktorej je umiestnený prístroj, je zabezpečená poplašným zariadením. Zvukový signál upozorní na jeho neoprávnené použitie.
Na školách bude trenažér
„Tento prvý defibrilátor bude slúžiť všetkým občanom mesta. Je prvý na území tohto mesta. Je umiestnený na budove lekárne, takže v prípade pomoci by vedeli pomôcť aj lekárnici, keby obyčajní ľudia nevedeli zachrániť ľudský život,“ povedala Danka Saboslajová z OZ ISEO.
Združenie kúpilo aj trenažér, ktorý bude k dispozícii študentom na školách. „Aby sa to dostalo do povedomia aj mladšej generácii, aby sa s tým naučili pracovať,“ doplnila Saboslajová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín