Zvuk nad 180 decibelov má smrtiace účinky. Je to ako pri štarte rakety Saturn, vysvetľuje odborník na akustiku zo Strojníckej fakulty STU Stanislav Žiaran.
Hluk z cesty uznali iba v noci, cez deň kamióny nevadiaČítajte
Aký zvuk je ešte v poriadku a aký už môže mať vplyv na zdravie človeka?
„Hranica je podľa štúdií okolo 66 decibelov, ak takýto zvuk pôsobí na človeka 24 hodín. Zo zvyšovaním sa hladiny zvuku sa časová hranica bezpečnej expozície zvuku znižuje. Potom už existuje nebezpečenstvo, že môže ovplyvniť napríklad kardiovaskulárny systém.“
V prípade kamiónovej dopravy je to inak?
„Rozhodujúca je vyhláška ministerstva zdravotníctva. Povoľuje aj pre dopravu maximálnu hladinu hluku 60 decibelov cez deň a 50 decibelov v noci. Tieto hodnoty sa vzťahujú na dva metre pred fasádou akusticky chráneného objektu napríklad obytného domu. Pri železničnej doprave je to menej prísne, pretože je to na rozdiel od kamiónov nie tak často sa vyskytujúci hluk.“
Aký zvuk má napríklad 60 decibelov?
„To je zvuk, ktorý zodpovedá rozhovoru dvoch ľudí v tesnej blízkosti, napríklad môj hlas teraz má asi 60 decibelov. Vysávač má okolo 85 decibelov. Televízor bežne dosahuje 64 až 68 decibelov, ktoré vnímate, keď ste od neho 2,5 metra. Všetko závisí od toho, v akej vzdialenosti od zdroja zvuku ste.“
Hrozí človeku vystavenému zvuku nad vami spomínanou hranicou väčšie riziko infarktu?
„Svetové štúdie hovoria, že až v 33 percentách má takýto hluk podiel na civilizačných chorobách, ako sú infarkt, mozgové príhody, jednoducho všetko, čo súvisí s krvným obehom."
Ako dlho trvá, kým sa problémy prejavia? Ak hluk pôsobí na človeka dva roky alebo až 20 rokov?