Štyristo rokov sme tu. Pod týmto názvom sa konali v kultúrnom dome oslavy 400. výročia systematického vzdelávania v obci Budkovce.
BUDKOVCE. Tunajšia základná škola pripravila oslavy, ktorých súčasťou bolo aj odovzdanie prepožičaného titulu „Základná škola Júlie Bilčíkovej“.
Čestný titul škole bol prepožičaný Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR v októbri. Rodáčka z Budkoviec PhDr. Júlia Bilčíková, CSc. celý svoj život zasvätila pedagogickej činnosti.
Ako vysokoškolská učiteľka pôsobila na Katedre pedagogiky a psychológie na Vysokej škole pedagogickej v Nitre. Publikovala vysokoškolské učebné texty, odborné články, štúdie a recenzie v odborných a populárno-vedeckých časopisoch.
Ani na dôchodku neodpočívala a postupne napísala niekoľko slovníkov. Prvý z nich vyšiel pod názvom Krátky slovník nárečia slovenského – zemplínskeho z Budkoviec.
Spomínali aj bývalí učitelia
Podstatnú časť hostí tvorili bývalí pedagógovia , ktorí pôsobili na základnej škole, ako aj bývalí absolventi školy, ktorých životné osudy zaviali ďaleko od rodného domova.
„Na základe vydanej monografie obce v roku 2010 pod názvom – Budkovce historické a súčasné sa prvýkrát obec Budkovce spomína v niektorých literatúrach už v roku 1220, kedy mal šľachtický rod Buttkai dostať donáciu na našu dedinu. Prvá, aj keď ešte nepriama písomná správa pochádza z 9. apríla 1304. Dochovala sa v listine vydanej premonštránskym konventom v Lelese. Skutočne prvá preukázateľná správa o našej obci je však doložená až o niekoľko rokov neskôr- 13. júna 1314. Vydal ju palatín Kumánov Dóža. V uvedenej monografii obce sa ďalej uvádza, že už v roku 1614 pôsobil na miestnej fare učiteľ, ktorého si platili občania obce,“ vysvetlil starosta obce Marián Uhrina (nez.)
Spresnil, že tento údaj považujú za začiatok systematického vzdelávania v obci.
Rodáci zaplnili sálu
Riaditeľka základnej školy Viera Vajsová sa zamerala vo svojom príhovore na historický prierez vývoja školy.
„Štyristo rokov prežívala naša škola rôzne, viac i menej úspešné obdobia. Za všetkým, čo sa v priebehu dlhých rokov jej existencie dosiahlo stoja šikovní, zapálení ľudia, ktorí tu pôsobili a v súčasnosti pôsobia. Nie sú to len pedagógovia, ale aj vychovávatelia, asistenti učiteľov. Nemôžeme zabudnúť ani na nepedagogických zamestnancov školy,“ dodala riaditeľka školy.
Po slávnostných chvíľach preplnenú sálu kultúrneho domu osviežil kultúrny program, v ktorom vystúpili postupne bývalí absolventi školy – hudobník Radoslav Gajdoš a členky dedinskej folklórnej skupiny Pacerki.
Vrcholom kultúrneho programu bolo vystúpenie operného speváka Andreja Beneša.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín