Smrtiaca nákaza sa k nám môže dostať prostredníctvom nelegálnych migrantov a utečencov, ktorí k nám smerujú z afrického kontinentu. Zdravotní záchranári, colníci a policajti absolvovali cvičenie a prípravu na možnú biologickú hrozbu na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
VYŠNÉ NEMECKÉ. Slovensko sa pripravuje na krízovú situáciu, ktorá môže nastať v prípade biologickej hrozby.
Vo štvrtok sa na hraničnom priechode Vyšné Nemecké konalo simulované cvičenie, počas ktorého jeden z cestujúcich autobusu pri vstupe na Slovensko bol podozrivý z vysoko nebezpečnej nákazy.
Cvičenie preverilo pripravenosť a koordináciu colníkov, policajtov, hygienikov a záchranárskych zložiek.
Na zásah je pripravený Biohazard tím
Hranica s Ukrajinou môže byť potencionálnym rizikom zavlečenia nebezpečnej choroby. Hraniční policajti zadržia ročne desiatky nelegálnych migrantov, ktorí k nám smerujú z afrického kontinentu, kde sa rozšíril smrtiaci vírus ebola.
„Toto ukážkové cvičenie bolo naplánované ešte začiatkom roka, teda ešte v tom čase nemalo priamy súvis s výskytom eboly. Avšak aj na tomto cvičení sme si mohli preskúšať hrozbu a riziká vysoko-nebezpečnej nákazy, ktorou ebola je a akým spôsobom by sme riešili túto krízovú situáciu,“ uviedla hovorkyňa Colného úradu Michalovce Klára Baloghová.
Po tom, ako policajti a colníci zistia cestujúceho podozrivého z nebezpečnej nákazy, kontaktujú Krajské operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby, ktoré zabezpečí transport infikovaného človeka.
„Aktivujeme biohazard tím. Momentálne sú na Slovensku dva takéto tímy, v Košiciach a Bratislave. Tieto tímy sú vyškolené na najhoršie infekčné ochorenia ako je napríklad aj ebola ,“ povedal Boris Chmel, hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.
Dodal, že tímy majú špeciálnu výbavu. Jej súčasťou je pretlaková kombinéza a špeciálna maska, do ktorej sa vháňa filtrom vzduch a dekontaminačná jednotka, ktorou sa očistia. Pacienta počas transportu umiestnia do biovaku.
[content type="avizo-clanok" id="7454587" url-type="sme-article" title="Pozrite si aj fotogalériu" img="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/3/55/5555763/5555763.jpeg?rev=2"]V obrazoch: Na hranici trénovali pripravenosť na biologickú hrozbu[/content]
Nakazeného hospitalizujú v Košiciach
Pacienta transportujú záchranári na Kliniku infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, kde je pripravená špeciálna podtlaková izolačná jednotka - biobox.
„Vie zabezpečiť izoláciu pacienta s vysoko nebezpečnou nákazlivou chorobou, ktorá by sa mohla vyskytnúť. Zabezpečí sa základná zdravotná starostlivosť pre pacienta tak, aby bolo chránené okolie aj personál pred možnosťou nákazy. Biobox je určený pre jednu osobu,“ povedal primár Ladislav Virág.
Hovorkyňa Colného úradu Michalovce Klára Baloghová vysvetlila, že cvičenie ukázalo, že colníci, policajti a zložky integrovaného záchranného systému vedia spoločne, rýchlo a účinne konať, aby sa zabránilo priamemu šíreniu infekcie a vysoko nebezpečnej nákazy, ktorá môže znamenať priamu hrozbu pre bezpečnosť a zdravie občanov Slovenska, členských štátov Európskej únie a Schengenského priestoru.
Hovorkyňa spresnila, že do konca roka finančná správa plánuje na hranicu dodať aj termovízne kamery s vysokým rozlíšením, ktoré dokážu identifikovať aj zvýšenú teplotu u osôb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín