KOŠICE/DARGOV. Východoslovenské múzeum (VSM) v Košiciach pripravuje na budúci rok výstavu dokumentujúcu ťažké boje o Dargovský priesmyk počas druhej svetovej vojny.
Keďže v tejto sedem týždňov trvajúcej bitke netrpeli len vojaci, ale aj civilisti, ktorí odmietli evakuáciu a skrývali sa počas prechodu frontu v lesoch, bude sa výstava venovať aj ich osudom.
Hľadajú svedectvá aj artefakty
Múzeum sa v tejto súvislosti obracia na pamätníkov vojnových udalostí v košickom regióne s prosbou o spoluprácu.
"Radi by sme zaznamenali svedectvá ľudí, ktorí na vlastnej koži pocítili hrôzy vojny a zachytili ich aj pre budúce generácie. Tie najzaujímavejšie chceme prezentovať verejnosti na našej výstave, ale aj v časopise Historica Carpatica vydávanom Východoslovenským múzeom v Košiciach," uviedli pracovníci Historického odboru VSM Martin Jarinkovič a Martin Konečný.
Prosba sa týka aj obyvateľov obcí a miest v okolí Slanských vrchov, ktorí majú vo svojich súkromných zbierkach nálezy z bojiska alebo originálne predmety po vojakoch oboch armád, aby ich na výstavu požičali.
Po povalách, pivniciach či garážach domov stále môžu byť dobové predmety, ktoré pre majiteľa veľkú cenu nemajú, ale pre múzejníkov sú svedectvom historických udalostí.
Ako dnes vyzerá dargovské bojisko
Pozrite si fotogalériu >>
Pripomenú si významnú vojnovú operáciu
Pripravovaná výstava pri príležitosti 70. výročia bojov o Dargovský priesmyk a oslobodenia Košíc bude inštalovaná v historickej účelovej budove múzea na Námestí Maratónu mieru od 19. januára do 8. mája 2015.
Jej cieľom je poukázať na ťažké boje v Slanských vrchoch na prelome rokov 1944 - 1945 medzi nemeckým wehrmachtom a Červenou armádou, ktoré si vyžiadali tisíce životov z radov vojakov oboch armád.
Bitka o Dargovský priesmyk patrí svojou dĺžkou, intenzitou a počtom obetí medzi najväčšie bitky na území Slovenska počas druhej svetovej vojny.
"Východoslovenské múzeum v Košiciach chce prispieť k zvýšeniu povedomia odbornej i laickej verejnosti o tejto historickej udalosti zásadného významu v dejinách nášho regiónu výstavou, na ktorej by prezentovalo nový a moderný pohľad na ciele, priebeh a výsledok bojov o prístupy ku Košiciam a Prešovu," uviedli organizátori.
Na výstave budú prezentované zbrane, výstroj, výzbroj a technika wehrmachtu a Červenej armády, ale aj nálezy priamo z dargovského bojiska.
História bojov na Dargove a pamätník
Najvýznamnejšou udalosťou 2. svetovej vojny v oblasti Slanských vrchov, ktorá silno zasiahla do života miestnych ľudí, bola bitka o Dargovský priesmyk, kde dodnes stojí pamätník na tieto vojnové udalosti.
Práve Dargov si generál 4. ukrajinského frontu Ivan Jefimovič Petrov vybral ako hlavné miesto prieniku.
Pri bojoch o priesmyk tu padlo na prelome decembra 1944 a januára 1945 vyše 22 000 vojakov.
Strategickú obrannú líniu Slanských vrchov prelomila sovietska armáda 17. januára 1945.
Areál pamätníka by potreboval opravu
Ako pietna pamiatka týchto udalostí stojí dnes v miestach Dargovského priesmyku pamätník vybudovaný na počesť padlým vo vojne.
Autorom súsošia na pamätníku je košický akademický sochár Vojtech Löffler a autorom kompletného architektonického riešenia je akademický architekt B. Janský. Pomník bol postavený v rokoch 1954 - 1955.
V tom čase však stál bližšie k ceste. V roku 1965 ho za pomoci ťažkej stavebnej techniky a koľajníc presunuli na súčasné miesto.
Stojí presne tam, kde kedysi bolo mínové pole, na ktorom padlo veľa osloboditeľov.
Na druhej strane cesty sa nachádzajú vojenské tanky, nižšie protilietadlové delo a náučný chodník, ktorý je však v značne zanedbanom stave.
Sieň bojovej slávy prevzalo do svojej správy Kultúrne centrum Abova v Bidovciach, kultúrne zariadenie KSK. Na jej opravu sa KSK snaží získať prostriedky z mimorozpočtových zdrojov.
tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín