Zrúcaniny Tibavského hradu, ktorý je jedným z najvýchodnejšie položených a zároveň najmenších slovenských hradov, priťahujú v posledných rokoch milovníkov histórie a turistov.
TIBAVA. Zopár dobrovoľníkov sa rozhodlo zviditeľniť históriu malého zabudnutého hradu na východe Slovenska.
Hoci je zo stavby, ktorej história siaha do 14. storočia, už len zrúcanina, dobrovoľníci chcú poukázať na jedinečnosť tejto lokality.
Pozostatky hradu chcú sprístupniť návštevníkom nielen z blízkeho okolia ale aj turistom, ktorí spoznávajú najvýchodnejšie kúty Slovenska.
Zlepšili prístup k hradu
„Keďže cesta na hradný kopec bola dlhodobo neudržiavaná, dobrovoľníci sa rozhodli vyčistiť chodník k zrúcaninám hradu, ktorý bol zarastený náletovými drevinami a kríkmi. Pôvodnú cestu k hradu museli zmeniť, pretože na starej ceste bol užívateľom pozemkov osadený elektrický ohradník. Cestou k hradu osadili drevené lávky cez potok, informačnú tabuľu a lavičky,“ objasnila Nadežda Jurková z Regionálnej rozvojovej agentúry Šírava.
Dodala, že táto cesta je pre návštevníkov významná, pretože vedie aj k dreveným kostolíkom.
„Pre turistov a návštevníkov tohto miesta to bude jedna zo zastávok pri spoznávaní krás tohto regiónu. Zároveň bola obnovená lokalita, ktorá zachytáva históriu tohto regiónu,“ uviedla Jurková.
História hradu
Zrúcaniny hradu sa nachádzajú neďaleko obce Podhoroď, ktorá leží asi 15 km od Sobraniec.
Zrúcanina leží na bralnatom vrchu nad bývalým kameňolomom, kedysi obnažená časť kameňolomu tvorila severozápadné úbočie hradu.
Hradný kopec je na pravej strane cesty pri vychádzaní z obce smerom na Ubľu.
„Dnes sa tu dajú rozoznať už len kamenné základy hradných stavieb – brány, nádvoria a kruhovej veže. Z vrchu je pekný výhľad na okolitý kraj pod Vihorlatom,“ vysvetlila Jurková.
Hrad bol postavený v prvej polovici 14. storočia. Postaviť ho dali šľachtici z tibavského panstva.
Vlastnili a využívali ho aspoň niekoľko storočí, podľa všetkého ako pevnosť na stráženie miestnej cesty a ako prechodné obytné útočisko.
Počas prieskumu boli v areáli hrádu objavené keramické fragmenty z 13. – 14. storočia.
Zaujímavosťou je aj nález 25 rímskych mincí, ktoré v roku 1946 odovzdal do zbierok Slovenského národného múzea v Martine J. Dudík. Údajne boli nájdené v plátennom vrecúšku na nádvorí hradu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín