Členovia najstaršieho michalovského Klubu slovenských turistov Turista (NM KST T) sa po viacerých rokoch plánovania konečne zúčastnili slávnosti vín v tokajskej vinohradníckej oblasti.
ČERHOV. Svoju púť začali v obci Čerhov, kde práve vrcholili prípravy XIII. ročníka Tokajského vinobrania. Odtiaľ sa vybrali popod krásne vinice do obce Malá Tŕňa.
Cestou neušli ich pozornosti protipovodňové hrádzky na Veľkotŕňanskom potoku. Zo slovenskej strany bolo dobre vidieť neďalekú vyhliadkovú vežu na kopci Magas-hegy (513,5 m n. m.) v susednom Maďarsku, odkiaľ je nádherný výhľad na celú Východoslovenskú rovinu.
V obci Malá Tŕňa, ktorej história siaha až do roku 1392 nazreli do vínnych pivníc a potom kráčali k ďalšej vinárskej obci Veľká Tŕňa. Aj tu si prezreli vinársky areál.
Odtiaľ sa pustili naspäť do východzieho miesta, do Čerhova opačným juhozápadným smerom lesom cez Čiernu horu, v ktorom sem-tam naďabili na zopár húb. Kúsok nad dedinkou postáli pri slovenskom dvojkríži odhalenom v roku 2008 pri príležitosti 15. výročia vzniku slovenskej štátnosti.
„Popoludní už celý Čerhov žil podujatím, na ktoré bol vypravený aj špeciálny vlak Tokajský expres z Košíc. Pripravený bol deň otvorených tokajských pivníc s ochutnávkou vín v obecnej vínnej pivnici, jarmok ľudových remesiel či tradičné zemplínske špeciality. Vystúpenia na tribúne mali rôzne hudobné skupiny či folklórne súbory vrátane súboru Zemplín z Michaloviec,“ povedal predseda KST Turista Michalovce Anton Hasák.
Dodal, že jesenná akcia na Tokaji sa vydarila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín