Za masívny nelegálny výrub stromov v okolí Michaloviec musí podnikateľ vysadiť do konca novembra 440 nových stromčekov.
MICHALOVCE. Za jeden z najväčších nelegálnych výrubov v okrese Michalovce musí podnikateľ Jozef U. zabezpečiť náhradnú výsadbu.
Začiatkom roka 2013 dal v katastri mestskej časti Topoľany pri Michalovciach na ploche evidovanej ako orná pôda spíliť 20 topoľov bielych, 116 vŕb, 13 javorov a 5 kusov čremchy strapcovitej. Stromy nechal vyrúbať poľnohospodár, ktorý v katastri spomínanej mestskej časti obhospodaruje pôdu. Časť stromov v Topoľanoch vyrúbal na základe povolenia.
Ďalšia časť bola vyrúbaná nad rámec rozhodnutia, bez povolenia a súhlasu Odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Michalovciach.
Poľnohospodár mal vyrúbať stromy po obvode poľnohospodárskej plochy, aby netienili na pôdu a pestované rastliny. Nelegálnym výrubom spôsobil škodu za vyše 89-tisíc eur. Prípadom sa zaoberala polícia. Michalovský policajný vyšetrovateľ obvinil muža z prečinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov.
Musí zabezpečiť náhradnú výsadbu
Svetluša Miľová z Odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Michalovciach potvrdila, že sa s podnikateľom dohodli na náhrade škody.
Podnikateľ uznal, že výrubom spôsobil škodu – ekologickú ujmu pozostávajúcu zo spoločenskej hodnoty nelegálne vyrúbaných drevín vo výške 89-tisíc eur. Škodu vyčíslila Štátna ochrana prírody SR, Správa CHKO Latorica.
Lesník Juraj Minarčin z CHKO Latorica potvrdil, že išlo o masívny nelegálny výrub. Jozef U. bol za tento skutok obvinený a uznaný vinným v trestnej veci pre prečin porušovania ochrany rastlín a živočíchov.
Podľa zákona o životnom prostredí je každý, kto spôsobil takúto škodu, povinný obnoviť prirodzené funkcie narušeného ekosystému. Ak to nie je možné, je povinný nahradiť túto škodu v peniazoch.
Poľnohospodár má vysadiť odrastené sadenice 440 drevín, a to 140 kusov topoľa bieleho a 300 kusov vŕby bielej na parcelách v mieste výrubu. Sadenice musia byť vysoké minimálne 150 centimetrov pre skorú úspešnosť obnovenia ekosystému.
Poľnohospodár sa zaviazal, že výsadbu zrealizuje najneskôr do 30. novembra tohto roka. Starostlivosť o náhradnú výsadbu bude zachovávať po dobu troch rokov od vysadenia drevín, najneskôr do konca novembra 2017.
V prípade, ak sa vysadené dreviny neujmú, nahradí neujaté sadenice novými.
Dreviny poľnohospodárom komplikujú prácu
Predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Michalovciach Juraj Fazekas predčasom pre Korzár uviedol, že rokmi neudržiavané a zarastené okolie poľných ciest komplikuje poľnohospodárom prácu.
Majú problém dostať sa s technikou na polia. Ak nechcú prechádzať mimo poľných ciest už po osiatej pôde, musia stromy a krovinaté porasty často vyrúbať.
„Pravda je taká, že takmer každý poľnohospodár má s tým problém. Ale mali by si na to dávať pozor a nerobiť tie výruby svojvoľne,“ skonštatoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín