Voľakedy by pomedzi stany na Zemplínskej šírave neprepadla ihla, dnes je ich na brehoch ako šafranu. Stanovanie stráca na atraktivite. Svoje zohráva aj moderný trend zážitkovosti pri dovolenkovaní.
ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA. Z koloritu obľúbeného letoviska sa stany postupne vytrácajú už niekoľko rokov.
„Prvýkrát som tu bol pred 25 rokmi. Veľa sa tu toho nezmenilo,“ konštatuje 46-ročný Petr Skalický z Ústeckého kraja.
V jednom z autokempingov sa usadil len na dva dni. „Cestujeme. Tu iba oddychujeme,“ dodáva.
Úbytok turistov v stanoch je podľa neho viditeľný. „Hygienické zariadenia nie sú nič extra. Kuchynka tiež. Možno tam treba hľadať príčiny,“ dodáva.
Ďalším faktorom je podľa neho veľká vzdialenosť a dostatok domácich atrakcií.
Ticho a pekné prostredie zatieňuje nízky štandard služieb
Spriatelené rodiny Tomašovičovcov a Bundovcov z Košíc sú ostrieľaní „stanovníci“.
„Chodievame tu pravidelne každý rok už dvadsať rokov. Za ten čas pozorujeme len malé zmeny. To, čo sa postavilo v roku 1966, prakticky dodnes stojí a využíva sa. Zo štyroch WC fungujú dve, netečie teplá voda. Kuchynka je v dezolátnom stave, rozhodne si pamätá lepšie časy,“ hovorí pán Tomašovič, ktorý dovolenkuje s manželkou a dvojročnou vnučkou.
Za veľké plus pokladá peknú udržiavanú a čistú pláž, ticho a pokoj. Idylu zatieňujú chýbajúce obchody či stánky, ktoré tu v minulosti stáli.
A tiež narastajúce obavy o bezpečnosť majetku. „Miesto nie je ohradené a nik to tu nestráži,“ dopĺňa.
„Voľakedy sme mali problém nájsť miesto pre stan. Stany stáli v troch radoch. Bolo tu plno Nemcov, Holanďanov či Čechov. Dnes tu cudzinca nenájdete. My Slováci sme skromní, ale pokiaľ sa to tu nezlepší, bude to z roka na rok slabšie. Nechceme luxus, len štandard a zachovanie prírodného prostredia,“ uzatvára pán Tomašovič.
Rekreanti požadujú hlavne bezpečnosť
Dlhoročný prevádzkovateľ reštauračných a rekreačných zariadení na Šírave Ján Palinský za hlavnú príčinu úbytku rekreantov v stanoch pokladá bezpečnostné hľadisko.
„Bezpečnosť je na prvom mieste. Turisti chcú, aby bol areál ohradený, uzatvorený a so strážnou službou. Tak to funguje aj v zahraničí,“ hovorí.
Otvorený a nestrážený areál je vystavený devastácii aj zo strany návštevníkov z iných stredísk letoviska. „Nedá sa tomu zabrániť,“ dodáva.
V kurze je zážitkové dovolenkovanie
Starosta Kaluže Ján Čuchran tvrdí, že z roka na rok pribúdajú rekreanti, ktorí uprednostňujú ubytovanie v súkromných chatách.
Väčšinou ide o staršie páry a rodiny s deťmi. Priemerná dĺžka pobytu je týždeň až desať dní. Stanovať chodieva prevažne mládež, spravidla na predĺžený víkend.
Stanovačku neraz sprevádzajú alkohol, hlučná bujará zábava a neporiadok. „V takom prípade stany radšej oželieme,“ hovorí starosta.
Podľa jeho slov obec je nútená vymýšľať pre pritiahnutie čoraz náročnejších rekreantov stále niečo nové. V móde je zážitkové dovolenkovanie.
„Začínali sme so stretnutiami pre mladých, pokračovali festivalmi. Dnes tu máme paraglajdistov, potápačov, rôzne folklórne a kultúrne vystúpenia,“ hovorí.
Uvítali by tiež väčšiu a adresnejšiu pomoc investovaním do rozvoja cestovného ruchu zo strany štátu.
Dnešná realita. Stanov na Šírave ubúda.
Ffoto: jo
Stan pri stane. Takáto scenéria zo Šíravy je z roku 2001.
Foto: mipo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín