Do života uviedli aj jedinečnú publikáciu Vinianske vinohradníctvo a vinárstvo. V obci sa pestovaniu vinnej révy a dorábaniu vína venuje približne 250 rodín.
VINNÉ. Celoslovenská výstava vín Dni vína vo Vinnom bola spojená s odbornou i laickou degustáciou bieleho, červeného i ružového vína. Výrobcovia priniesli 158 vzoriek.
„Výstava sa koná v obci každý druhý rok. V minulom roku sme ju zámerne vynechali, lebo sme ju v tomto roku chceli spojiť s oslavami obce a uvedením do života jedinečnej publikácie,“ uviedol prednosta obecného úradu Marián Makeľ.
Zo Slovenska a Moravy
Desaťčlenná odborná porota degustovala 158 vzoriek vín v šiestich kategóriách. „Do súťaže poskytlo vína 52 vystavovateľov, z toho 20 vinári – malovýrobcovia z Vinného, Kaluže, Michaloviec a Sobraniec a 17 vinári – malovýrobcovia z Moravy. K 15 firmám, ktoré dodali vzorky na výstavu, patrili spoločnosti z nášho regiónu, z oblasti Tokaj, západného Slovenska a z Moravy,“ spresnil prednosta Makeľ.
Porota udelila 28 zlatých, 74 strieborných a 46 bronzových medailí a vyhlásila troch šampiónov výstavy. Laickí degustátori na verenej degustácii, ktorá bola novinkou, si mohli vína aj zakúpiť.
Ocenenia ostali aj doma
Skrátka neobišli ani domáci. „Hovorí sa, že vo Vinnom má vinicu každý druhý Viňan. Odhadujeme, že pestovaním vínnej révy a dorábaním vína sa zaoberá asi 250 rodín. Získali sme všetky druhy medailí a malovýrobca Rudolf Staško dostal ocenenie šampión výstavy,“ dodal Makeľ.
Súčasťou osláv bolo aj uvedenie publikácie Vinianske vinohradníctvo a vinárstvo. Jej zostavovateľom je historik Martin Molnár zo Zemplínskeho múzea v Michalovciach.
„Je to jedinečná monografia. Nevieme o tom, že by podobnú publikáciu mala ešte niektorá obec u nás,“ uzavrel Makeľ.
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín